Już wkrótce powiat olkuski zyska 5 nowych niespokrewnionych rodzin zastępczych. W tym tygodniu kandydaci, którzy zgłosili chęć utworzenia takiej rodziny, rozpoczną szkolenia przygotowujące ich do pełnienia takiej roli. Co ważne, utworzona zostanie jedna rodzina zawodowa – wielodzietna, a takiej do tej pory w Olkuszu brakowało. Kandydatów udało się pozyskać dzięki programowi „Chcę mieć rodzinę”, który realizuje olkuskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, a współfinansuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Aktualnie w powiecie olkuskim funkcjonują 93 rodziny, w których rodzice zastępczy to zazwyczaj najbliżsi krewni dziecka. Dużo trudniej jest nakłonić mieszkańców, by stworzyli taką rodzinę i przyjęli dziecko zupełnie obce. Niespokrewnionych rodzin jest w tej chwili 9. Najgorzej wygląda sytuacja z tzw. rodzinami zawodowymi. I tak w Olkuskiem działają 4 pogotowia rodzinne, do których trafiają małe dzieci, często noworodki i niemowlaki, i tylko jedna rodzina specjalistyczna, zajmująca się np. dziećmi z orzeczeniami o niepełnosprawności. Jak dotąd brakuje rodziny wielodzietnej, której zadaniem jest opieka nad licznymi rodzeństwami. Zmieni to program „Chcę mieć rodzinę”. Dzięki zgłoszeniu projektu do konkursu współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, PCPR otrzymał dofinansowanie w wysokości 21400 zł. To pozwoli na przygotowanie do pełnienia roli niespokrewnionej rodziny zastępczej 5 nowych rodzin, przy czym jeszcze w tym roku jedna z nich utworzy rodzinę zawodową – wielodzietną. Łącznie w rodzinach tych umieszczonych może zostać około 14 dzieci.
Olkuski PCPR jak dotąd wielokrotnie podejmował próby propagowania rodzicielstwa zastępczego, jednak ich efekt był niewielki. – Zgłaszali się do nas chętni, jednak zbyt dużą przeszkodą okazywały się szkolenia, jakie muszą przejść kandydaci na rodziców zastępczych. Nie tylko musieliby je odbyć na własny koszt, ale przede wszystkim przez wiele tygodni musieliby uczestniczyć w spotkaniach w Krakowie. Często kończyło się więc stwierdzeniem „gdyby jeszcze odbywały się na miejscu…” – wspomina Ewa Sobolewska z olkuskiego PCPR. Teraz kandydaci przejdą wymagane przygotowanie w Olkuszu. Szybko więc udało się zebrać grupę zainteresowanych i przeprowadzić wstępną weryfikację, pod kątem sytuacji materialnej, mieszkaniowej, zdrowotnej, zawodowej, predyspozycji psychofizycznych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz doświadczenia w pracy z dziećmi. Wybrano 5 rodzin spełniających kryteria i już w tym tygodniu  w siedzibie PCPR rozpocznie się dla nich profesjonalne szkolenie. Osoby, które zdecydują się na pełnienie roli rodziny wielodzietnej, przejdą później szkolenie uzupełniające.
– W trakcie realizacji programu zaplanowaliśmy „Dzień otwarty”. Zaprosimy funkcjonujące w powiecie rodziny zastępcze, by przekazały kandydatom swoje doświadczenia, jakie zdobyły, pełniąc rolę rodzica. Kandydaci mają często duże obawy, a w ten sposób będą mogli przekonać się, czy są one słuszne i jakie naprawdę czekają ich zadania – podkreśla Ewa Sobolewska.
Program zakończy się jesienią. Wtedy też do nowych rodzin będą mogły trafić pierwsze dzieci.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze