Ostatni weekend września przebiegał w Olkuszu pod znakiem imprez zorganizowanych z okazji stulecia istnienia ZHP w Polsce. Drużyny harcerzy wzięły udział w dwudniowym rajdzie, który w piątek 24 września wyruszył z Jaroszowca. Na szlak powędrowały również drużyny zuchów. Przemierzyli razem drogę z Bukowna do Olkusza, gdzie rozpoczął się zlot i obchody jubileuszu. Do dzielnych wędrowców możemy zaliczyć drużyny działające w: Olkuszu, Bukownie, Bolesławiu, Kluczach oraz w Jaroszowcu.

Pokonanie trudów wędrówki zostało obficie wynagrodzone tradycyjną grochówką oraz licznymi atrakcjami, jakie przewidziano dla braci harcerskiej. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a to próbując swoich sił w strzelaniu z łuku czy przemierzając niebezpieczne szlaki parku linowego. Zmaganiom towarzyszył występ harcerskiego zespołu w składzie: Marcin Pasek, Adrian Andrzejczyk, Dagmara Buczyńska, Jakub Moor oraz Jakub Strojny. Harcerze mogli podziwiać pokazy sztuk walki, ratownictwa medycznego, spróbować jazdy konnej pod okiem instruktorów lub zmienić się w cyrkowego clowna dzięki namalowanej na twarzy masce.

– W tym roku zlot jest wyjątkowy, nie tylko z okazji stulecia ZHP, ale również z racji pięknej pogody, która w ostatnich latach nie dopisywała. Cieszymy się również z tego, że każdy kolejny zlot przynosi coraz więcej niespodzianek i atrakcji dla harcerzy – stwierdziła Ania Gęgotek, namiestnik zuchowy. 

Związek Harcerstwa Polskiego od początku swojej działalności do dnia dzisiejszego spełnia różnorodne zadania w naszym społeczeństwie. Jest to organizacja, która krzewi wartości patriotyczne, a zarazem prowadzi działalność charytatywną, m.in. poprzez integrację z dziećmi ze szkoły specjalnej. Hufiec poszukuje osób, które będą mogły poświęcić swój czas, umiejętności oraz doświadczenie na działania, których celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym. – Harcerstwo to organizacja elitarna, kultywująca tradycję i miłość do ojczyzny. Jej zadaniem jest również łączenie pokoleń w refleksji nad biegiem polskiej historii – podkreśla podharcmistrz Zbigniew Biały, zastępca komendanta Hufca.

Obchody zakończono uroczystym apelem w kręgu braci harcerskiej, przy blasku palącego się ogniska i dźwiękach pieśni niosącej wieść o stuletnich dziejach harcerzy, zuchów oraz tych, którym drogie są harcerskie ideały: Bóg, Honor i Ojczyzna.    
Jubileuszu ZHP nie udałoby się zorganizować bez pomocy sponsorów: Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz firmy PRO-BET.

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
CrazyzcHarcerz Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Crazyz
Crazyz

Bylem tam 😀 😆 🙂 😉 8) 😛 🙄 😮 xD

cHarcerz
cHarcerz

Trudno wyczuć czy to jest jeszcze ZHP, czy już ZHR, a może w ogóle ZChN?