slupy oswietleniowe3

Niedawno do naszej redakcji zadzwonił olkuszanin, którego zaniepokoił stan oświetleniowego słupa na osiedlu Młodych. Pomimo zapewnień ze strony olkuskiego magistratu, usterka nie została usunięta w obiecanym terminie. Urząd odpowiada, że w zgłoszeniu opisana była inna lampa. Czy zatem przeglądy techniczne nie powinny odbywać się częściej?

Mieszkaniec o wadliwej lampie zawiadomił Wydział drogowy olkuskiego magistratu. – Mam nadzieję, że w okresie wnikliwego przeglądu stan techniczny tego słupa nie budził żadnych wątpliwości. Jeśli jednak słup na dzień dzisiejszy wygląda jak wygląda, to wykonany przegląd jest typową polska fuszerką, która zagraża bezpieczeństwu, szczególnie dzieci. Proszę o przesłanie kopii dokumentu stwierdzającego wykonanie przeglądu oraz informacji, kto za to był odpowiedzialny. Słup znajduje się pomiędzy blokiem przy ul. Reja 1 a Reja 3. Myślę jednak, że znajdzie się więcej takich słupów po przeglądzie (w złym stanie – przyp. red.) – napisał olkuszanin do urzędu. Przekazał nam tę korespondencję wraz ze zdjęciami wadliwych osłon.

Olkuszanin otrzymał odpowiedź z magistratu, że sprawa ta została niezwłocznie zgłoszona do Tauronu, który zajmuje się bieżącym utrzymaniem i konserwacją oświetlenia ulicznego. Pogotowie energetyczne miało jeszcze w tym samym dniu pojechać na miejsce i zabezpieczyć opisany słup oraz dokonać przeglądu pozostałych słupów. Minęły prawie dwa tygodnie, a w temacie nic się nie zmieniło. Wtedy to olkuszanin interweniował w naszej redakcji. My z kolei zwróciliśmy się do magistratu z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

slupy oswietleniowe2Z urzędu otrzymaliśmy informację, że 28 marca 2014 roku komisja składająca się z przedstawicieli urzędu, spółdzielni mieszkaniowej i firmy Tauron przeprowadziła wizję lokalną na terenie osiedla Młodych. Wówczas wytypowano do demontażu cztery słupy metalowe znajdujące się w złym stanie technicznym. W ich miejsce zamontowano nowe. Natomiast w kwestii zgłoszonej przez mieszkańca dostaliśmy szczegółową odpowiedź.  – W dniu 27 maja Wydział drogowy otrzymał zgłoszenie dotyczące złego stanu technicznego osłony wnęki słupa, który „znajduje się pomiędzy blokiem przy ul. Reja 1 a Reja 3″. Niezwłocznie informacja ta została przekazana do firmy Tauron. Wysłaną wiadomość do Tauronu przekazano także do wiadomości zgłaszającego usterkę. 28 maja Wydział drogowy otrzymał potwierdzenie założenia osłony wnęki przy ul. Reja 3. W dniu 9 czerwca ten sam zgłaszający przysłał maila z informacją, że osłona nie została założona. Przeprowadzona wizja lokalna wykazała, że opisany przez zgłaszającego słup znajduje się przy bloku nr 2. W dniu 11 czerwca pracownik Wydziału drogowego wraz z pracownikiem firmy Tauron przeprowadził kolejny przegląd słupów oświetlenia parkowego, w wyniku którego wymieniona została większość osłon, a pozostałe będą wymienione w najbliższych dniach – taką informację przekazał nam rzecznik prasowy magistratu, Michał Latos.

Czy przeglądy techniczne nie powinny odbywać się częściej? Mieszkańcy, co pewien czas informują nas o niezabezpieczonych instalacjach czy zardzewiałych słupach. Głośna była sprawa sprzed dwóch lat, na ul. Krasińskiego przewróciła się lampa. Powodem był mocno zardzewiały metalowy słup. Wówczas mieszkańcy domagali się częstszych przeglądów oświetlenia, bojąc się głównie o bezpieczeństwo bawiących się między blokami dzieci. Władze miasta postanowiły zaangażować w kwestie oświetleniowe Olkuską Spółdzielnię Mieszkaniową. – Zdecydowana większość słupów parkowych znajduje się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej i to ona jest odpowiedzialna za ich utrzymanie oraz stan techniczny. Kilka słupów jest na terenie zespołu szkół przy ul. Żeromskiego, lecz cały obwód oświetlenia jest nieczynny. Do Spółdzielni Mieszkaniowej zostało skierowane pismo z prośbą, aby podczas codziennych prac (zamiatanie, koszenie trawników) pracownicy spółdzielni zwracali uwagę na stan techniczny osłon, słupów, opraw oraz niezwłocznie informowali o zauważonych uszkodzeniach Wydział drogowy (tel. 32/ 62 60 157) lub firmę Tauron – dodaje Michał Latos. 

Jak oceniacie oświetleniową infrastrukturę? Jak często powinny być przeprowadzane przeglądy techniczne lamp? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

Zdjecia nadesłane przez czytelnika do naszej redakcji w dniu 9 czerwca

slupy oswietleniowe1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
marek2
marek2
10 lat temu

Przecież są ludzie, którzy biorą pieniądze za nadzór nad oświetleniem. Panie naczelniku zrób coś z tym na Miłość Boską. Przecież jeżeli to jest prawda co widać na zdjęciach, to jeżeli się stanie jakieś nieszczęście to dla was to grozi kryminałem. Pogoń pan odpowiedzialnego za ten stan do roboty.

cccgjil
cccgjil
10 lat temu

pan Rosolik z wydz. drogowego powinien sie wziac do roboty.