smieci1

Zdarza się, że mieszkańcy interweniują w naszej redakcji w sprawie bałaganu na śmietnikach czy niewywiezionych na czas kontenerów. Tym razem z problemem dotyczącym odpadów zwróciło się do nas krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami, zajmujące się wywozem śmieci w Olkuszu. Chodzi – delikatnie mówiąc – o niewłaściwą segregację śmieci. MPGO apeluje do mieszkańców o prawidłową selekcję odpadów w przeznaczonych do tego pojemnikach.

 

Pracownicy MPGO  wywożą odpady segregowane do firmy Eko – Bolesław. Kilka dni temu okazało się, że niektórzy mieszkańcy budynków wielorodzinnych pod pojęciem „papier” rozumieją dużo więcej niż stare gazety czy kartonowe opakowania. To, co wysypano właśnie z pojemników na papier, przekroczyło wyobrażenia pracowników. Znalazło się tam dosłownie wszystko: szkło, plastikowe butelki, styropian, folia. – Otrzymaliśmy z firmy Eko – Bolesław informację, że następnym razem nie przyjmą nam takich odpadów. Nie możemy przywozić śmieci, które trzeba segregować. Nawet gdyby ktoś chciał selekcjonować przywiezioną przez nas „makulaturę”, nie byłoby to możliwe. Odpady były mocno przemoczone. Takie sytuacje powodują, że wywóz śmieci kosztuje więcej – opowiada Łukasz Kubiczek, kierownik olkuskiego oddziału MPGO Kraków.

To, co wyrzucamy do pojemników na segregację, widać na załączonych zdjęciach. MPGO podkreśla, że nie jest to jedyny przypadek niefrasobliwości mieszkańców. – Apelujemy do wszystkich, aby nie zaśmiecali pojemników na szkło czy papier zmieszanymi odpadami. Jeśli ktoś nie selekcjonuje śmieci, niech je wyrzuca do kontenerów na odpady komunalne. Zależy nam na dobrej współpracy z mieszkańcami, a do tego potrzeba dobrej woli obu stron – dodaje Łukasz Kubiczek.

Co sądzicie o takiej „segregacji”? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

Fot. MPGO oddział Olkusz

smieci2

smieci3

smieci4

smieci5

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
łysy
łysy
7 lat temu

Łysy i kryminalista zaczęli o sobie pisać w trzeciej osobie.
Ochrona środowiska jest naszym wspólnym obowiązkiem. Zakaz rozwóju sieci kryminalnej jest jednym z działań zorientowanych na troskę o najbliższe otoczenie.
Prosimy o wystawienie pojemnika z łysym kryminalnym odpadem przed posesję.
Kryminalne odpady do kryminału. Kryminalna przeszłość łysego i dwa lata w więzieniu za nielegalne posiadanie broni dla łysego

winny
winny
8 lat temu

My, to kraj kar.”Normalny „kraj ma mafię,a u nas mafia ma kraj.Bośmy naiwni byli 7 lat temu,jak dziecko we mgle.

Kazimierz
Kazimierz
8 lat temu

co zrobić z tymi co w nocy lub póznym wieczorem podrzuczją śmieci, w olbrzymich worach !!! w bloku nikt przy zdrowych zmysłach nie gromadzi w mieszkaniu tyle śmieci !!! dlatego nigdy nie będzie poprawnej segregacji.

Alosza
Alosza
8 lat temu

MPGO-Kraków zdaje się jest tylko podwykonawcą, a firmą która wygrała przetarg jest firma niemiecka. A oni muszą mieć wszystko czyste, żeby zbić jak największą kasę. Tyle lat po wojnie a oni nadal nas łupią. Mało to naszych rodzimych firm.

Kolo
Kolo
8 lat temu
Odpowiedz do  Alosza

[quote name=”Alosza”]MPGO-Kraków zdaje się jest tylko podwykonawcą, a firmą która wygrała przetarg jest firma niemiecka. A oni muszą mieć wszystko czyste, żeby zbić jak największą kasę. Tyle lat po wojnie a oni nadal nas łupią. Mało to naszych rodzimych firm.[/quote]
Alosza najpierw się dokształć potem pisz głupoty. Żebyś nie musiał za bardzo się przemęczać to dam podpowiedź MPGO Kraków jest liderem w konsorcjum dwóch firm które wygrały przetarg w Olkuszu. Każda inna firma jest podwykonawcą firmy MPGO i tej holenderskiej.Tak tą drugą firmą jest firma HOLENDERSKA. Zagadka dla Cibie JAKA TO FIRMA???

nauczka
nauczka
8 lat temu

a w prywatnych domach sprawdzają zawartość koszy.Jak miałem wrzucone na wierzch 4 butelki piwa nie zabrali całego śmietnika. Może blokowym tez powinni wprowadzic „osobiste” śmietniki, albo niech płacą stawke jak za niesegregowane.

punk
punk
8 lat temu

co to za straszenie, że śmieci nie będą odbierać? ja im mam wszystko posegregować, umyć, wysuszyć, odnieść do właściwego pojemnika i zapłacić, że łaskawie przyjechali odebrać?bo gmina Olkusz podpisała umowę z MPGO Kraków wcale nie pytając mnie o zgodę? a może ja chciałem inną firmę? co, oni w Krakowie mają za mało śmieci,że muszą po moje przyjeżdżać? to jest jeden wielki przekręt – budowanie pozycji monopolistów dla kilku wielkich firm, a wycinanie z rynku mniejszych, lokalnych. Jakoś ALBie czy Braciom Strach nie przeszkadzało,że nie oderwałem wieczka od kubeczka po jogurcie i nie wyrzuciłem go do innego kosza…

pavv
pavv
8 lat temu
Odpowiedz do  punk

[quote name=”punk”]co to za straszenie, że śmieci nie będą odbierać? ja im mam wszystko posegregować, umyć, wysuszyć, odnieść do właściwego pojemnika i zapłacić, że łaskawie przyjechali odebrać?[/quote]

Oni by chcieli zarabiać na każdym kg śmieci. Raz zarabiają pobierając opłaty od wywozu i drugi raz chcą zarabiać na sprzedaży surowców wtórnych.

PXT
PXT
8 lat temu

Ci którzy nie segregują powinni słono płacić za odbiór. Ci którzy segregują powinni mieć odbiór bezpłatnie (surowiec wtórny). Ci, zaś którzy udają, że segregują wprowadzając służby w błąd powinni być finansowo surowo karani. Ci którzy segregują z oczyszczaniem po którym już nic nie trzeba segregować (są np różne rodzaje plastiku) powinni mieć płacone za odbiór jak za surowce wtórne. Ci którzy pozbywają się śmieci w rowach przydrożnych i lasach powinni być karani pozbawieniem wolności bez zawieszenia. Ich pozbawienie wolności powinno się opierać na codziennej pracy (bez wolnych sobót) przy sprzątaniu świata. Po wprowadzeniu tych zasad gwarantuję żeby zaistniał idealny porządek. Oczywiście przeciwko złapanym na wywalaniu śmieci byle gdzie służby muszą dysponować niezbitym dowodem (choćby filmik z komórki), żeby nie było nadużyć w drugą stronę a więc wrabiania kogoś Bogu ducha winnego, bo np kogoś tam pan sierżant nie lubi. W przypadku nadużyć wydalenie z służb z w/w sprzątaniem.

pavv
pavv
8 lat temu

Durnowata ustawa na którą gminy rzuciły się jak szczerbaty na suchary i oto efekt. W mojej okolicy po kilkunastu latach zamienili miejscami kontenery na papier i szkło więc mieszkańcy pół roku się przyzwyczajali, że jest inaczej. Co do kartonów po napojach to się szybko nauczyłem, ale reszty odpadów nie mam zamiaru analizować w laboratorium. Co uważam za papier to wrzucam do papieru i tyle!

KOLA
KOLA
8 lat temu

Kiedy jezdzila ALBA kartony po mleku i sokach byly wrzucane do niebieskiego a teraz trzeba je wrzucac do plastikow-dlatego ludzie robia to odruchowo i wrzucaja do makulatury-a i jeszcze dochodzi lenistwo!!!