prognoza ludnosci gmin 1

W sierpniu 2017 roku Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport, z którego wynika, że w perspektywie najbliższych lat większość gmin w Polsce czeka spadek liczby mieszańców. W 322 gminach ubytek ludności wyniesie powyżej 10 %. Jedną z nich jest Gmina Olkusz.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił niedawno dokument o nazwie „Prognoza ludności gmin na lata 2017-2030″. Z raportu wynika, że spośród 2478 gmin w Polsce spadek ludności do 2030 r. będzie miał miejsce w 1665 z nich. W 1007 gminach ubytek ludności wyniesie powyżej 5 proc., a w 322 powyżej 10 proc. Jak wynika z najnowszych prognoz GUS, problem ten dotknie także Gminę Olkusz.

Dane statystyczne

Według danych GUS, w 2016 r. Gmina Olkusz liczyła 49475 mieszkańców. Do końca 2030 r. liczba ta ma zredukować się do 44478 osób. Spadek populacji zanotują także pozostałe samorządy z terenu naszego powiatu. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że ludność Bukowna zmniejszy się z 10320 do 9392 osób. Wolbrom „skurczy się” z 23111 do 22046 mieszkańców. W pozostałych gminach zmiany mają być mniejsze. W Bolesławiu z 7750 do 7570, w Kluczach z 15131 do 14819 a w Trzyciążu z 7076 do 6808 mieszańców.

Nie jest to jedyna publikacja, która informuje o zmniejszaniu się populacji olkuszan. W marcu bieżącego roku pisaliśmy o Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST przygotowywanym przez pracowników Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Z ich badań wynika, że połowa gmin z terenu powiatu olkuskiego odznacza się ujemnym saldem migracji. Oznacza to, że liczba osób opuszczających naszą okolicę przewyższa liczbę osób chcących tutaj zamieszkać. Przypomnijmy, że najgorzej sytuacja przedstawia się w Olkuszu. Nasza gmina zajęła odległą, 2062 lokatę na 2478 poddanych analizie samorządów.

Niepokojąca tendencja

We wnioskach z raportu można przeczytać, że największym przyrostem ludności będą charakteryzować się gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich. Wynika to z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy i ich „rozlewania” się na sąsiadujące z nimi tereny. Jak widać z powyższych danych, reguła ta jednak nie dotyczy naszego miasta, które znajduje się w sąsiedztwie dwóch wielkich aglomeracji, czyli Śląska i Krakowa.

– Opublikowane dane są tym bardziej dramatyczne, że na 182 gminy w Małopolsce jesteśmy zaledwie jedną z 5 gmin z prognozami na tak duży spadek ludności. Z punktu widzenia budżetu gminy, najbardziej niepokojący jest blisko 20% spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, a ponad 23% wzrost osób w wieku poprodukcyjnym. O blisko 25% prognozowany jest też spadek liczby dzieci w wieku do 14 lat. W praktyce oznacza to zamknięcia wielu klas, a nawet całych szkół – wylicza radny Rady Miejskiej Wojciech Ozdoba. W swojej interpelacji pyta także Burmistrza Olkusza o to, jak wygląda polityka rodzinna na terenie naszej gminy?

prognoza ludnosci gmin

Jak przeciwdziałać tym zjawiskom?

Negatywne tendencje demograficzne to problem, który dotyczy całego kraju. Ze statystyk wynika, że Polacy coraz rzadziej decydują się mieć dzieci. Najczęstszymi przyczynami takiej sytuacji są: niepewność zatrudnienia, trudne warunki bytowe, wysokie koszty wychowania dzieci oraz złe warunki mieszkaniowe. – Przyczyny te bardzo trudno jest eliminować na poziomie samorządu gminnego. Do ich rozwiązania potrzebna jest przemyślana, długofalowa polityka państwa – odpowiada radnemu Burmistrz Roman Piaśnik.

Gmina Olkusz, tak jak każdy samorząd, może podejmować określone działania w ramach dostępnych instrumentów prawnych. Zadania związane z udzielaniem wsparcia rodzinom są realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej, który zajmuje się organizowaniem pomocy rzeczowej i wypłacaniem świadczeń pieniężnych, w tym środków z rządowego programu 500 PLUS.

Ponadto gmina prowadzi program finansowanego wsparcia dla żłobków i klubów dziecięcych, które otrzymują z budżetu samorządu dotację celową na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi i kosztów wyżywienia. Jak informuje olkuski magistrat, obecnie w naszym mieście funkcjonują 3 żłobki i 2 kluby dziecięce, które oferują opiekę dla 135 dzieci w wieku do 3 lat.

Zdaniem radnego władze miasta powinny przede wszystkim wspierać rozwój budownictwa wielorodzinnego. Z odpowiedzi udzielonej przez burmistrza wynika, że aktualnie trwają prace planistyczne związane z wpisaniem do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego terenów z przeznaczeniem pod zabudowę wielorodzinną. Analizowane są też możliwości dokonania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Większość wniosków wpływających do magistratu w tej sprawie dotyczy jednak zmiany przeznaczenia terenów pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe i usługi.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Czy rzeczywiście grozi nam stopniowe wyludnianie się miasta? Czy waszym zdaniem władze miasta mogą mieć istotny wpływ na demografie w naszej okolicy, a jeśli tak, to czy działania przez nie podejmowane są wystarczające? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ulicznica
ulicznica
6 lat temu

Chaszcze wzdłuż łącznika Żuradzka -wiadukt wytnijcie ,ponawiam prośbę.A już piesi sobie udeptają ścieżkę,we wtorki i piątki.

theon
theon
6 lat temu

można budować domy, można pewno wybudować 30 km kawałek torów do Krakowa, można sensownie rozwijać tak gminę jak i cały powiat. Warunek konieczny jest jeden – trzeba najpierw wypchnąć z przestrzeni publicznej starych towarzyszy i innych ,, samorządowców ze stażem ” , zasiedziałych biurokratów, spółki rodzinne i koterie kolesiów…ale się rozmarzyłem ! 🙂

30-latek
30-latek
6 lat temu

[quote name=”Lukasz”]Główną przyczyną zmniejszenia liczby ludności nie jest brak ilości mieszkań i domów – jest ich sporo więcej niż np. 20 lat temu. Nie jest nim (oczywiście w większości przypadków) również brak pieniędzy w rodzinach. !!![/quote]
to dlaczego Olkusz jest jedną z 5 gmin w którym zjawiska o których piszesz, mają tak duże znaczenie? Przeciwdziałać wyludnieniu gminy Olkusz można tylko i wyłącznie poprzez dwa działania: budowa nowych osiedli mieszkaniowych, tam gdzie planowano w latach 80-tych oraz poprzez budowę szybkiej kolei Olkusz – Kraków. Mieszkania o których piszesz to stare budownictwo dla młodych ludzi, tak jak 35 lat były np. familoki dla obecnych 60-latków. Trochę przejaskrawiam, ale nikt nie chcę wpakować się w 30-letni kredyt żeby kupić 35 -letnie mieszkanie.

Lukasz
Lukasz
6 lat temu

Główną przyczyną zmniejszenia liczby ludności nie jest brak ilości mieszkań i domów – jest ich sporo więcej niż np. 20 lat temu. Nie jest nim (oczywiście w większości przypadków) również brak pieniędzy w rodzinach. Głównym powodem jest wygodnictwo ludzi i nastawienie na karierę (ale uwaga: taką, która jest kosztem rodziny)- niechęć do zawierania związków małżeńskich, popularne single, a jeśli ktoś w małżeństwie zachodzi w trzecią (dopiero!) ciążę to jest wytykany palcami – bo to przecież prawie patologia. I takie właśnie jest nastawienie społeczeństwa. Czy Państwo Polskie może coś w tym zmienić – może próbować ale efekt będzie mizerny – bo Państwo nie powinno mieszać się w sprawy rodziny. Jeżeli chcemy zmieniać otoczenie wokół nas to zacznijmy od siebie. Pozdrawiam !!!

ZSUKLO
ZSUKLO
6 lat temu

Bez sprawnej osi kolejowej Kraków – Olkusz – Katowice to nastąpi marginalizacja Olkusza w szybkim tempie. Tak to z koleją mielibyśmy przynajmniej miasteczko-sypialnię dla obsługi większych ośrodków aglomeracyjnych. Zupełnie inaczej rozwijają się np. Krzeszowice czy Bochnia i inne miasta mające taką szansę komunikacyjną. Kiedyś był taki kapiszon przedwyborczy mówiący o budowie takiej szybkiej trasy kolejowej. Tylko szybki, tani, powszechnie dostępny i sprany – tj. omijający korki transport może powstrzymać te prognozy. A tak to nazwę „Osiedle Młodych” można spokojnie już teraz przemianować na „Osiedle Starych” i z Budżetu Obywatelskiego wybudować na wolnym powietrzu rdzewiejącą siłownię dla emerytów. Ostatni gasi światło.

Aadam
Aadam
6 lat temu

Alternatywa jest , -WYSYPISKO śmieci niedawno otwarte w Kluczach, pozamykane szkoły,

mam  pomysł
mam pomysł
6 lat temu

wybudować domy seniora,hospicja.

stary
stary
6 lat temu

Domki, kapusta co wysta chlopy takie nieproduktywne? no tak to jest piwsko , grylle ,golonka , zatluszczone sprzenty I sa efekty! zamiast fiku miku to chco dzieci w kapuscianym polu znajdywač

bezrolny
bezrolny
6 lat temu

[quote name=”adam.2017″]Proponuję budować domki dla bocianów.
Bociany przynoszą dzieci,nie INNE ptaki :))[/quote]
no, ewentualnie zasadzić k/szpitala kapustę.W kapuście też dzieci znajdują.

adam.2017
adam.2017
6 lat temu

[quote name=”Janjan”]Nasz ziomek Ojciec Tadeusz musi wygłosić orędzie pt.Inwestujcie i osiedlajcie się w Olkuszu.Tylko w nim nadzieja,Amen.Może jakieś gorące źródła mamy albo inne cuda. :P[/quote]
Niech zrobi filię RM w mieście

Hhmmm
Hhmmm
6 lat temu

A gdzie nasz poseł Osuch? Kmity nie ma to nie ma mu kto przemówień pisać? Kogo on reprezentuje nie udzielając się?

Janjan
Janjan
6 lat temu

Nasz ziomek Ojciec Tadeusz musi wygłosić orędzie pt.Inwestujcie i osiedlajcie się w Olkuszu.Tylko w nim nadzieja,Amen.Może jakieś gorące źródła mamy albo inne cuda. 😛

Lenka
Lenka
6 lat temu

Ukraińcy co u nas robią ściągną rodziny i będzie git,he,he.

SŁYSZAŁEM
SŁYSZAŁEM
6 lat temu

ŻE BYŁY MOCNO WYKORZYSTYWANE ,

WOLBROM
WOLBROM
6 lat temu

opieka całodobowa będzie w Wolbromiu bo szłyszałem że ciężko jest znależć do pracy pielęgniarki,A może by ukrainki zechciały

theon
theon
6 lat temu

przyszłość w trocinobetonie widzę 😆 jak ruszy z domkami dla jerzyków, to możemy zrobić na tym taaaaakiego biznesa ! 😉

pavv
pavv
6 lat temu

Z moich znajomych większość siedzi od kilku lat w Anglii, Norwegii, Holandii, Szwecji, Niemczech czy Francji. Szacuję, że to ok. 50%. Reszta męczy się jeżdżąc 1,5 h do Krakowa, albo 50 min. do Katowic.

Ja z Sosnowej
Ja z Sosnowej
6 lat temu

Cyt. : „Negatywne tendencje demograficzne to problem, który dotyczy całego kraju. Ze statystyk wynika, że Polacy coraz rzadziej decydują się mieć dzieci. Najczęstszymi przyczynami takiej sytuacji są: niepewność zatrudnienia, trudne warunki bytowe, wysokie koszty wychowania dzieci oraz złe warunki mieszkaniowe. – Przyczyny te bardzo trudno jest eliminować na poziomie samorządu gminnego. Do ich rozwiązania potrzebna jest przemyślana, długofalowa polityka państwa – odpowiada radnemu Burmistrz Roman Piaśnik”

Panie Burmistrzu, co Pan plecie? Czyli, że Olkusz był i jest zaniedbywany przez państwo? Nie. Przecież w statystykach jesteśmy na samym końcu. My po prostu mamy i mieliśmy takich speców od zarządzania miastem. Co Pan zrobił dla mieszkańców aby chcieli tutaj zostać? Ile powstało miejsc pracy? Jakie inwestycje dla rodzin Pan zrobił? Gdzie ta polityka prorodzinna?

adam.2017
adam.2017
6 lat temu

Proponuję budować domki dla bocianów.
Bociany przynoszą dzieci,nie INNE ptaki :))

xyz
xyz
6 lat temu

[quote name=”Młody”]Odpowiedź jest prosta – Olkusz w seniorach przyszłość widzi (wystarczy Przegląd Olkuski śledzić – większość inicjatyw dla nich jest kierowana) więc w najbliższych wyborach wybrać młodego Burmistrza musimy który w Młodych przyszłość Olkusza postrzegać będzie …[/quote]
Młody burmistrz da młodym pracę? Gdzie? Wymień mi jakie masz w Olkuszu zakłady pracy zatrudniające więcej niż 50 osób. Tylko daruj sobie markety i miejsca w których oferują 1500 zł na miesiąc. Czyżby nie było żadnego?

Olkusz i powiat ma tylko jedną szansę: szybka kolej do Krakowa i bycie sypialnią. Nie ma tutaj pracy, nie ma tutaj komunikacji publicznej, po co ktokolwiek młody miałby tutaj żyć?

Młody
Młody
6 lat temu

Odpowiedź jest prosta – Olkusz w seniorach przyszłość widzi (wystarczy Przegląd Olkuski śledzić – większość inicjatyw dla nich jest kierowana) więc w najbliższych wyborach wybrać młodego Burmistrza musimy który w Młodych przyszłość Olkusza postrzegać będzie …