Olkusz

Temat segregacji śmieci przewija się na naszych łamach regularnie. Co pewien czas pojawiają się kolejne pytania i wątpliwości dotyczącego tego zagadnienia. Niedawno do naszej redakcji zwróciło się kilku czytelników, z pytaniami dotyczącymi odbioru odpadów z plastiku.

Od pewnego czasu zgłaszają się do nas mieszkańcy Olkusza, którzy twierdzą, że pracownicy firmy zajmującej się odbiorem śmieci nie chcą od nich przyjmować części odpadów. Powodem takiego stanu rzeczy jest ich złe segregowanie. – Pan ze śmieciarki nie odebrał ode mnie plastikowej doniczki po kwiatach. Powiedział, że jest to plastik z domieszkami jakiejś innej substancji. Co mam zrobić z takimi odpadami? – pyta mieszkaniec jednego z olkuskich osiedli domów jednorodzinnych. – Niedawno spotkałem się z sytuacją, że panowie zbierający odpady nie chcieli zabrać worka na plastik, wypełnionego po części styropianem po opakowanym telewizorze. Tłumaczyli, że nie mogą takowego zabrać. Nadmieniam, że wcześniej nie było żadnych problemów z odbiorem tego typu odpadów – relacjonuje kolejna z osób kontaktujących się z naszą redakcją. Postanowiliśmy wyjaśnić tą kwestię w magistracie.

Wskazane odpady należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Doniczki o ponadnormatywnych wymiarach lub wadze, niemieszczące się w standardowych pojemnikach i workach na odpady, należy zakwalifikować jako odpad wielkogabarytowy. Natomiast styropian odpadowy budowlany przekazać można, w ramach wnoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, do PSZOK-u – mówi Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Przedstawiciel gminy podkreśla, że samorząd prowadził kolportaż ulotek zawierających zasady segregacji odpadów komunalnych na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku. – Treść ulotki została uzgodniona z instalacjami przetwarzania odpadów komunalnych, do których trafiają odpady z naszej gminy. Niestety wobec braku odpowiednich przepisów krajowych określających jednolite wymagania w zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, gminy nie są w stanie przygotować kompleksowej instrukcji postępowania z każdym odpadem pochodzącym z gospodarstwa domowego – tłumaczy przedstawiciel magistratu.

Gmina planuje w tym roku ponowną dystrybucję materiałów zawierających rozszerzony wykaz odpadów, najczęściej sprawiających problemy mieszkańcom. – Opierając się na obecnej treści ulotki informacyjnej pamiętajmy, by prowadząc selektywną zbiórkę odpadów, większą uwagę przykładać do wykazu odpadów, które możemy wrzucać do określonego pojemnika bądź worka. W przypadku przywołanego „plastiku”, który powinien trafiać do żółtego worka lub pojemnika,  są to: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów, plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folie aluminiowe, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików – wylicza Michał Latos. Rzecznik gminy przypomina również, że wspomnianą „ściągę” znaleźć można na stronach internetowych Urzędu Miasta i Gminy Olkusz w zakładce dotyczącej  Gospodarki Odpadami Komunalnymi. W prowadzeniu prawidłowej selekcji pomoże nam również bezpłatna aplikacja mobilna „Moje Odpady”. Ponadto, informacje na temat gospodarowania odpadami komunalnymi uzyskać można w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu nr tel. 32-626-01-67, Biurze Obsługi Klienta ALBA MPO Sp. z o.o. nr tel. 600 405 638 lub w Gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nr tel. 536 780 120.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
3 lat temu

„Natomiast styropian odpadowy budowlany…”. Co ma opakowanie styropianowe do budowlanki? Styropianowe opakowanie to tworzywo sztuczne i jako takie może być umieszczony w żółtych workach / pojemnikach.