ufg

Policjanci otrzymali właśnie narzędzie, które umożliwia szybkie przesyłanie raportów z kontroli obowiązkowej polisy OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zakończył wprowadzanie – systemu e-Zawiadomienia – dla komend w całej Polsce. Od 1 stycznia za brak ważnej polisy OC właściciel samochodu osobowego zapłaci 3,5 tysiąca złotych kary (przy braku ochrony ubezpieczeniowej przez ponad 14 dni).

– Po udanym pilotażu systemu e-Zawiadomienia z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, stopniowo zaczęliśmy udostępniać go kolejnym jednostkom policji – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG. – I teraz, z końcem roku, jest już nim objęty cały kraj – wyjaśnia. Dzięki e-Zawiadomieniom – policjanci, zamiast papierowych zgłoszeń o braku aktualnego OC przesyłają do Funduszu informacje – drogą elektroniczną. – Oszczędzamy nie tylko na wydatkach na papier czy toner do drukarek, ale również na tradycyjnych przesyłkach pocztowych – mówi mł. insp. Grzegorz Sudakow, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Ponadto, samo wysłanie zawiadomienia zajmuje teraz tylko kilka minut i nie angażuje tak wielu osób jak wcześniej – dodaje. Wyjaśnia, że sporym ułatwieniem jest to, że system sam podpowiada np. informacje dotyczące auta, już po wpisaniu numeru rejestracyjnego.

W mijającym roku, do końca listopada, elektronicznie trafiło do Funduszu 12,3 tysięcy zawiadomień – na ponad 32 tysiące wszystkich zawiadomień od policji o braku OC. – Dzięki systemowi nie tylko szybciej otrzymujemy zawiadomienia, ale obserwujemy też poprawę jakości danych znajdujących się w tej dokumentacji – zaznacza Joanna Pasturczak, wicedyrektor Pionu Windykacji UFG. – W efekcie spada ryzyko kolizji z pojazdem bez OC, gdyż mamy nadzieję, że osoba u której stwierdzimy brak tej polisy – szybko ubezpiecza się – dodaje. Po otrzymaniu informacji od policji Fundusz rozpoczyna postępowanie wyjaśniające i w przypadku faktycznego braku tego obowiązkowego ubezpieczenia – zwraca się do właściciela pojazdu o zapłacenie opłaty karnej.

Kary za brak OC ustalane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce (według rozporządzenia Rady Ministrów minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 roku ma wynosić 1750 zł). Podstawowa sankcja dla auta osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei dla ciężarówek – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. W przypadku braku polisy tylko przez kilka dni, właściciel pojazdu zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni – 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. sankcji podstawowej. W 2015 roku kary te będą o około cztery procent wyższe niż w mijającym roku (tabela poniżej).

 tabelka ufg oc
 

 

 

 

W ciągu ostatnich kilku lat UFG wypracował również własne narzędzia kontroli, dzięki którym sprawniej wykrywa przypadki braku polisy OC. Kontrole takie – jak wykrywanie przerw w ubezpieczeniu – odbywają się w oparciu o ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych OC, czyli Ośrodek Informacji UFG (baza, z której powszechnie korzystają ubezpieczyciele, zawiera informacje o sprzedanych polisach komunikacyjnych i wypłaconych z nich odszkodowaniach). Wprowadzane innowacje powodują, że rośnie liczba identyfikowanych bezpośrednio przez sam Fundusz, nieubezpieczonych. Do końca listopada 2014 roku, z kontroli własnych UFG – w oparciu o bazę OI – zidentyfikowano 13,5 tysiąca pojazdów bez OC, z czego po weryfikacji, wezwania do zapłacenia kary Fundusz wysłał do 12,6 tys. posiadaczy pojazdów tj. o 5,4 tysiąca więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ogółem w mijającym roku UFG wezwał do zapłaty kary za brak OC – ponad 51,4 tysięcy posiadaczy pojazdów.

Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza sie około 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują ponad 6 tysięcy wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów ponad 70 milionów złotych. Wypłaty z UFG finansowane są przez firmy ubezpieczeniowe.

Warto pamiętać, że nieubezpieczony kierowca musi liczyć się z koniecznością zapłacenia:

  • kary za brak OC,
  • mandatu podczas kontroli drogowej za brak dokumentu potwierdzającego aktualne ubezpieczenie,
  • odszkodowania za spowodowany wypadek, wraz z kosztami UFG,

a to wszystko i tak nie zwolni go z konieczności wykupienia polisy OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olu
olu
8 lat temu

[quote name=”olu”][quote name=”Mirosław”][quote name=”Mirosław”]Banda złodziei.[/quote]
Uważam iż kary za brak oc powinny być. Ale dlaczego nie mogę wyrejestrować samochodu np: na rok bo wyjeżdżam z tego kraju. Obecny system polis OC to istny bandytyzm w wykonaniu naszego rządu, bo na to pozwolił. Chciałbym zostawić sobie na pamiątkę stary motor bo mam do niego sentyment i pokazać go moim wnukom na czym dziadek jeździł. .[/quote]
To jest dobre prawo bo gdyby nagle synusiowi strzeliło do główki żeby wyjechać tym starym motorkiem na drogę bez OC i rozwali komuś nowe Porsche za 400 000 zł to tatuś zapłaci za naprawę Porsche? :lol:[/quote]
Wtedy byś płakał jaki to rząd zły że nie uchwalił obowiązkowego OC dla wszystkich 🙂
Ps. zezłomuj motorek,wyrejestruj i odkup ze złomowiska jego części jako złom , postaw w garażu rozkręcony i nie rejestruj ,nie rób przeglądu jako niesprawny i wtedy od niezarejestrowanego nie płacisz OC…proste co?

olu
olu
8 lat temu

[quote name=”Mirosław”][quote name=”Mirosław”]Banda złodziei.[/quote]
Uważam iż kary za brak oc powinny być. Ale dlaczego nie mogę wyrejestrować samochodu np: na rok bo wyjeżdżam z tego kraju. Obecny system polis OC to istny bandytyzm w wykonaniu naszego rządu, bo na to pozwolił. Chciałbym zostawić sobie na pamiątkę stary motor bo mam do niego sentyment i pokazać go moim wnukom na czym dziadek jeździł. Ale w tym złodziejskim kraju nie mogę mimo iż mieszkam we własnym domu i mam go gdzie trzymać. Bo mimo iż na nim nie jeżdżę to muszę płacić haracz OC. Gdzie nasza demokracja, gdzie własność prywatna, Dlaczego nasz złodziejski kraj zmusza mnie do płacenia lub złomowania mojego motoru albo pozbycia się jego własności.[/quote]
To jest dobre prawo bo gdyby nagle synusiowi strzeliło do główki żeby wyjechać tym starym motorkiem na drogę bez OC i rozwali komuś nowe Porsche za 400 000 zł to tatuś zapłaci za naprawę Porsche? 😆

Ania
Ania
8 lat temu

Uważam że za brak OC powinni zabierać samochód, bo np. jeśli ktoś w nas wjedzie i nie posiada |OC to trzeba się z takimś kimś sądzić cywilnie. I tu jest dopiero problem, bo niech ten ktoś nie ma nic to z czego zapłaci za naprawę pojazdu?.

Mirosław
Mirosław
8 lat temu

[quote name=”Mirosław”]Banda złodziei.[/quote]
Uważam iż kary za brak oc powinny być. Ale dlaczego nie mogę wyrejestrować samochodu np: na rok bo wyjeżdżam z tego kraju. Obecny system polis OC to istny bandytyzm w wykonaniu naszego rządu, bo na to pozwolił. Chciałbym zostawić sobie na pamiątkę stary motor bo mam do niego sentyment i pokazać go moim wnukom na czym dziadek jeździł. Ale w tym złodziejskim kraju nie mogę mimo iż mieszkam we własnym domu i mam go gdzie trzymać. Bo mimo iż na nim nie jeżdżę to muszę płacić haracz OC. Gdzie nasza demokracja, gdzie własność prywatna, Dlaczego nasz złodziejski kraj zmusza mnie do płacenia lub złomowania mojego motoru albo pozbycia się jego własności.

pavv
pavv
8 lat temu

[quote name=”To”]To i tak zbyt kosztowny system, w Niemczech bez opłaconego OC nie dostaniesz tablic rejestracyjnych.[/quote]

A co jeśli już mam tablice?

To
To
8 lat temu

To i tak zbyt kosztowny system, w Niemczech bez opłaconego OC nie dostaniesz tablic rejestracyjnych.

Mirosław
Mirosław
8 lat temu

Banda złodziei.