Bukowno

Z naszą redakcją skontaktował się niedawno czytelnik z Bukowna, który twierdzi, iż w grudniu ubiegłego roku tamtejszy MOPS nie udzielał świątecznej pomocy dla mieszkańców. Władze placówki tłumaczą, że ze względu na problemy w zaopatrzeniu, do skutku nie doszło wydawanie paczek żywnościowych przygotowanych przez Caritas. Wymieniają jednak szereg innych zorganizowanych inicjatyw.

Na czym polegała świąteczna pomoc udzielana przez MOPS w Bukownie w ubiegłych latach i jakie działania zostały podjęte przez jej pracowników w tym roku? – z takimi pytaniami zwróciliśmy się niedawno do kierownictwa tej jednostki.

Z udzielonej nam odpowiedzi wynika, że w grudniu ubiegłego roku planowane było wydawanie paczek żywnościowych z Caritas Archidiecezji Krakowskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Pomimo nagłośnienia i wydanych skierowań mieszkańcom, do zapowiadanej dostawy nie doszło z powodu braku żywności w magazynach. Przedstawiciele placówki zapewniają jednak, że z chwilą jej pozyskania przez Caritas dystrybucja paczek z produktami żywnościowymi zostanie wznowiona.

W latach ubiegłych MOPS w Bukownie był również współorganizatorem otwartej wigilii dla mieszkańców. Ta jednak nie mogła się teraz odbyć ze względu na pandemię. Nie oznacza to jednak, że potrzebujący zostali bez  wsparcia. Urzędnicy tłumaczą, że przyznawanie świadczeń zarówno w latach ubiegłych jak i obecnie odbywa się w  oparciu o ustawę o pomocy społecznej i procedury administracyjne.

– W celu wsparcia naszych podopiecznych w zakupie żywności, w tym żywności świątecznej udzielana jest pomoc w formie zasiłku celowego na zakup żywności. W ubiegłym roku w okresie przedświątecznym podopieczni mogli ubiegać się albo o zasiłek celowy na zakup żywności lub o produkty żywnościowe w formie paczki – tłumaczy Anna Feliksik, Kierownik MOPS Bukowno.

Obecnie z powodów zmian w organizacji pracy jednostki oraz aby zminimalizować ryzyko zarażenia COVID-19 i ograniczyć grupowanie się osób, zrezygnowano z wydawania paczek i organizacji otwartej wigilii dla wszystkich mieszkańców,  ograniczając się do wsparcia finansowego na zakup żywności.

– Osoby zainteresowane, jak co roku mogły zgłaszać się do pracowników socjalnych celem złożenia wniosku o zasiłek celowy na zakup żywności, w tym żywności świątecznej. Każda osoba, która zwróciła się o taką pomoc i spełniała kryteria, pomoc tą otrzymała w okresie przedświątecznym. W przypadku osób korzystających z gorącego obiadu dodatkowo został zapewniony posiłek wigilijny – mówi Anna Feliksik.

Dodaje również, że w tym roku pracownicy socjalni odwiedzali seniorów przekazując im życzenia i opłatek wigilijny. Dla osób nie posiadających najbliższej rodziny z inicjatywy Burmistrza Bukowna, MOPS we współpracy z miejscowymi sponsorami tj. Miejskim Ośrodkiem Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz marketem Intermarche zorganizował i dostarczył do miejsca zamieszkania życzenia świąteczne oraz paczki zawierające m.in. posiłek wigilijny oraz pozyskane od sponsorów artykuły żywnościowe wraz z bonem do zrealizowania w sklepie.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o