17 września 2017 roku w osiemdziesięciu dwóch jednostkach policji na terenie całego kraju trwały ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA 17”. Była to praktyczna weryfikacja tego, jak działa system powoływania rezerw, bowiem Policja obok wojska jest drugą co do wielkości formacją dysponującą takimi siłami. Całość koordynowana była przez Główny Sztab Komendy Głównej Policji. W naszym województwie działania odbywały się w czterech komendach powiatowych w Małopolsce tj. w Olkuszu, Gorlicach, Myślenicach i Nowym Targu. W ramach ćwiczeń rezerwistów wcielono na jeden dzień w szeregi funkcjonariuszy Policji.
Głównymi założeniami ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem osób (rezerw osobowych) do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia teoretycznego oraz płynności przepływu informacji pomiędzy komendami powiatowymi, miejskimi, rejonowymi a komendami wojewódzkimi i komendą stołeczną policji i dalej z Komendą Główną Policji. Mechanizm ten przygotowuje rezerwę kadrową dla Policji na czas potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
W ćwiczeniach, które odbyły się w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu uczestniczyło 18 rezerwistów. Osoby te miały przydziały organizacyjno-mobilizacyjne nadane przez wojskowego komendanta uzupełnień do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji.
Rezerwiści, którzy brali udział w przedsięwzięciu mogli zapoznać się ze specyfiką służby i podstawowymi zadaniami Policji. W jednostce przeprowadzone zostały wykłady i prezentacje multimedialne pozwalające nabyć podstawowe umiejętności na wypadek nadania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych. Swoje umiejętności i wiedzę w czasie ćwiczeń doskonalili również prowadzący zajęcia policjanci i pracownicy Policji. Działania te były także okazją, aby zachęcić uczestników do wstąpienia w szeregi Policji albowiem rezerwistom został przedstawiony film zachęcający do wstąpienie do Policji.
Ćwiczenia rozpoczęły się punktualnie o godzinie 7.00 rano w niedzielę. Procedura realizowana była w dwóch punktach: kontrolno-informacyjnym, w którym ewidencjonowano i przyjmowano mężczyzn do rezerwy osobowej oraz w punkcie wydawania wyposażenia, w którym rezerwiści otrzymywali umundurowanie. Po rozpoczęciu szkolenia rezerwiści zapoznawali się m.in. podstawami prawnymi, obowiązkami i uprawnieniami osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, zadaniami realizowanymi przez Policję w zakresie ochrony informacji niejawnych. W czasie szkolenia omówiona została również kwestia dotycząca współpracy Policji z zespołem Zarządzania Kryzysowego, gdzie szczególny nacisk położono na zadania dotyczące przeciwdziałania terroryzmowi na terenie powiatu olkuskiego. Ponadto rezerwiści zapoznali się z zasadami jak zachować się w przypadku wystąpienia pożarów. Szkolili się z budowy i zasad działania broni palnej oraz warunków i przypadków jej użycia. Rezerwiści mogli utrwalić swoje umiejętności praktyczne w czasie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie przeprowadzone na olkuskiej strzelnicy, gdzie funkcjonariusze z komendy zaprezentowali rezerwistom sprzęt i wyposażenie oraz uzbrojenie będące na stanie tutejszej jednostki.
KPP Olkusz
Nie idz bo Cie zaraz zwolnia