urna wybory

5 grudnia młodzież w Bukownie wybierze swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miasta. Będzie to druga kadencja tego gremium.

Wybory do Młodzieżowej Rady odbywają się na takich samych zasadach, jak wybory do samorządowych rad.
Uczniowie będą głosować w trzech okręgach:
– Okręg nr 1 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Bukownie dla wyboru 6 radnych spośród uczniów tej szkoły,
– Okręg nr 2 w Szkole Podstawowej Nr 2 w Bukownie dla wyboru 4 radnych spośród uczniów tej szkoły,
– Okręg nr 3 obejmujący teren Miasta Bukowno z siedzibą w Urzędzie Miejskim w Bukownie, dla wyboru 5 radnych spośród uczniów innych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zamieszkałych w Bukownie.

Okręgowe komisje wyborcze zostaną powołane do 12 listopada przez dyrektorów szkół oraz burmistrza Bukowna. Będą one przyjmować zgłoszenia kandydatów do 26 listopada. Kandydata powinno popierać co najmniej 5 uczniów. Wybory zaplanowano na 5 grudnia.

Można będzie oddać głos na maksymalnie tylu kandydatów, ilu stratuje w danym okręgu. Wygrają osoby, które uzyskały największą liczbę głosów. Jeśli dojdzie do remisu, wówczas komisja przeprowadzi losowanie.

Młodzi radni, podobnie jak w pierwszej kadencji, wyłonią prezydium oraz komisje. Zajmą się przede wszystkim podejmowaniem uchwał w sprawach dotyczących młodzieży, przedstawianiem opinii w sprawach dotyczących młodzieży organom administracji samorządowej, a także inicjowaniem i promowaniem działań o charakterze społecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym i ekologicznym. Sesje Młodzieżowej Rady będą odbywać się w trakcie roku szkolnego, w czasie wolnym od nauki, nie rzadziej niż raz na kwartał.

W statucie określono główne cele działania Rady. Są to: upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży, integrację i współpracę środowisk młodzieżowych na terenie Bukowna, organizację aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym oraz podejmowanie działań na rzecz zaspokajania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców.

Fot. fotolia.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze