Powiat

Samorząd województwa małopolskiego ogłosił, że w 2023 roku na terenie Małopolski kursować będą łącznie 42 linie autobusowe obsługiwane przez spółkę Koleje Małopolskie: pasażerowie z Powiatu Olkuskiego będą tym samym mogli skorzystać z pięciu linii dofinansowanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, w tym m.in. 48-kilometrowego połączenia Olkusz-Kraków oraz 57-kilometrowego połączenia Bukowna z Krakowem. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak kiedy dokładnie uruchomione zostaną nowe linie.

Transport do pracy, szkoły czy placówek zdrowia stanowi często wyzwanie dla osób, które pochodzą z mniejszych miejscowości i nie posiadają własnego środka transportu. Z myślą właśnie o takich osobach utworzony został rządowy Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych: środki Funduszu przeznaczone są na dofinansowanie zadań zapewniających funkcjonowanie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, za wyjątkiem komunikacji miejskiej. Dofinansowanie jest przyznawane w formie dopłaty do kwoty deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej.

W tym roku w ramach tej inicjatywy, w całym województwie małopolskim rozdysponowane zostaną 52 miliony złotych. Największym beneficjentem tych środków jest sam samorząd województwa małopolskiego, który otrzyma łączną kwotę w wysokości 17,6 mln zł. Pieniądze te, wraz ze środkami własnymi samorządu, zostaną przeznaczone na obsługę 42 linii komunikacyjnych o łącznej długości 1 426 km. Od początku nowego roku roku operatorem wszystkich linii uruchamianych przez nasze województwo jest spółka Koleje Małopolskie.

Wśród finansowanych przez województwo przewozów znalazło się pięć połączeń, które skomunikują miejscowości Powiatu Olkuskiego m.in. z Krakowem czy z Krzeszowicami. Trzy z nich stanowić będą kontynuację już funkcjonujących linii: Olkusz-Witeradów-Krzeszowice, Olkusz-Sułoszowa-Kraków oraz Olkusz-Trzyciąż-Kraków. Zgodnie z noworocznym cennikiem, przejazd całością wymienionych tras kosztować będzie odpowiednio 6, 9 oraz 12 złotych.

W rozkładzie jazdy mają pojawić się również dwie nowości: 48-kilometrowe połączenie Olkusz-Kraków oraz 57-kilometrowe połączenie Bukowna z Krakowem. Jak informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, bilety na przejazd poszczególnymi liniami będzie można zakupić u kierowcy, w mobilnej aplikacji „iMKA”, w biletomatach MKA oraz w punkcie stacjonarnym zlokalizowanym przy przystanku Kraków Główny. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak kiedy dokładnie uruchomione zostaną nowe połączenia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
1 rok temu

20 lat za późno, 2 razy za drogo i 4 razy za wolno.