Bogucin Mały

W połowie czerwca bieżącego roku Powiat Olkuski rozstrzygnął przetarg na przebudowę drogi powiatowej nr 1092K w Bogucinie Małym i Bogucinie Dużym: przedsięwzięcie ma na celu usprawnienie układu komunikacyjnego oraz poprawę warunków bezpieczeństwa na drodze poprzez jej modernizację. Niedawno zgłosił się do nas jednak jeden z naszych Czytelników, który poddaje w wątpliwość sens rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym.

Na temat stanu drogi powiatowej nr 1092K w Bogucinie Małym pisaliśmy na naszych łamach już wiele razy: trakt ten od wielu lat jest w złym stanie technicznym, a podróżujący nim kierowcy zmuszeni są do ciągłego slalomu pomiędzy dziurami i wybrzuszeniami. Na domiar złego po każdej większej ulewie gromadzi się w tym miejscu woda, co stwarza zagrożenie podtopień okolicznych posesji. W połowie czerwca bieżącego roku w końcu rozstrzygnięty został przetarg na remont tego odcinka: zakres robót inwestycji wartej ponad 11,5 mln zł obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących nawierzchni i krawężników, położenie nowej nawierzchni wraz z podbudową czy budowę chodnika.     

Niedawno otrzymaliśmy od naszego Czytelnika mail dotyczący bezpieczeństwa pieszych na skrzyżowaniu dróg powiatowych 1092K i 1093K w Bogucinie Małym: „W najbardziej niebezpiecznym miejscu tej inwestycji, czyli na skrzyżowaniu dróg 1092K, 1093K, nadal będzie niebezpiecznie. Obecnie na tym skrzyżowaniu mają miejsce bardzo niebezpieczne sytuacje z udziałem samochodów, zwłaszcza gdy dochodzi do zaparowania lub zasypania śniegiem i zmrożenia luster drogowych. Nawet jeżeli są one widoczne, tak jak to ma miejsce w lecie, to wyjazd z ulic podporządkowanych jest również bardzo niebezpieczny, gdyż auta jadące główną drogą potrafią przejeżdżać z dużą prędkością.” – alarmuje osoba kontaktująca się z naszą redakcją.

W swoim mailu wylicza ponadto szereg uwag dotyczących projektu budowlanego: „Piesi idący od zachodniej strony drogi 1093K nie mają możliwości przejścia do przystanków autobusowych oraz chodników. Nie ma również chodnika prowadzącego do przystanku w kierunku Olkusza! Brak jest także przejść dla pieszych w kierunku chodnika ze wschodniej strony drogi. Nie ma też progów zwalniających przed skrzyżowaniem. Obecnie samochody jadące przez to skrzyżowanie przekraczają dozwoloną prędkość, a przy nowej nawierzchni ta prędkość tylko się zwiększy. Wstawienie ograniczenia do 40 km/h nie załatwia sprawy. Czy to ma być kolejny bubel budowlany w powiecie olkuskim?” – pyta nasz Czytelnik.

Poprosiliśmy zatem przedstawicieli powiatowego Zarządu Drogowego w Olkuszu o ustosunkowanie się do tych uwag: „Z uwagi na poprawę bezpieczeństwa pieszych został zaprojektowany jednostronny chodnik wzdłuż drogi powiatowej nr 1092K w miejscowości Bogucin Mały. Piesi poruszający się wzdłuż przedmiotowego odcinka drogi 1092K mogą przekraczać jezdnię m.in. w celu przejścia na chodnik lub dojścia do przystanku autobusowego w dowolnym miejscu z zachowaniem szczególnej ostrożności.” – czytamy w piśmie sygnowanym przez dyrektora Pawła Pacunia – „W obszarze skrzyżowania jest zaprojektowane ograniczenie prędkości do 40 km/h, jednakże z uwagi na fakt, iż jest to skrzyżowanie pięciowylotowe zostały zaprojektowane lustra drogowe U-18a z systemem zapobiegającym szronieniu i parowaniu.” – dodaje szef Zarządu Drogowego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze