Ostatni weekend sierpnia rozpieszczał nas gorącą i słoneczną pogodą. Niestety w niedzielę wieczorem nadeszło załamanie pogody. Gwałtowna burza z silnymi porywami wiatru przysporzyła strażakom sporo pracy. W powiecie olkuskim interweniowali oni 30 razy. Na szczęście  obyło się bez większych strat.

Końcówka wakacji upłynęła mieszkańcom naszego kraju pod znakiem skrajnych zjawisk atmosferycznych. Po bardzo ciepłym i słonecznym weekendzie nadeszły burze, które mocno dały się we znaki służbom ratunkowym. Do godz. 6 w poniedziałek 31 sierpnia Państwowa Straż Pożarna otrzymała w całej Polsce 1124 zgłoszenia związane z frontem burzowym, opadami deszczu i silnym wiatrem. Ponad 80 interwencji służb ratunkowych zanotowano tej nocy w Małopolsce.

– Do największej ilości zdarzeń doszło na terenie powiatu olkuskiego, chrzanowskiego i oświęcimskiego. Na terenie powiatu olkuskiego takich zgłoszeń było 30. Jak informują przedstawiciele olkuskiej komendy PSP, przytłaczająca większość z nich dotyczyła powalonych drzew na terenie gmin: Bukowno, Bolesław i Klucze. Służby oceniają, że nie było jednak znacznych strat. W jednym przypadku drzewo spadło na samochód (nie było rannych), a także fragmentarycznie zerwane zostało poszycie dachu na jednej z nieruchomości. Na tą chwilę w Małopolsce mamy 391 użytkowników bez prądu. Służby ratunkowe były najczęściej wzywane do wiatrołomów (m.in. zalegające konary drzew na drogach itp.). Pogotowie energetyczne usuwało zerwane linie energetyczne i cały czas pracuje nad przywracaniem dostaw prądu. Na odcinku linii kolejowej nr 62 Bukowno-Sławków powalone drzewo spadło na sieć trakcyjną. W związku z tym wprowadzono zastępczą komunikację autobusową na trasie Bukowno-Katowice. W tej chwili z prognoz meteo wynika, że będzie następowała stabilizacja pogody – czytamy na facebookowym profilu wojewody Łukasza Kmity.

fot.: pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze