Za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów można uzyskać prawo jazdy tylko kat.A1, B1 lub T, czyli na motocykl o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, maksymalnej mocy 14,95 KM, trójkołowy lub czterokołowy pojazd o maksymalnej masie własnej 550 kg (z wyjątkiem motocykla) oraz ciągnik z przyczepą lub pojazd wolnobieżny. Prawo jazdy kat. B można otrzymać po ukończeniu 18 lat, podobnie jak w przypadku kat. A, B+E, C, C+E, C1 i C1+E.
W przypadku pozostałych kategorii wymagane jest ukończenie 21 lat. Kilka lat temu o parwo jazdy kat.B mogły starać się osoby od 17 roku życia. W przypadku szesnastolatków byłby problem, ponieważ osoba w takim wieku nie odpowiada za swoje czyny jak dorosły, więc nie można jej na przykład wystawić mandatu. Gdyby 16-letni kierowca popełnił wykroczenie, wówczas sprawa musiałaby być skierowana do sądu rodzinnego.
Ogólnie, jeżeli masz kartę motorowerową, to możesz zakupić pojazd czterokołowy (np.aixam) i poruszać się po polskich drogach publicznych, bez konieczności wyrabiania prawa jazdy.