W listopadzie ub.r. pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów samorządowych, lokalne media obiegły sensacyjne informacje o podpisanej umowie pomiędzy firmą Linter Group z Łobzowa a chińską firmą Zhongtong dotyczącej budowy zakładu montażowego samochodów ciężarowych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Wolbromiu. Zgodnie z umową – jak możemy przeczytać na stronie internetowej burmistrza Jana Łaksy – pierwsze dziesięć ciężarówek miało zjechać z taśm tymczasowej montowni w Łobzowie w pierwszych miesiącach 2011 r., a równocześnie w wolbromskiej specjalnej strefie ekonomicznej miała rozpocząć się budowa fabryki samochodów.

Burmistrz Jan Łaksa w świetle fleszy zapewniał inwestorów, że zagwarantuje wszelką pomoc w realizacji projektów polsko-chińskich, co część opinii publicznej odebrała jako element kampanii wyborczej. Jan Łaksa wybory wygrał. Od tego czasu mija kolejny miesiąc, a chińskich ciężarówek w Wolbromiu nie widać. Mało tego, wystawiona do przetargu przez Urząd Miasta i Gminy działka o pow. ok. 2 ha, będąca częścią terenu, na którym miała powstać fabryka, została nabyta przez innego przedsiębiorcę.

Specjalna strefa ekonomiczna w Wolbromiu istnieje od lutego 2008 r., kiedy uchwałą Rady Miejskiej teren będący własnością gminy o pow. 16,3 ha, położony przy ul. Miechowskiej pomiędzy osiedlem Łokietka a stacją paliw, włączono do Krakowskiego Parku Technologicznego. Tym sposobem teren ten zyskał tzw. wartość dodaną w postaci pomocy publicznej dla przedsiębiorstw, które zdecydują się ulokować tam swoje firmy. Pomoc ta, po spełnieniu kryteriów określonych przez Krakowski Park Technologiczny, ma formę zwolnień w podatku dochodowym. Ulgi, w przypadku krakowskiej strefy ekonomicznej, wynoszą od 50% do 70% wydatków poniesionych na inwestycje, bądź z tytułu nowo utworzonych miejsc pracy i należą do najwyższych w kraju. I choć jest to jedyny taki teren w powiecie olkuskim, do tej pory nie powstał na nim żaden zakład.

Kiedy w styczniu tego roku gmina wystawiła do sprzedaży w formie przetargu nieograniczonego ok. 2 ha tego terenu, co – jak wynika ze słów burmistrza – było następstwem rozmów przeprowadzonych z firmą Linter, wydawać się mogło, że zgodnie z zapowiedziami, podmiot ten przygotowuje się do budowy fabryki samochodów, choć mogła dziwić niewielka, jak na tego rodzaju inwestycję, powierzchnia sprzedawanego gruntu. Jeszcze większym zaskoczeniem okazał się sam przetarg, w wyniku którego działkę specjalnej strefy ekonomicznej wylicytował inny przedsiębiorca, który dodatkowo zadeklarował chęć dokupienia pozostałej części tego terenu, co pozwoli mu ekspansywnie – jak stwierdził – wejść z pewnym pomysłem na rynek. W tym miejscu pojawiło się pytanie, gdzie przy takim stanie rzeczy i czy w ogóle firma Linter zamierza produkować owe osławione już w Wolbromiu chińskie ciężarówki i to – jak wynika z tekstu umieszczonego na stronie internetowej Jana Łaksy – docelowo w ilości nawet kilkuset tysięcy?

Zdaniem prezesa Linter Group Dariusza Łazarczyka, jego firma nie zrezygnowała z produkcji ciężarówek i docelowo z budowy fabryki w Wolbromiu. – Współpraca ze stroną chińską trwa –  przekonuje prezes – dogrywamy jeszcze ostatecznie formalności techniczno-prawne, aby ciężarówki spełniały wszelkie normy europejskie. Niestety, jest to proces długoterminowy. Tak jak planowaliśmy – dodaje – pierwsze ciężarówki zostaną wyprodukowane w Chinach i sprzedane na terenie Europy, następnie zaczniemy produkcję w Wolbromiu. Fabryka powstanie na terenie wolbromskiej strefy ekonomicznej. Na pytanie, jak skomentowałby głosy tych mieszkańców, którzy są zdania, że medialny szum z udziałem burmistrza Łaksy w czasie kampanii wyborczej związany z podpisaniem umowy dotyczącej produkcji ciężarówek w Wolbromiu, był jedynie  kiełbasą wyborczą, prezes odpowiedział lapidarnie, że – Firma Linter nie interesuje się polityką ani nie bierze udziału w tworzeniu tzw. kiełbasy wyborczej.

Ze słów burmistrza wynika, że trwają rozmowy Urzędu z dwoma firmami zainteresowanymi kupnem pozostałej części terenów specjalnej strefy. Najbliższy czas pokaże, która z nich stanie się właścicielem całości, bądź części tych gruntów, a co za tym idzie, inwestując na nim skorzysta z olbrzymiej pomocy publicznej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
qwerty
qwerty
11 lat temu

Dowód na bezczelną kiełbasę wyborczą, zwykłe kłamstwo na które nabrał swoich wyborców Jan Łaksa. Pierwsze ciężarówki miały zjechać z montowni w pierwszych miesiącach 2011, w tym roku zostały jeszcze październik, listopad i grudzień – może to według światłego Dżona są pierwsze miesiące 2011 roku i doczekamy się fabryki ciężarówek zgodnie z obietnicami Dżona. PS oczywiście za te dyrdymały wypisywane na oficjalnych stronach miasta powinny polecieć głowy, ale gdzie tam „papier” przyjmie wszystko, a głosujących ma się w d*** .

Coraz bardziej zaczynam się przekonywać że żadnego referendum nie będzie, a głosy Adama Zielnika o zbędności tegoż to zwykłe szczekanie i straszenie na co nasz burmiszcz (celowo napisane) jest jak widać uodporniony.

Kaśka
Kaśka
11 lat temu

[quote name=”piotr”]przecież ja tam mam sadzić ziemniaki ,ogórki i kapustę to jaka fabryka ma powstać[/quote]
i brać dopłaty tak jak za błonia 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

piotr
piotr
11 lat temu

przecież ja tam mam sadzić ziemniaki ,ogórki i kapustę to jaka fabryka ma powstać

Moni
Moni
11 lat temu

Z tym wiaduktem to rzeczywiście Stanisław Tomasz 😆 dał plamę i nic szybko tego nie przebije

Anka2
Anka2
11 lat temu

..Obrony” mają dobrą ale krótką pamięć 🙂 szczególnie jeśli chodzi o wybór gimnazjum dla swojego dziecka.
Co nie napiszecie to i tak TERMINALU nic nie przebije w obiecankach bez pokrycia!!!
A co powiecie o obietnicy niedoszłego 😆 burmistrza nt wiaduktu/mostu pod którym musielibyśmy przechodzić na czworakach 😆 😆 😆 To była dopiero KIEŁBACHA 😡

Edyta
Edyta
11 lat temu

[quote name=”Zorro”]nie wiem czy jestem „sprawiedliwym” i nie wypada mówić na „wy”pojedynczym osobom wiem że moje dziecko chodziło do LO w Wolbromiu i trzeba było korki żeby się dostać na wymarzony kierunek – jak doczekam wnuków będę za tym żeby się uczyły w Krakowie chyba że coś wreszcie sie zmieni w naszym kochanym grajdołku. Nie jestem ani PO ani PiS ani nawet tak modny u nas PSL jestem sobą tylko mam odwagę jak i wiele innych osób mówić głośno co myślę .Oszukaństwo jest oszukaństwem co kolwiek by etatowi obrońcy miłościwie panujących powiedzieli.Trudno takie czasy nie trzeba było się pchać do władzy jeśli nie umie się jej sprawować bo czasy nieświadomej opinii i zastraszenia już na szczęście minęły[/quote]
Do którego gimnazjum chodziło Twoje dziecko ?

Edyta
Edyta
11 lat temu

]nie wiem czy jestem „sprawiedliwym” i nie wypada mówić na „wy”pojedynczym osobom wiem że moje dziecko chodziło do LO w Wolbromiu i trzeba było korki żeby się dostać na wymarzony kierunek – jak doczekam wnuków będę za tym żeby się uczyły w Krakowie chyba że coś wreszcie sie zmieni w naszym kochanym grajdołku. Nie jestem ani PO ani PiS ani nawet tak modny u nas PSL jestem sobą tylko mam odwagę jak i wiele innych osób mówić głośno co myślę .Oszukaństwo jest oszukaństwem co kolwiek by etatowi obrońcy miłościwie panujących powiedzieli.Trudno takie czasy nie trzeba było się pchać do władzy jeśli nie umie się jej sprawować bo czasy nieświadomej opinii i zastraszenia już na szczęście minęły[/quote]
A do którego gimnazjum chodziło dziecko przed LO?

misiek
misiek
11 lat temu

[quote name=”Prosty”]Jak się Wam wydaje, dlaczego na stronie burmistrza jest informacja, że zgodnie z umową powstanie fabryka samochodów na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, chociaż Linter jeszcze nie był i nadal nie jest właścicielem choćby części tego terenu i nie wiadomo czy będzie?[/quote]
strona internetowa urzędu jest jak papier-przyjmie wszystko
czemu jesienią o sytuacji w szkołach pisano że jest ok.
a następnie za miesiąc po wyborach ,że jest tragiczna.
bo tak było wygodnie i takie deklaracje były porzebne przed wyborami.
na szczęście wygląda na to że wreszcie mieszkańcy gminy przejrzeli na oczy i zrozumieli z kim mają do czynienia.
szkoda tylko że ta wiosna ludów nie była jesienią bo tak to mamy problem na 4 lata.
chyba że będzie wcześniej referndum?

Prosty
Prosty
11 lat temu

Jak się Wam wydaje, dlaczego na stronie burmistrza jest informacja, że zgodnie z umową powstanie fabryka samochodów na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, chociaż Linter jeszcze nie był i nadal nie jest właścicielem choćby części tego terenu i nie wiadomo czy będzie?

banan
banan
11 lat temu

nie wyobrażam sobie że chińczycy przyjadą na stałe do takiego brudnego miasta.
mieszkam akurat naprzeciw placu targowego i z okien mojego
balkonu widzę jaki syf zapanował na placu targowym.
wysypisko gruzu , śmieci i wszelkiego dziadostwa ,o materialach budowlanych już nie wspomnę bo chwilami są porozstawiane wszędzie.ciekawe ile gmina ma z dzierżawy tej części placu.
wstyd mi zaprosić gości na balkon jak przed oknami taki pejzaż.

misiek
misiek
11 lat temu

tu na razie jest ściernisko, ale będzie……KARTOFLISKO !!!!!!!
na nic więcej kochani nie macie co liczyć.
nie wierzycie to zobaczymy za 4 lata.

Zorro
Zorro
11 lat temu

nie wiem czy jestem „sprawiedliwym” i nie wypada mówić na „wy”pojedynczym osobom wiem że moje dziecko chodziło do LO w Wolbromiu i trzeba było korki żeby się dostać na wymarzony kierunek – jak doczekam wnuków będę za tym żeby się uczyły w Krakowie chyba że coś wreszcie sie zmieni w naszym kochanym grajdołku. Nie jestem ani PO ani PiS ani nawet tak modny u nas PSL jestem sobą tylko mam odwagę jak i wiele innych osób mówić głośno co myślę .Oszukaństwo jest oszukaństwem co kolwiek by etatowi obrońcy miłościwie panujących powiedzieli.Trudno takie czasy nie trzeba było się pchać do władzy jeśli nie umie się jej sprawować bo czasy nieświadomej opinii i zastraszenia już na szczęście minęły

Blondi
Blondi
11 lat temu

[quote name=”Zorro”]A najgorsze jest to że uważa się naród za całkowicie „ciemny,nierozgarnięty i bez pamięci”!!!!!! Trzy miesiące po wyborach zmienia się wszystko na gorsze w najlepszym systemie oświaty w powiecie, ciężarówki są ale w Chinach, plan zagospodarowania przestrzennego jest ale w Sądzie itd ,itp ale władz się strasznie obraża że ludzie ośmielili się myśleć i po prostu sobie nie dają „dmuchać w kaszę”[/quote]
Najlepszy system oświaty w powiecie?. Ciekawe gdzie dzieci tych „sprawiedliwych” chodzą/chodziły do szkół?. Skoro tak troszczą się o rozwój oświaty w naszym mieście, to dlaczego dali dzieci do szkół średnich w Olkuszu, Krakowie a nasze LO? co za słabe?.

Kozio
Kozio
11 lat temu

[quote name=”Wolbromiok”]Kozio masz świętą rację w 3 miesiące się nie da ale jak widać w 3 lata też nie a ja myślę że za 30 niestety też będzie trudno.Ciekawe tylko dlaczego akurat 23.11 2010 taka wielka feta była tuż przed drugą turą kiedy przewaga Kołodzieja aż raziła w oczy . Zwykłe oszustwo?????????? ok w końcu to kampania tylko niech wreszcie przestanie z nas miłościwy burmistrz robić idiotów[/quote]
Ciekawe co by teraz się działo gdyby za sterami był Pan Stanisław? Czy w/g Ciebie mielibyśmy już obwodnicę?

Kozio
Kozio
11 lat temu

[quote name=”Wolbromiok”]Super przykład !! to co rybka powiedziałaby gdyby była z PSL- ?????????????????????????????????????????? Najpierw by rybaka obśmiała a potem na niego nakrzyczała tak jak miłościwy jeszcze burmistrz Wolbromia na „swoich” mieszkańców[/quote]
Zaczekaj jak dotrzymacie obietnice, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce, bo „uprościliście” podatki i wprowadziliście podatek liniowy z
ulgą 😀 , to wtedy obiecaną nowoczesną siecią autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic 😛 będą jechali do naszej strefy chcący inwestować po radykalnie podniesionych płacach dla budżetówki i zwiększonych emeryturach i rentach 😆 wdzięczni Polacy. Będą w razie potrzeby korzystali z zagwarantowanego bezpłatngo dostępu do opieki medycznej 😆
bo „zlikwidowaliście” NFZ 😆

Wolbromiok
Wolbromiok
11 lat temu

Kozio masz świętą rację w 3 miesiące się nie da ale jak widać w 3 lata też nie a ja myślę że za 30 niestety też będzie trudno.Ciekawe tylko dlaczego akurat 23.11 2010 taka wielka feta była tuż przed drugą turą kiedy przewaga Kołodzieja aż raziła w oczy . Zwykłe oszustwo?????????? ok w końcu to kampania tylko niech wreszcie przestanie z nas miłościwy burmistrz robić idiotów

Zorro
Zorro
11 lat temu

A najgorsze jest to że uważa się naród za całkowicie „ciemny,nierozgarnięty i bez pamięci”!!!!!! Trzy miesiące po wyborach zmienia się wszystko na gorsze w najlepszym systemie oświaty w powiecie, ciężarówki są ale w Chinach, plan zagospodarowania przestrzennego jest ale w Sądzie itd ,itp ale władz się strasznie obraża że ludzie ośmielili się myśleć i po prostu sobie nie dają „dmuchać w kaszę”

Kozio
Kozio
11 lat temu

[quote name=”Wolbromiok”]no i mamy nie kiełbasę tylko „kichę wyborczą” a tak miało być cudownie 😛 Panie burmistrzu czy wszystkie chwyty dozwolone? wiem pytanie retoryczne -dla pana wszystkie szczególnie te poniżej pasa[/quote]
Może Ty wybudujesz montownie w 3 miesiące?. Poczytaj

2011.03.23

Delegacja chińska w Wolbromiu

Burmistrz Jan Łaksa i wiceburmistrz Katarzyna Gamrat wzięli dziś udział w roboczym spotkaniu władz firmy Linter z sześciorgiem przedstawicieli władz prowincji Zhejiang w Chinach. Chińscy goście przyjechali do Polski na zaproszenie Lintera, który od lat prowadzi i chce rozwijać interesy z Państwem Środka.

Wolbromiok
Wolbromiok
11 lat temu

Super przykład !! to co rybka powiedziałaby gdyby była z PSL- ?????????????????????????????????????????? Najpierw by rybaka obśmiała a potem na niego nakrzyczała tak jak miłościwy jeszcze burmistrz Wolbromia na „swoich” mieszkańców

Adam   Terminal
Adam Terminal
11 lat temu

Widzę, że „opozycja” do wszystkiego co by się w Wolbromiu nie robiło ma ciągle coś do powiedzenia. Przypomnę wam może Terminal, i to nie sprzed 3 miesięcy, zresztą najlepiej zobrazuje to humorystycznie . Siedzi rybak nad morzem i łowi ryby. Nagle patrzy a tu na wędce trzepoce się mu złota rybka. Wyciągnął ją czym prędzej i się pyta: – Czy ty rybko jesteś ze złota? – Nie – odpowiedziała rybka – ja jestem z Platformy. – Zafrasował się stary rybak… – No to ty nie spełniasz życzeń? – zapytał ją. – Nie. – odpowiedziała rybka – ja tylko obiecuję.,

Wolbromiok
Wolbromiok
11 lat temu

no i mamy nie kiełbasę tylko „kichę wyborczą” a tak miało być cudownie 😛 Panie burmistrzu czy wszystkie chwyty dozwolone? wiem pytanie retoryczne -dla pana wszystkie szczególnie te poniżej pasa