wasze interwencje nowe

Olkuska baszta – miejsce symboliczne i nierozerwalnie związane z historią Srebrnego Miasta. Niestety od kilku miesięcy obiekt stoi pusty i jest zamknięty na kłódkę. Czy istnieje szansa, aby tchnąć w niego nowe życie?

Dlaczego baszta jest zamknięta? – takie pytanie trafiło do naszej redakcji od jednej z Czytelniczek. Było ono skierowane nie tyle do nas, co do burmistrza Romana Piaśnika. – Przecież to jedna z wizytówek naszego miasta. Ostatnie lata pokazują, że jest to trudne miejsce dla prowadzenia działalności komercyjnej. Zresztą baszta nie była pomyślana jako miejsce komercyjne – dodaje olkuszanka.

Interweniująca kobieta poddała również propozycję powrotu do korzeni, czyli zagospodarowanie tego miejsca pod działalność kulturalną. – Proponuję organizację konkursu dla stowarzyszeń na prowadzenie takiej działalności w tym obiekcie – podsumowuje nasza Czytelniczka.

Pomysł godny uwagi, jednak jak wynika ze słów rzecznika UMiG na tę chwilę niemożliwy do realizacji. Powód? – Zgadzam się z powyższą opinią. Baszta jest wspaniałą wizytówką Olkusza. Niebawem jednak zostanie objęta dużym projektem inwestycyjnym i dlatego prowadzenie w tym miejscu jakiejkolwiek działalności nie jest obecnie możliwe – zaznacza Michał Latos.

Tym projektem jest rewitalizacja kwartału królewskiego połączona z utworzeniem multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza. Przedmiotem planowanych działań będzie kompleksowa restauracja kwartału (w skład którego wejdzie również wspomniana baszta), z zabezpieczeniem reliktów dawnej zabudowy, rewitalizacją dziedzińca oraz utworzeniem nowego kompleksu muzealnego. O szczegółach projektu pisaliśmy TUTAJ.

12
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
12 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
kolusStanisław Sladowskiwujek  dobra  radaLoloKrus--- Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kolus
kolus

Pamiętam jak w Baszcie łoiło się browary łamane – pół zwykłego piwa i pół portera. Ogólnie fajnie tam było – jedynie laska, która prowadziła tą knajpę do przyjemnych nie należała, ale cóż – życie:)
Ps. Zwała się chyba Lidka

Stanisław Sladowski
Stanisław Sladowski

[quote name=”Ochłam i wyżerka”][quote name=”wujek dobra rada”]a dlaczego nie zrobić tam normalnej restauracji np z salą do wesel? olkuskie restauracje z zajętymi terminami na rok do przodu, byłoby jakieś rozluźnienie.[/quote]Chociaż budynek ma kilkadziesiąt lat to jest budowany zgodnie ze sztuką i wiedzą historyczną. Stąd były problemy z ogrzewaniem w okresie zimy – gigantyczne straty ciepła – było zimno. Dlatego Twój pomysł nie ma racji bytu w okresie zimy. Dodatkowo jak dołożymy strome schody i wujka niezwycieżonego po alkoholu i starszą babcię na weselu – wyklucza to salę weselną.[/quote]Panie Kubiczek niech pan się wezmie za konkretną pracę i będzie pan miał… Czytaj więcej »

Ochłam i wyżerka
Ochłam i wyżerka

[quote name=”wujek dobra rada”]a dlaczego nie zrobić tam normalnej restauracji np z salą do wesel? olkuskie restauracje z zajętymi terminami na rok do przodu, byłoby jakieś rozluźnienie.[/quote]
Chociaż budynek ma kilkadziesiąt lat to jest budowany zgodnie ze sztuką i wiedzą historyczną. Stąd były problemy z ogrzewaniem w okresie zimy – gigantyczne straty ciepła – było zimno. Dlatego Twój pomysł nie ma racji bytu w okresie zimy. Dodatkowo jak dołożymy strome schody i wujka niezwycieżonego po alkoholu i starszą babcię na weselu – wyklucza to salę weselną.

wujek  dobra  rada
wujek dobra rada

a dlaczego nie zrobić tam normalnej restauracji np z salą do wesel? olkuskie restauracje z zajętymi terminami na rok do przodu, byłoby jakieś rozluźnienie.

Lolo
Lolo

[quote name=”Krus—„]A gdzie jest nasz olkuski Posel Osuch? Kmity nie ma,Osucha tez nie ma.Co Pan panie posle robisz dla ludzi co Pana wybrali?Gdzie interpelacje poselskie,inicjatywy? Kawka na drzewie chociaz krzyczy,a Pan? Jest tam Pan jeszcze Panie Posle?[/quote]Poczekaj za rok się odnajdzie !!! Rok wyborczy. Będziemy zasypywani wprost pomysłami, obiecankami, toż to pewno Pan Poseł i jaśnie panująca formacja, którą reprezentuje zrobi San Francisco z Olkusza. Na razie PIS dzieli nagrody i premie za ub rok więc posłowie są zajęci ważniejszymi rzeczami niż jakieś inicjatywy i interpelacje. A wystarczy nie kraść !! Pewnie wystarczy zgodnie z „prawem” mówić ludowi że rządzącym… Czytaj więcej »

Krus---
Krus---

A gdzie jest nasz olkuski Posel Osuch? Kmity nie ma,Osucha tez nie ma.Co Pan panie posle robisz dla ludzi co Pana wybrali?Gdzie interpelacje poselskie,inicjatywy? Kawka na drzewie chociaz krzyczy,a Pan? Jest tam Pan jeszcze Panie Posle?

Tonieja
Tonieja

To jest taka sama sprawa jak z budynkiem starostwa w rynku.To jest wizytówka miasta,trzeba to jakoś załatwić.Prawo dopuszcza spółdzielnie z kapitałem publicznym i prywatnym.Czemu to nie idzie w tym kierunku?Lepiej mieć ocieploną i działającą Basztę i Starostwo niż tak jak teraz.I miasto by zarobiło i jakiś lokalny przedsiębiorca wyłoniony w przetargu,żeby było przejrzyście i klarownie.Jako Srebrne Miasto,Królewskie miasto nie robimy nic,żeby turystów ściągnąć.I to wina wszystkich tzw,olkuskich elit,wstyd Panie i Panowie urzędnicy

ingrid
ingrid

[quote name=”miś”][quote name=”ingrid”][quote name=”Ochłam i wyżerka”] Przecież tam pustki świecą.[/quote]
Pustki nie świecą tylko zioną[/quote]
Coś wieje pustkami, coś wieje pustką, coś zieje pustkami, coś zieje pustką, coś zionie pustkami, coś zionie pustką, coś świeci pustką.
Definicja według wielkiego słownika języka polskiego:
coś jest puste, pozbawione osób lub przedmiotów, które powinny lub mogłyby się tam znajdować
Żeby poprawiać samemu trzeba sprawdzić.[/quote]
Można by do Baszty zapraszać ludzi pokroju prof. Miodka na kulturalne dyskusje o języku polskim

miś
miś

[quote name=”ingrid”][quote name=”Ochłam i wyżerka”] Przecież tam pustki świecą.[/quote]
Pustki nie świecą tylko zioną[/quote]
Coś wieje pustkami, coś wieje pustką, coś zieje pustkami, coś zieje pustką, coś zionie pustkami, coś zionie pustką, coś świeci pustką.
Definicja według wielkiego słownika języka polskiego:
coś jest puste, pozbawione osób lub przedmiotów, które powinny lub mogłyby się tam znajdować
Żeby poprawiać samemu trzeba sprawdzić.

Ochłam i wyżerka
Ochłam i wyżerka

[quote name=”ingrid”][quote name=”Ochłam i wyżerka”] Przecież tam pustki świecą.[/quote]
Pustki nie świecą tylko zioną[/quote]
Pustki świecą jak światło w lodówce, kiedy jest pusta 😉

ingrid
ingrid

[quote name=”Ochłam i wyżerka”] Przecież tam pustki świecą.[/quote]
Pustki nie świecą tylko zioną

Ochłam i wyżerka
Ochłam i wyżerka

Remont kwartału królewskiego wyceniono na ponad 19 mln. Ogłoszono przetarg, gdzie dwie oferty opiewały na nieco ponad 15 mln czyli dużo mniej niż zakładał inwestor. A tu nagle UMiG chciałby wydać 13mln. No to bach i przetarg do kosza. Chętnego na remont nie ma. To kiedy ta baszta?

Odnośnie zagospodarowania pod kulturę: może najpierw wykorzysta się ośrodek na Szpitalnej? Przecież tam pustki świecą.