Przedstawiciele lokalnych firm spotkali się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu, aby dowiedzieć się, jakie wyzwania związane z zatrudnianiem nowych pracowników staną przed nimi w tym roku. O tym, jak radzić sobie z obecną sytuacją na rynku pracy, jak skutecznie rekrutować i wdrażać nowych pracowników, opowiedziała Izabela Bierlet, dyrektor zarządzająca PassionHR i ekspert zarządzania zasobami ludzkimi.

– Obserwując obecne trendy można przypuszczać, że problemem pracodawców większości branż w dalszym ciągu będzie niedostateczna ilość wykwalifikowanych specjalistów. Rodzi to kolejne komplikacje, między innymi kłopoty z efektywną rekrutacją oraz zatrzymaniem w firmie najcenniejszych pracowników, często decydujących się na przyjęcie korzystniejszej oferty – zauważa Izabela Bierlet, która podczas spotkania zwróciła uwagę olkuskich przedsiębiorców na te kwestie.

Sporym wyzwaniem dla pracodawców jest również dostosowanie oferty i warunków pracy do oczekiwań przedstawicieli różnych pokoleń. Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy poznali charakterystykę pokoleń nazywanych przez fachowców pokoleniami X, Y, Z. Dzięki tej wiedzy będą mogli w przyszłości przygotować proces rekrutacyjny i profil stanowiska w taki sposób, aby zachęcić do pracy w swojej firmie przedstawicieli każdego z pokoleń.

Cenną wiedzą dla uczestników spotkania było omówienie procesu prawidłowego wdrożenia pracownika do pracy w nowym miejscu. Badania wskazują, że aż połowa zatrudnionych rezygnuje z pracy w ciągu pierwszych 4 miesięcy. Na tę niekorzystną dla pracodawców statystykę duży wpływ ma właśnie nieodpowiednie wdrożenie.

– Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dynamiczna i dobrze jest się w niej na bieżąco orientować. Stąd pojawił się pomysł, aby wesprzeć naszych lokalnych pracodawców i pokazać im, na co powinni zwrócić szczególną uwagę podczas zatrudniania nowych osób. Nie chcemy ograniczać swojej roli do aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i poszukujących pracy, ale również dzielić się wiedzą i dobrymi praktykami z pracodawcami – mówi Małgorzata Adamczyk-Kurzak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze