Marysia Mitusińska ma 4 latka, z których znaczną część spędziła w szpitalach, gdzie lekarze próbują wyleczyć jej serduszko, wątrobę i nerkę. Kacper Sawczyński to 20-letni olkuszanin, któremu życie też nie szczędziło cierpienia. Urodził się z rozszczepem kręgosłupa, przez co musi poruszać się na wózku inwalidzkim i cały czas rehabilitować. Tę dwójkę połączyła nie tylko choroba, ale również ludzie, którzy zorganizowali specjalnie dla nich Koncert Charytatywny.  

Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu od 6 lat organizują koncerty, podczas których zbierane są datki na leczenie niepełnosprawnych, małych mieszkańców Olkusza. Inicjatorką akcji jest nauczycielka Bożena Kazuch. Dzięki niej i osobom zaangażowanym w akcję w tym roku 9 872 zł i 40 gr zostanie przekazanych Marysi i Kacprowi. Na scenie MOK-u wystąpili z piosenkami literackimi krakowscy artyści – Włodzimierz Mazoń i Renata Jaśkowska, Marzena Michalczyk, Sergiusz Orłowski, Grzegorz Kosior i Magdalena Pałka. Na scenie zaprezentowali się również uczniowie olkuskich szkół – Klaudia Piątek, Borys Stepanyan, Gabrysia Domańska i Rafał Gałka, a także uzdolnieni absolwenci olkuskich szkół ponadgimnazjalnych – Magda Mączka i Piotr Skrzynecki.

Wszystkich muzyków i wokalistów połączyła bezinteresowna chęć niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. – Jesteśmy wzruszeni i cieszymy się ze wsparcia, jakie otrzymujemy. Nie tylko pieniądze są ważne, ale ludzie, którzy dostrzegają wokół siebie innych i wyciągają do nich rękę – mówi Katarzyna Mitusińska, mama Marysi. Dziewczynka przyszła na świat z poważnymi chorobami organów wewnętrznych, których leczenie jest konieczne, żeby jej organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Lekarze zdiagnozowali u niej atrezję zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, marskość wątroby, tetralogię fallota (wrodzona wada serca), ring naczyniowy i wodonercze prawostronne. Marysia jest pod stałą opieką Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Przeszła już wiele operacji, a wiadomo na pewno, że na tym nie koniec. Czeka ją przeszczep wątroby i operacja serca. – Mimo wszystko staramy się żyć normalnie i traktować ją jak zdrowe dziecko. Musimy na nią uważać, bo Marysia ma bardzo kruche kości, które dość łatwo mogą się złamać. Dużo czasu spędzamy w szpitalu, dlatego każdą chwilę poza nim chcemy wykorzystać na to, żeby miała szczęśliwe dzieciństwo – opowiada mama 4-latki. Marysia jest bardzo wesołym i bystrym dzieckiem, ciekawym świata i ludzi.

Kacper Sawczyński ma dzisiaj 20 lat. Zaraz po urodzeniu okazało się, że chłopiec ma rozszczep kręgosłupa, czego konsekwencją była przepuklina oponowo-rdzeniowa. Pomimo poważnych barier w poruszaniu się, jego rodzice również robili wszystko, żeby był samodzielny. – Musieliśmy dostosować mieszkanie do jego potrzeb, żeby jak najwięcej czynności mógł wykonywać sam. Codziennie poddawany jest rehabilitacji i jej efekty są widoczne. Pieniądze potrzebne są właśnie na rehabilitację i sprzęt do ćwiczeń – mówi jego mama Marta. – Syn uczy się w szkole dla dzieci niepełnosprawnych w Busku-Zdroju. Jego marzeniem jest specjalny rower, który pomógłby mu w codziennych ćwiczeniach. Niestety jest on dość drogi, więc póki co chcielibyśmy kupić nowy wózek – dodaje.

Obie te rodziny opiekują się swoimi dziećmi w sposób bardziej wymagający niż rodzice dzieci zdrowych. Choć jak przyznają, starają się żyć normalnie i stawiać czoło przeciwnościom losu, tak bardzo cieszą się z każdej wyciągniętej w ich kierunku ręki. Podczas koncertu charytatywnego tych rąk było wiele, bo do cegiełek licznie przybyłych uczniów ZS nr 3 i I LO dołączyli również przedsiębiorcy i osoby publiczne. Ci, którzy nie mieli okazji wesprzeć akcji organizowanej przez olkuski Ekonomik, wciąż mogą pomóc finansowo za pośrednictwem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Można wpłacić pieniądze na dwa sposoby:

1) Przyłączyć się do akcji olkuskiego Ekonomika

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”

Ul. Łomiańska 5, 01 – 685 Warszawa

Nr konta: 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660

Tytułem: koncert charytatywny ZS nr 3 w Olkuszu Mitusińska nr 12505 Sawczyński nr 1897

2) Wpłacić pieniądze na subkonta podopiecznych Fundacji

Nr konta: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615

W tytule przelewu należy wpisać:

1897 – Sawczyński Kacper – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

lub

12505 – Mitusińska Maria Katarzyna – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:40204}{joomplu:40196}{joomplu:40190}{joomplu:40210}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze