pieniadze 200

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2019 r. Jest to tzw. „wskaźnik G”, który stanowi podstawę do obliczenia „Janosikowego”, czyli daniny, jaką muszą płacić bogatsze samorządy na rzecz tych biedniejszych. Postanowiliśmy sprawdzić, ile wynoszą kwoty dotyczące poszczególnych gmin leżących na terenie naszego powiatu.

Jak informuje resort finansów, podstawę do przygotowania zestawienia stanowiły dane o dochodach podatkowych gmin za 2017 r. według stanu na dzień 30 czerwca 2018 r. Zaliczono do nich m.in. wpływy w z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z podatków CIT i PIT. Ranking Ministerstwa Finansów informuje, gdzie mieszkańcy i firmy płacą największe podatki, które zasilają później lokalne budżety. Współczynników tych nie należy mylić z dochodami, jakie uzyskują mieszkańcy danego samorządu.

Jak już wspominano, zestawienie służy do obliczenia tzw. „Janosikowego”, które zamożne samorządy płaca na rzecz uboższych krewnych. Otrzymanie subwencji przez samorząd lub ewentualna konieczność wpłaty środków do budżetu państwa jest wynikiem różnicy wpływów podatkowych na jednego mieszkańca w danej jednostce oraz średniej dla kraju. Aktualnie wynosi ona 1790,33 zł. Gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych per capita jest większy niż 150% wskaźnika ustalonego dla wszystkich gmin w kraju, dokonują wpłat do budżetu państwa, z przeznaczeniem na część równoważącą subwencji ogólnej dla gmin, którą otrzymują później biedniejsze samorządy.

Tradycyjnie na szczycie zestawienia znalazła się gmina wiejska Kleszczów, w której na jednego mieszkańca przypada 31 910,49 zł przychodu z tytułu lokalnych podatków. Samorząd ten zawdzięcza swoje zyski obecności na swoim terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największej w Polsce i Europie elektrowni opalanej węglem brunatnym , które generują ogromne przychody z tytułu podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Na przeciwległym biegunie znalazła się gmina Potok Górny w woj. lubelskim, gdzie gminną kasę w ubiegłym roku zasiliło zaledwie 406,76 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W przypadku naszego powiatu największym dochodem może pochwalić się Bukowno, które „zarobiło” w zeszłym roku per capita 2587 zł (118 pozycja w skali kraju). Zaraz za nim znajdziemy Gminę Bolesław, która z wynikiem na poziomie 2415 zł znalazła się na 154 pozycji. Kolejnym samorządem w rankingu jest Gmina Klucze. W miejscowości tej wpływy z podatków wyniosły 1788 zł „na głowę” (453 lokata w zestawieniu). Na 588 miejscu uplasował się Olkusz, gdzie dochody per capita to 1647 zł. Budżet Wolbromia zasiliło 1570 zł w przeliczeniu na jedną osobę, a w przypadku Trzyciąża było to 1068 zł. Samorządy te sklasyfikowano odpowiednio na 679 i 1634 pozycji

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze