utw senior

Wraz z nadchodzącym końcem roku zbliża się zakończenie projektu „Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku” realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Dzięki przyznanej dotacji przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach priorytetu „Edukacja osób starszych” z oferty korzysta blisko 300 seniorów.

– Projekt stał się ogromną szansą dla pogłębienie wiedzy oraz pasji uczestników. Zaproponowane wykłady, zajęcia ruchowe oraz możliwość spędzenia wspólnie czasu pozwoliło na zwiększenie aktywność naszych mieszkańców, co zaowocowało powstaniem Klubu Wolontariackiego. Jest to wspaniały sukces pokazujący, iż działać na rzecz innych można w każdym wieku – informuje Maria Jędrysik prezes Stowarzyszenia „Res Sacra Miser”.

 

W ramach projektu kontynuowany był cykl wykładów ujęty w pięciu blokach tematycznych: profilaktyka zdrowotna i propagowanie zdrowego stylu życia, wiedza o kulturze i sztuce ze szczególnym uwzględnieniem historii Olkusza i Ziemi Olkuskiej oraz historii filmu i architektury, nauki społeczne z elementami filozofii, socjologii i ekonomii, nauka o ziemi z elementami biologii, ekologii, geografii, fizyki i astronomii oraz Akademia Filmowa Seniora.

Oprócz zajęć pozwalających rozwijać pasje malarskie, taneczne oraz wokalne w ramach działającego chóru, projekt dość mocny nacisk położył na aspekt zdrowotny uczestników, dając możliwość poprawy aktywności fizycznej wśród seniorów poprzez zajęcia z jogi, gimnastykę w wodzie jak również zajęcia fitness. Podczas zajęć grupowych słuchacze dowiedzieli się, jak szukać interesujących wiadomości w Internecie, dokonywać opłat w sieci czy zakładać profile na portalach społecznościowych. Zajęcia na Uniwersytecie pozwoliły mi nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale przede wszystkim dały mi możliwość spędzenia czasu z innym i zobaczenia kawałka Polski podczas wyjazdu studyjnego do  Torunia – wspomina Pani Danuta Schewitz-przewodnicząca Rady Studentów .Mieliśmy też okazję zapoznać się ze stylem pracy Toruńskiego UTW. Do szczególnie udanych należało spotkanie z szefową sekcji turystycznej – Marią Nowakowską ,na którym zapadła decyzja o rewizycie toruńskich studentów w Olkuszu  

Osoby na emeryturze posiadają dużo energii oraz czują się na siłach do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Często z zapałem dzielą się swoja wiedzą i doświadczeniem z innymi, pomimo spotykania się odrzuceniem ze strony młodszych osób. Uniwersytet Trzeciego Wieku pozwala cały czas na pobudzanie seniorów do aktywności oraz zachęca ich do tego, aby nie zamykali się w domach pomimo trudności zdrowotnych. Koniec projektu nie oznacza końca działalności Uniwersytetu. Niedługo rozpocznie się kolejny cykl wykładów, a dzięki projektowi powstała sala fitness wyposażona w profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, w której nadal prowadzone będą zajęcia w nowym semestrze – informuje Grażyna Praszelik-Kocjan, Dyrektor MOK. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 66 tys. 820 zł wszyscy uczestnicy mieli zapewniony bezpłatny udział w zajęciach prowadzonych w ramach Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze