Olkusz
Z reguły dworce kolejowe są postrzegane jako swoiste wizytówki poszczególnych miast. W przypadku Olkusza, przez wiele lat ciężko było jednak mówić o reprezentacyjnej funkcji tego obiektu. Od jesieni ubiegłego roku zasłonięty jest on natomiast wielką płachtą z napisem „Zmieniamy dworzec dla ciebie”, a mieszkańcy pytają, kiedy w końcu zacznie się wyczekiwany przez dekady remont?
Modernizacja infrastruktury kolejowej w Olkuszu to temat, o którym mówi się od lat: choć naprawdę ciężko w to uwierzyć, to przez ponad 100 lat swojego istnienia dworzec kolejowy w Olkuszu nigdy nie przeszedł gruntownego remontu! Co prawda w 2018 roku PKP zdecydowało się na remont dachu obiektu, ale inwestycja warta ponad 300 tysięcy złotych przebiegała jak po grudzie, jako że po demontażu starego pokrycia dachowego deszcz zniszczył wnętrze budynku. W ubiegłym roku coś jednak drgnęło w tej sprawie: w obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych PKP ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej remontu budynku dworca kolejowego. Tuż przed wyborami obiekt został zaś zasłonięty banerem z napisem „Zmieniamy dworzec dla ciebie”.
Mieszkańcy Olkusza skarżą się natomiast, że od tego czasu w rejonie obiektu nie są prowadzone żadne prace remontowe. W związku z powyższym, zwróciliśmy się do inwestora z prośbą o komentarz: zapytaliśmy m.in. o to, na jakim etapie jest remont dworca kolejowego, jaki jest planowany zakres prac oraz kiedy się one rozpoczną i do kiedy potrwają.
Z udzielonej nam odpowiedzi wynika, że umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca Olkusz została podpisana we wrześniu ubiegłego roku: jej wykonawcą jest pracownia architektoniczna Maple sp. z o.o., a remont ma rozpocząć się po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową i uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz wyborze wykonawcy prac budowlanych. Najprawdopodobniej nastąpi to dopiero… w 2025 roku.
„Dzięki planowanej inwestycji dworzec w Olkuszu przejdzie kompleksową przebudowę i znów będzie obsługiwał podróżnych. Choć szczegółowy zakres inwestycji poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową, to już dziś możemy powiedzieć, że wpisany do ewidencji zabytków obiekt, zostanie odnowiony z dbałością o historyczny detal. Renowację przejdzie elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi. Zachowane zostaną z pewnością niektóre elementy wystroju wnętrza. Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych. Pasażerowie mogą spodziewać się komfortowej poczekalni z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami oraz gablotami na rozkłady jazdy pociągów.” – wylicza Bartłomiej Sarna z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.
Przedstawiciel PKP S.A. dodaje również, że dworzec w Olkuszu, tak jak wszystkie modernizowane przez spółkę obiekty, stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszenia się po dworcu, takich jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy plany dotykowe dworca: „Podczas opracowania dokumentacji projektowej architekci sprawdzą możliwości zainstalowania w budynku przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Budynek i jego otoczenie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring. Więcej szczegółów dotyczących przebudowy dworca w Olkuszu poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową.” – podsumowuje Bartłomiej Sarna.