Olkusz

Państwowa Szkoła Muzyczna w Olkuszu już od dziesięciu lat organizuje festiwal “Oblicza Perkusji”, w ramach którego odbywa się konkurs “Młody perkusista”. Warto zaznaczyć, że konkurs ten cieszy się dużą renomą, gdyż, by wziąć w nim udział, do Olkusza przyjeżdżają młodzi perkusiści z całej Polski. O randze wydarzenia świadczy również skład jury: w tym roku grę młodzieży starającej się o nagrodę “młodego perkusisty” oceniali prof. dr hab. Tomasz Sobaniec, prof. dr hab. Krzysztof Jaguszewski oraz dr Wojciech Fedkowicz.

Do rywalizacji o nagrody i wyróżnienia stanęło łącznie 56 osób, które zostały rozdzielone na trzy grupy pod kątem stopnia zaawansowania. Przesłuchania odbyły się 13 i 14 grudnia, a z każdej grupy zostało wyróżnionych po sześć osób. Jury stanęło przed ciężkim wyborem, ponieważ poziom rywalizacji był bardzo wyrównany, o czym najlepiej świadczą słowa przewodniczącego Tomasza Sobańca: „To nie tak że ktoś grał gorzej, wszyscy uczestnicy konkursu byli bardzo utalentowani i grali naprawdę dobrze, o wygranej decydowały detale”.

Rozdanie nagród odbyło się 14 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu: niestety, laureaci nie mieli okazji, by zaprezentować swoje umiejętności, jednak publiczność nie narzekała jednak na brak muzyki. Zaraz po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się bowiem koncert zespołu “Piotr Domagała trio” w składzie: Piotr Domagała (gitara), Adam Kawończyk (instrumenty dęte) oraz Sławomir Berny (perkusja).

Gra Piotra Domagały, czerpiąca inspiracje z Jazzu i folkloru słowiańskiego, wprowadziła publiczność w trans, a efekt ten potęgował swoją grą Adam Kawończyk. Dla uczestników konkursu najważniejszą osobą w trio był jednak perkusista Sławomir Berny, znany między innymi z “Orkiestry Adama Sztaby”, która grała w Tańcu z gwiazdami czy występowała na Sopot Top Festival.

Oprócz gry na tradycyjnej perkusji, Sławomir Berny używał także instrumentu przypominającego żółwią skorupę, czyli “Hangu”, oraz “Bębnów Afrykańskich”. Mimo panującej na zewnątrz zimowej aury, koncert rozgrzał publiczność, a po jego zakończeniu wielu uczestników konkursu wychodziło z sali z szeroko otwartymi ustami.

Mikołaj

Państwowa Szkoła Muzyczna w Olkuszu już od dziesięciu lat organizuje festiwal “Oblicza Perkusji”, w ramach którego odbywa się konkurs “Młody perkusista”. Warto zaznaczyć, że konkurs ten cieszy się dużą renomą, gdyż, by wziąć w nim udział, do Olkusza przyjeżdżają młodzi perkusiści z całej Polski.
Zdjęcia: Mikołaj
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze