Olkusz

Boiska, bieżnia i urządzenia lekkoatletyczne, miejsca do rekreacji –  rewitalizacja ośrodka na Czarnej Górze w Olkuszu dobiegła końca. W ramach unijnej inwestycji wycięto też sporo drzew, co wzbudza niemałe emocje u mieszkańców. Całości dopełniają nowe nasadzenia. Wszystkie prace wykonano w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Ich wartość wynosi około 14,4 mln złotych, w tym około 9 mln złotych to unijne dofinansowanie. To nie koniec inwestycji w tym miejscu.

Dla piłkarzy… 

Podstawą ośrodka na Czarnej górze jest infrastruktura sportowa. Główne boisko zyskało nową podbudowę z odwodnieniem, trawiastą nawierzchnię i oświetlenie. Darń z poprzedniej murawy została ściągnięta i wykorzystana na sportowych obiektach na terenie gminy Olkusz.

– Co ciekawe, w ramach instalacji wodociągowej na terenie kompleksu zainstalowane zostały dwa podziemne zbiorniki o łącznej pojemności około 205 m3 do gromadzenia wody deszczowej i źródlanej w celu jej późniejszego wykorzystania do nawadniania boiska. Boisko zostało wyposażone w automatyczny system nawadniania oraz nowoczesne oświetlenie wykonane w technologii LED. W zależności od potrzeb oświetlenie może realizować różne funkcje – nocne dozorowe, treningowe, meczowe oraz skupione na bieżni – czytamy w urzędowym komunikacie.

Metamorfozę przeszło także boczne boisko i pobliski niezagospodarowany wcześniej teren. Teraz to boisko treningowe z nawierzchnią ze sztucznej trawy, systemem odwodnienia i piłko chwytami.

…i lekkoatletów

Nowe oblicze zyskała też bieżnia. Tam wykonano nową podbudowę i odwodnienie. Na asfaltowej nawierzchni położono certyfikowaną nawierzchnię lekkoatletyczną FullPur.

Teraz obiekt ma 6 torów o dł. 400 m na okrężnej i 8 torów o dł. 110 m na prostej. Można tam teraz uprawiać  m.in.: biegi długo i krótkodystansowe, z przeszkodami, skoki w dal, trójskoki, skoki wzwyż i o tyczce, pchnięcie kulą, rzut oszczepem i dyskiem, co potwierdza świadectwo Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Lekkoatletów z pewnością ucieszy fakt, że na Czarnej Górze wykonano również zaplecze treningowe: bieżnię dwutorową (60 metrów), skocznię do skoku w dal, rzutnię do pchnięcia kulą oraz urządzenia do skoku wzwyż.

Rekreacja dla młodszych i starszych

Nowoczesnej sportowej infrastrukturze towarzyszy miejsce do rekreacji i odpoczynku. W jego ramach powstały dwie altany, siłownia zewnętrzna, ciągi pieszo – rowerowe, parkowe oświetlenie, ławki, a także – wokół całego parku – pętla do biegania czy jazdy na rolkach o długości około 1 km.

Nie zapomniano o najmłodszych. Dla nich zbudowano trzy place zabaw: dla małych dzieci, ich starszych kolegów oraz dla dzieci niepełnosprawnych, z bezpieczną nawierzchnią z poliuretanu.

Drzewa niezgody

Niemal od początku prowadzenia prac na Czarnej Górze wątpliwości mieszkańców wzbudziła wycinka drzew. Głosy osób w pełni zadowolonych z realizacji rewitalizacyjnego projektu mieszały się z głosami zdecydowanych przeciwników wycinku na taką skalę. Jak informuje magistrat, w sumie wycięto 701 drzew i samosiejek, „…które przez swój stan stwarzały zagrożenie”

– Chcąc wykonać inwestycję na miarę XXI wieku, należało zadbać, by jej infrastruktura – także ta podziemna – spełniała wymagania współczesnych obiektów. Mowa m.in. o przygotowaniu instalacji technicznych, elektrycznych, czy kanalizacji deszczowej. Przed rewitalizacją zdarzało się, że nawet po lekkich opadach deszczu, w parku pojawiało się dużo błota. Wśród usuniętych drzew wiele i tak kwalifikowało się do usunięcia z uwagi na ich zły stan, stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników parku. Aby pozostawić jak największą liczb drzew i zagwarantować pełne bezpieczeństwo, nawet w trakcie realizacji inwestycji wykonywana była kolejna ekspertyza dendrologiczna przez specjalistów. W zamian za każde drzewo nastąpiły nowe nasadzenia – wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Wśród nowych drzew są m. in. różne gatunki dębu, klonu, a także lipy drobnolistnej, jesionu wyniosłego, brzozy brodawkowatej, jodły kaukaskiej, świerku pospolitego, olszy czarnej oraz tulipanowca amerykańskiego. Zgodnie z planem nowych nasadzeń ma być łącznie ponad 700.

Co dalej?

W gminie rozstrzygnięto właśnie przetarg na wykonanie ogrodzenia od strony ul. Parkowej. Wykona je Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe GAMEX mgr inż. Grzegorz Żurek z Osieka.

Kolejną inwestycją o wartości prawie 7 mln złotych, dofinansowaną z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (1 529 300,00 złotych) będzie budynek zaplecza sportowego z trybunami.

-W najbliższych latach powstaną trybuny, mieszczące około 600 osób, parking dla 60 pojazdów oraz zaplecze sanitarne. Całość zostanie zlokalizowana na niezagospodarowanej dotychczas powierzchni w obrębie Parku – między 8 torową bieżnią a alejką łączącą wejście na basen z ul. Parkową – informuje olkuski magistrat.

Jak oceniacie zrewitalizowany ośrodek na Czarnej Górze?

fot. www.panpstryk.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
4 lat temu

Ja się pytam GDZIE LEŚNICZANKA? Czemu jej nie odbudowano? Ach to prawdziwe (nie to co te dzisiejsze szczyny) piwo Żywieckie z zakąską w postaci żółtego sera lub jaja na twardo.

kolo
kolo
4 lat temu
Odpowiedz do  mike

ale ty musisz być stary, skoro „Leśniczankę” a zapewne też „Zagłobę” pamiętasz..🤣👍 Może też „Oazę” w Bukownie kojarzysz?

Franciszek Lisowski
4 lat temu

Piękny obiekt sportowo-rekreacyjny.Pytanie tylko,kto będzi grał futbolowo skoro mamy taką biedna tę dru
zynę,futbolistów,Jaka szkoda,że nie doczekał możliwości la.Pan Chechelski.ale la taż mamy słabych.więc uciecha z nowego obiektu na Czarnej Górze i pytania:co będzie dalej