Masowy środek przekazu, jakim jest Internet, w niekwestionowany sposób przyczynił się do rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w większości państw na świecie. Dotyczy to także Polski. Rewolucja cyfrowa umożliwiła na niespotykaną dotąd skalę wymianę informacji i poglądów oraz wyrażanie własnych opinii. Korzystający z tego dobrodziejstwa zapominają jednak, że wolności te mają swoje granice, a w sieci nikt nie jest anonimowy. Internetowe oszustwa na portalach aukcyjnych, zniewagi i pomówienia na portalach informacyjnych oraz blogach stały się częścią wielkiej społecznej dyskusji w sieci. Jeśli dodać do tego wiadomości elektroniczne i konta na portalach społecznościowych zawierające zabronione treści, to okazuje się, że możliwości naruszenia prawa jest bardzo dużo. Pamiętać należy, że udowodnienie winy i wskazanie sprawcy w większości przypadków jest dla policjantów dosyć łatwe.

W powiecie olkuskim przestępczość w sieci nie jest zjawiskiem nagminnym. Do tej pory zgłoszono u olkuskich policjantów kilka przypadków złamania prawa przy pomocy elektronicznych środków komunikacji. Co ciekawe – do wszystkich dopuścili się nieletni. Dwa lata temu uczeń jednego z olkuskich gimnazjów wysłał za pośrednictwem fikcyjnego konta na Naszej Klasie kilkanaście obraźliwych wiadomości do swoich nauczycieli i dyrektorki szkoły. Wulgarne wiadomości nie przeszły uczniowi płazem. Sprawę zgłoszono na policję, ta uzyskała identyfikację IP i dotarła do nieletniego. Wybryk miał swój finał w sądzie dla nieletnich. Gimnazjalista dopuścił się bowiem 13. czynów karalnych. W ubiegłym roku pięć nieletnich dziewczyn włamało się do komunikatora Gadu-Gadu swojej koleżanki i z własnych komputerów wysyłały obraźliwe wiadomości tekstowe, podszywając się za właścicielkę konta. Również tym razem nastolatki zostały namierzone.

Narzędziem przestępstwa może być też telefon komórkowy. Dosyć kreatywny językowo okazał się pewien 16-letni olkuszanin, który przy pomocy SMS-ów wysyłał obraźliwe wiadomości. Sformułowanie napisane przez nastolatka: „ty ch… bo cię zaj…” może być potraktowane przez sąd nie tylko jako znieważenie odbiorcy takiej wiadomości, ale również pogróżka.

Ostatnie lata to gwałtowny boom lokalnych serwisów internetowych. W powiecie olkuskim swoje strony internetowe ma zdecydowana większość miast i wsi. Dla mieszkańców jest to idealne narzędzie do dyskutowania o lokalnych problemach i do wymiany poglądów, w tym oczywiście krytyki. Jednak dla wielu pojawia się pokusa skompromitowania nielubianych członków społeczności i znalezienie upustu negatywnym emocjom. Wszystko jest w porządku, dopóki komentarze zawierają konstruktywną krytykę. Gorzej, jeśli zamieszczane treści są wulgarne, nieprawdziwe i obraźliwe. Wytykanie błędów lokalnym działaczom i członkom społeczności mieści się w granicach wolności obywatelskich i dla dobra ogółu należy to robić. Wyciąganie na światło dzienne prywatnych, często intymnych spraw, i wyzywanie konkretnych osób nie mieści się w granicach wolności wypowiedzi. Podawanie fałszywych informacji dotyczących konkretnych osób może nosić znamiona zniesławienia i naruszenia dóbr osobistych. W całej Polsce odbyły się już setki procesów w takich sprawach, a świadomość pokrzywdzonych w dochodzeniu swoich praw zwiększa się. Za każdym razem odpowiedzialność za tego typu treści ponosi jej autor. Administrator portalu, w którym jest możliwe dodawanie komentarzy i wypowiadanie się na forum, ma możliwość moderowania treści, które jego zdaniem naruszają regulamin portalu i ogólnie przyjęte normy życia społecznego. Ma też obowiązek zareagować na zgłoszenie czytelnika lub bezpośrednio zainteresowanego na znieważający wpis i go niezwłocznie usunąć. Na żądanie policji, albo innego organu ścigania, musi udostępnić numer IP komputera, z którego dopuszczono się domniemanego przestępstwa. Procedura ustalenia tożsamości sprawcy zajmuje kryminalnym najwyżej miesiąc.

– Każdy, kto surfuje po Internecie, odbiera i wysyła e-maile, uczestniczy w forach lub korzysta z portali społecznościowych, zostawia po sobie ślady, których zatarcie jest niemożliwe. Powyższe przykłady pokazują to doskonale – zauważa mł. asp. Łukasz Czyż, oficer prasowy KPP w Olkuszu. – Najmniej skomplikowanym sposobem dotarcia do użytkownika jest adres IP, czyli numer przydzielany przez dostawcę Internetu, z którego loguje się do sieci. Wchodząc każdorazowo na  serwer ze stroną www internauta zostawia tam swoje IP. Administrator musi go udostępnić na żądanie organów ścigania, czyli np. policji – tłumaczy oficer.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu ma podpisane umowy z większością portali (głównie społecznościowe, typu Nasza Klasa oraz aukcyjne, jak na przykład Allegro.pl), dzięki czemu dotarcie do osoby, która dopuściła się przestępstwa, nie trwa zbyt długo. Dlatego czasem warto się dwa razy zastanowić, zanim naciśnie się klawisz enter…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Łukasz Czyż
Łukasz Czyż
13 lat temu

I tutaj pełna zgoda. Część przypadków „przechodzi” wyłącznie przez sąd, bo to przestepstwa prywatnoskargowe.

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

sam spróbuj i mi opowiesz jak było 😀

Kapitan Żbik
Kapitan Żbik
13 lat temu

[quote name=”gall anonim”]Dobra dobra…bajki opowiadasz…przyleci w pola ufo i mnie aresztuje? dobry żart haha :lol:[/quote]

Po co tyle gadania. Spróbuj a przekonasz się 😆 .

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

Dobra dobra…bajki opowiadasz…przyleci w pola ufo i mnie aresztuje? dobry żart haha 😆

Kapitan Żbik
Kapitan Żbik
13 lat temu

[quote name=”gall anonim”] …jeśli sie myle to prosze mnie poprawić[/quote]

Mylisz się, zawsze cię znajdą. Chciałbym cię uświadomić, że oprócz sposobów technicznych, służby dysponują jeszcze innymi metodami. I jeżeli tylko skórka będzie warta wyprawki, to… JUŻ SIEDZISZ 🙂
.

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

Panie Łukaszu, ma pan racje….policja ma prawo uzyskiwać informacje o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw…w tym adresy IP…od strony prawnej racja… z tego co wiem pomówienia ściga sie z oskarżenia prywatnego a tylko groźby karalne z oskarżenia publicznego i to pod warunkiem że pokrzywdzony wam to zgłosi…a czesto takie przypadki gdy ktoś na kogoś zaklnie nie są zgłaszane bo ludzie nie wiedzą że to można ścigać lub nie chcą sobie zawracać głowy i składać zeznania i chodzić po komisariatach i sądach…i tu ważna jest świadomość społeczna dlatego potrzebne są takie artykuły jak ten…
Z drugiej jednak strony istnieje luka w systemach zabezpieczeń…niestety w naszym kraju internet można mieć anonimowo…mam na myśli tzw. pre paid czyli internet na karte w sieciach komórkowych…i gdy ktoś naprawde bedzie chciał sie ukryć to nie macie szans go namierzyć…i sprawa jest umarzana z powodu nie wykrycia sprawcy… 😉 jeśli sie myle to prosze mnie poprawić

Łukasz Czyż
Łukasz Czyż
13 lat temu

Zacytuję część art. 20 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o policji:
2a. Policja może pobierać, uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać i wykorzystywać w celu realizacji
zadań ustawowych informacje, w tym dane osobowe, o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw
ściganych z oskarżenia publicznego, nieletnich dopuszczajacych sie czynów zabronionych przez ustawę
jako przestepstwa ścigane z oskarżenia publicznego, osobach o nieustalonej tożsamosci lub usiłujących
ukryć swoją tożsamość oraz o osobach poszukiwanych, także bez ich wiedzy i zgody.
Pozdrawiam,
mł. asp. Łukasz Czyż
Oficer Prasowy KPP w Olkuszu

internauta
internauta
13 lat temu

Nawet nie życzenie, a raczej żądanie 🙂 Moim zdaniem musi udostępnić. A tak swoja droga, jak tak obserwuje przestepstwa w sieci w Polsce, to chyba sie jeszcze nie zdarzylo, zeby sprawcy nie namierzono. Predzej czy pozniej kazdy wpadnie. Inna rzecz to wyzwiska i pomowienia. tego jest juz tak duzo, ze chyba nie sposob to opanowac. Wiadomo, ze na lokalnych portalach takich jak to, gdzie wszyscy sie znaja tak czy inaczej, sprawa jest prosta. Ale wyobrazcie sobie te wszystkie interie, onety i wp. Tam to sie wyrabia. Jak mam wyrazic swoje zdanie, to mi sie to nie podoba. Z drugiej strony zwykle plotkowanie i gadanie glupot niczym sie nie rozni czasem od komentarzy w Internecie. Tyle tylko ze ciezko udowodnic, ze ktos cos powiedzial na kogos, a co innego jak sie napisze w Internecie.

anon
anon
13 lat temu

[quote name=”корова”]Ciekawe kto nakłada taki obowiązek trzymania logów np na takich operatorów osiedlowych ?
Prowadząc bloga, forum też nie muszę prowadzić logów odwiedzin.[/quote]
Logi zapisywane są na serwerze, więc jego administrator udostępnia je policji, a potem to dopiero ona zwraca się do operatora internetowego, gdy jest podejrzenie o naruszeniu praw.

Jednak nie jestem pewien czy operator musi na życzenie policji udostępniać dane osobowe klienta, to raczej przez nakaz sądowy się odbywa.

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

@POdglądacz

Władza problem dziurawych dróg ma w głebokim poważaniu….

jak mówi stare polskie przysłowie: „król jest nagi” 😉

dla nie kumatych wyjaśnienie przysłowia:
Stwierdzenie oczywistości, której inni nie chcą lub boją się zauważyć, kiedy wygodniej im jest udawać, że wszystko jest w porządku

POdglądacz
POdglądacz
13 lat temu

Och, dawno mnie tu nie było, a tu teraz STRACH SIĘ BAĆ :-). Co racja, to racja, zarzuty powinny być konkretne i oparte na dowodach.
Olkusz przedstawia sobą totalny syf. Do pilnowania porządku w mieście wybraliśmy władzę, ktróra kandydując musiała zdawać sobie sprawę, że władza to nie tylko przywileje ale przede wszystkim OBOWIĄZKI. Zatem Olkusz przedstawia sobą TOTALNY SYF. SYF BYŁ I NADAL jest. Za porządek w moim domu odpowiadam ja, gospodarz, za porządek w Olkuszu też odpowiada wybrany przez wszystkich gospodarz. Jest, jak jest, a jak jest KAŻDY WIDZI 😆 😆 😆

P.S.
Za słownikiem wyrazów obcych:
DEWOCJA – przesadna pobożność, gorliwe manifestacyjne wypełnianie praktyk religijnych.
DEWOT – pobożniś, świętoszek
.

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

@informator/tyk

Nieprawda ! Powiedz mi informatyku jak byś mnie namierzył gdybym korzystał z internetu np. w Era na karte nie zarejestrowanego za pomocą laptopa gdzieś w polach? No słucham…Namierzyć byś namierzył…ale zanim by sie policja zwróciła do administratora sieci i zanim by mnie namierzyli mineło by kilkadziesiąt minut…a napisanie obraźliwego tekstu zajeło by mi 2 minuty po czym wyłączam laptopa i uciekam z miejsca zdarzenia i już nigdy mnie nie namierzysz kotku 😆
Widzisz informatyku ….nie masz racji…można? można !!! 😉

informator/tyk
informator/tyk
13 lat temu

Niestety panowie muszę was zasmucić. Takie kombinacje o których piszecie kompletnie nic nie dadzą 🙂 Jasne, że jest możliwość narozrabiania w sieci bez ryzyka zostania złapanym. Niestety potrafi to elita hakerska, do której sądze nikt z tego powiatu sie nie zalicza. Reszcie radze trzymanie nerwów na wodzy i pisanie w granicach dozwolonych prawem. i nie tylko dlatego, że ktos moze podac do sądu, ale ze zwyklego szacunku do całej rzeszy ludzi czytajacych. A chodzac po komentarzach ogolnopolskich portali trzeba stwierdzic, ze dyskusja zbyt czesto siega rynsztoka. Nie po to ktos wymyslil Internet….

корова
корова
13 lat temu

„Na żądanie policji, albo innego organu ścigania, musi udostępnić numer IP komputera, z którego dopuszczono się domniemanego przestępstwa.”

Ciekawe kto nakłada taki obowiązek trzymania logów np na takich operatorów osiedlowych ?
Prowadząc bloga, forum też nie muszę prowadzić logów odwiedzin.

obserwator
obserwator
13 lat temu

piotreq ma chyba rację – fizycznego adresu karty sieciowej nie da się zmienić, ten można zapewne odczytać pomimo zmiany MAC w ustawieniach, ale pewny nie jestem.

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

piotreq

Nawet jeśli mnie namierzą w 3,5sekundy to na pola w których bede śmigał z laptopem dotrą za 35 minut czyli za późno żeby mnie złapać 😉

anon

wiesz że włamanie do sieci osiedlowej jest karalne a korzystanie z sieci na karte nie? miałbyś dwa czyny karalne…obrażanie i włamanie 😛

anon
anon
13 lat temu

Adres MAC można bez problemu zmienić.

@gall anonim
Można podpiąć się także do jakiejś osiedlowej sieci kablowej. Często w tych sieciach każde podpięcie (do innego adresu MAC – inna karta sieciowa) udostępnia inne IP. Potrzeba tylko jakiegoś modemu.

piotreq
piotreq
13 lat temu

jest jeszcze MAC karty sieciowej…

i tak pół żartem w CSI by w 3,5sekundy Cię namierzyli 😛

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

jak mnie macie nagranego? przed kioskiem z gazetami nie ma kamery haha 😆

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

Ps. oczywiście nikogo nie namawiam do obrażania w sieci… napisałem to tylko jako ciekawostke żeby pokazać że wszystko można….byle z lekka i z ostrożna 😆 a nóż w polach za krzakiem czai sie policjant 😉

ABW
ABW
13 lat temu

gall anonim, oj naiwny ty jesteś, naiwny
Mamy cie nagranego jak kupowałeś kartę!!!
zmień chłopie stylistę, oj zmień

gall anonim
gall anonim
13 lat temu

jest jeden sposób żeby nas nie namierzyli…wystarczy mieć laptopa, kupić internet w sieci komórkowej na karte i iść z laptopem w pole… IPprowadzi wtedy do nikąd bo użytkownik karty SIM nie jest zarejestrowany…można sprawdzić w którym miejscu korzystał ostatnio z sieci ale nikt go nie bedzie przecież po polach szukał bo i tak już go tam dawno nie ma 😆

alek
alek
13 lat temu

Który tam pierwszy z brzegu do golenia za obelgi, wyzwiska, oszczerstwa i inne pomyje? 😀