Na przestrzeni ostatnich dni na terenie Europy notuje się coraz więcej zarażeń koronawirusem. Na dzień dzisiejszy w Polsce nie potwierdzono ani jednego takiego przypadku. To jednak nie zniechęca do działań zapobiegawczych. Ministerstwo Zdrowia wydało specjalny poradnik, informujący jak zmniejszyć ryzyko infekcji.

Słowo „koronawirus” jest w ostatnich tygodniach odmieniane przez wszystkie przypadki i nie schodzi z pierwszych stron gazet. Choć na terenie Polski jak dotąd nie potwierdzono ani jednej infekcji wirusem, co rusz pojawiają się informacje o podejrzeniach zakażenia. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w Olkuszu niespełna miesiąc temu, kiedy to na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nowym Szpitalu trafił pacjent cierpiący na duszności, który dopiero co wrócił z Chin.

Z tego powodu polskie Ministerstwo Zdrowia wydało niedawno specjalny poradnik, w którym przekazuje podstawowe informacje o chorobie COVID-19, wywołanej koronawirusem. Objawia się ona m.in.: gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, i ogólnym zmęczeniem. Według statystyk, ciężkie powikłania pojawiają się u ok. 15-20 procent chorych. Do zgonów dochodzi zaś u 2-3 procent zainfekowanych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

– Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie wymienione objawy, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od nas samych

Jak informują przedstawiciele ministerstwa,  wirus cechuje się dużą łatwością w przenoszeniu się z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, ale brane są pod uwagę również inne drogi jego szerzenia. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Aby uniknąć zachorowania można jednak stosować metody sprawdzające się w przypadku zapobiegania np. sezonowej grypie.

„Higiena” w tym przypadku to słowo klucz. Powinniśmy o nią dbać zwłaszcza, gdy przebywamy w dużych skupiskach ludzkich takich jak: publiczne instytucje, urzędy, zakłady pracy czy miejska komunikacja. Szczególnie narażone w tym kontekście są dzieci i młodzież uczęszczająca do  przedszkoli i szkół. Dlatego rodzice i nauczyciele powinni zwracać teraz na te kwestie wzmożoną uwagę.

Aby uniknąć zachorowania należy często myć ręce używając mydła i wody lub płynów na bazie alkoholu. Nie powinnyśmy również dotykać brudnymi rękami oczu, nosa i ust. Gdy w naszym towarzystwie ktoś kaszle lub kicha, należy oddalić się od takiej osoby na co najmniej 1 metr. Jeśli zaś sami to robimy, musimy zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.

Nie lekceważmy żadnych objawów. Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące symptomy, takie jak: gorączka, kaszel lub trudności w oddychaniu, powinniśmy zasięgnąć pomocy lekarskiej. Nawet jeśli jest to zwykła grypa, nieleczona może doprowadzić do równie ciężkich powikłań, jak koronawirus. Jeśli zaś podróżowaliśmy niedawno do obszarów wysokiego ryzyka i :  

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Maseczki nie są konieczne

Panika związane z wirusem skłania ludzi do kupowania na zapas ochronnych maseczek, których zaczyna już brakować w aptekach. Obecnie w naszym kraju nie ma jednak uzasadnienia do ich stosowania. Warto mieć też świadomość, że w większym stopniu chronią one osoby z najbliższego otoczenia niż te, które je noszą. – Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji – czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Jakie jeszcze środki zapobiegawcze moglibyście doradzić? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

fot. Ministerstwo Zdrowia

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
4 lat temu

Polecam regularne odkażanie. Przynajmniej wódką czystą.