Olkuszanie od lat narzekają na to, że za mało jest miejsc, gdzie można w pożyteczny sposób spędzić wolny czas. Szczególnie problem dotyczy niedostatecznie wyposażonych nielicznych i tak  placów zabaw, a także miejsc typowo rekreacyjnych dla dorosłych. Młodzi z Pakuski chcieliby, żeby na ich osiedlu powstała siłownia pod chmurką, taka jak w Bukownie i Kluczach. Czy burmistrz znajdzie na to pieniądze?

Od kilku miesięcy plac zabaw przy Przedszkolu nr 8 w Olkuszu stoi pusty, ponieważ urządzenia nie miały atestów i trzeba je było zdemontować ze względów bezpieczeństwa. Największy plac zabaw na Pakusce, przy ulicy Osieckiej, też zdaniem rodziców wymaga doposażenia o kolejne urządzenia, bo te, które są, nie wystarczają dla bardzo dużej ilości dzieci z nich korzystających. – To jest bardzo fajny plac zabaw, więc wszystkie dzieciaki chcą się tutaj bawić. Kłopot w tym, że chętnych do zabawy, szczególnie w pogodne dni jest tak dużo, że swobodna zabawa jest właściwie niemożliwa – mówi nam jedna z mam, mieszkająca na Pakusce.  

– W związku z licznymi głosami kierowanymi również do mnie przez rodziców dzieci z osiedla Pakuska, zwróciłem się do burmistrza Dariusza Rzepki z prośbą o rozważenie dwóch propozycji. Po pierwsze wyposażenia i doposażenia wspomnianych placów zabaw oraz zorganizowania siłowni zewnętrznej. Realizacja tego drugiego pomysłu byłaby odpowiedzią na potrzeby młodzieży i dorosłych, którzy chętnie wybierają taką formę aktywności – argumentuje Łukasz Kmita.

Jak się okazuje, pomysł zewnętrznej siłowni został dość entuzjastycznie przyjęty przez olkuszan, nie tylko tych z Pakuski, ale też z innych osiedli. Możliwość bezpłatnego skorzystania z urządzeń do ćwiczeń siłowych i aerobowych ma swoich zwolenników szczególnie wśród młodych, którzy oczekują od gospodarzy miasta jakiś działań dedykowanych dla nich. 

Siłownie zewnętrzne są już standardem na Zachodzie Europy. W Polsce pojawiają się stosunkowo od niedawna. Nowoczesne urządzenia są „wandaloodporne” i nie ulegają zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych. Jednym z prekursorów tego przedsięwzięcia było Bukowno, którego mieszkańcy ćwiczą pod chmurką od 3 lat. W zeszłym roku o taką inwestycję wzbogaciły się sąsiednie Klucze. –  W Bukownie są dwa takie miejsca do ćwiczeń – przy stadionie na ul. ks. Zelka i na ul. Niepodległości przy placu zabaw. Dużo osób z tego korzysta i w każdym wieku, nawet panie po 50. roku życia. Funkcjonuje to już kilka lat i nikt urządzeń nie zniszczył, a popularność ciągle wzrasta – mówi Mateusz, zwolennik tego typu miejsc.

Jest propozycja, żeby tzw. outdoor fitness powstała na terenie boisk koło SP nr 3 i składała się z zestawu urządzeń do ćwiczeń wszystkich partii mięśni. Radny Kmita zaproponował burmistrzowi przykładowy zestaw za 65 tysięcy złotych, w skład którego weszłyby drabinka uniwersalna, wyciąg górny, wioślarz, biegacz, podciąg nóg, ławka, orbitrek, wahadło i prasa nożna. Na odpowiedź burmistrza trzeba będzie jeszcze poczekać. Kluczowym pytaniem jest: czy będą na to pieniądze?

– Środki niezbędne na realizację tego zadania mogłyby pochodzić z tzw. korkowego, czyli kwoty z koncesji za sprzedaż napojów alkoholowych. W latach kolejnych tego typu urządzenia mogłyby zostać zamontowane m.in. w dolince na os. Młodych, na os. Słowiki, w Centrum np. w parku oraz na basenie, aby uatrakcyjnić ofertę MOSiR – proponuje Łukasz Kmita.

Jakie jest Wasze zdanie na temat utworzenia w Olkuszu siłowni zewnętrznej? Jest to według Was standard w cywilizowanych miastach czy zbytki? Czekamy na opinie na www.przeglad.olkuski.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
z Górn.
z Górn.
10 lat temu

[quote name=”witek”]Panie Kmita zostaw hantle i zajmij sie ulicą Górniczą.[/quote]

zajmij sie pan czyms pozytecznym, co by bezposrednio sluzylo ludziom i nie tylko z rejonu pakuski. panie Łukaszu Kmita, jedna rzecz a dobrze a nie wszystkie sroki za ogon.

Rysiu
Rysiu
10 lat temu

[quote name=”Sobek”]Ul. Gornicza jest drogą gminną. Inwestował PWiK. Wiec pytania należałoby kierowac do prezesa PWiK.[/quote]
Do kolegów Sobek i Koliber ul. Górnicza jest drogą gminną a PWiK sp. z o.o. jest spółką należącą do gminy .Myślę że najlepiej pytać Właściciela. pozdrawiam

Sobek
Sobek
10 lat temu

Ul. Gornicza jest drogą gminną. Inwestował PWiK. Wiec pytania należałoby kierowac do prezesa PWiK.

witek
witek
10 lat temu

Panie Kmita zostaw hantle i zajmij sie ulicą Górniczą.

google
google
10 lat temu

moze chodzi o glosy, przed wyborami ?.

MarekJ.
MarekJ.
10 lat temu

Jak nie zadbamy o młodych to nam pouciekają. Dlatego takie pomysły trzeba wspierać. 50 tys. gminy nie zbawi, a dla młodych to spora atrakcja.

koliber
koliber
10 lat temu

Panie Rysiu o ulice Górniczą to się trzeba upominać w Starostwie, bo to nie jest inwestycja Gminy. Studzienki za nisko. Ten kto polozyl asfalt, powinien to wyrownać na wlasny koszt.

Lech
Lech
10 lat temu

co ten Kmita jeszcze wymysli. zajmuje sie wszystkim i niczym. sa wazniejsze potrzeby. brak mieszkan komunalnych, socjalnych, pomc starszym. moze tym sie powinien bardziej zainteresowac.. a silownie na koncu.

majkel
majkel
10 lat temu

Pomysł świetny, tym bardziej, że już funkcjonujący w sąsiednich gminach. A nie wszystkich stać z korzystania z tradycyjnych siłowni. Tylko ten wandalizm, myślę, że bez monitoringu się nie obejdzie.

klark
klark
10 lat temu

Pomysł jest genialny! Radnego trzeba wesprzec, zeby cos wynegocjowal w magistracie. Zgadzam sie z tym, ze cos nam sie od zycia nalezy! 🙂

August II
August II
10 lat temu

W dolince jest siłownia pod chmurką. I chyba nie ma takiej rzeczy która była by wandaloodporna.

MarekJ.
MarekJ.
10 lat temu

Pomysł genijalny! Ludziom szczególnie w wieku 30-45 też się coś należy. Do tej pory w Olkuszu brakowało takich pomysłów. Mam nadzieję, że burmistrz znajdzie na coś takiego kasę.

Rysiu
Rysiu
10 lat temu

Panie Łukaszu na basenie- nie. Dlatego że będzie używany 3 miesiące w roku. Bo woda i musi być ratownik. Bo przepisy i takie tam.Tak więc Przy hali sportowej i na kompleksie Czarna Góra ale nie na terenie Basenu. A pieniądze 2 razy 65tys. to tyle co pula nagród dla urzędników. A czy się one nalezą? Proponuje żeby Pan jako Radny przejechał się nowo wyremontowaną ul. Górniczą (szczególnie po studzienkach kanalizacyjnych). I znajdzie Pan odpowiedź czy się należą. Nawet niech Pan nie pyta nikogo w urzędzie bo Panu odpowiedzą ,że to to naprawią na gwarancji.Pozdrawiam.