Część mieszkańców bloków Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymała już rozliczenie za centralne ogrzewanie. Jednego z naszych czytelników zastanowiła wysokość opłaty za koszty obsługi systemu. – Dlaczego to tyle kosztuje? Mam w mieszkaniu cztery podzielniki i do zapłaty z tego tytułu 35,36 zł. Przecież odczyt dokonywany jest tylko raz w roku, w dodatku zajmuje to mało czasu, odkąd podzielniki są elektroniczne. Rozumiem, że za wszystko trzeba płacić, ale jak się to pomnoży przez liczbę mieszkań, to wychodzi spora suma? – pyta mieszkaniec Osiedla Młodych.

Zapytaliśmy w OSM o opłaty związane z rozliczaniem ogrzewania. Koszt obsługi systemu obejmuje odczyt z każdego podzielnika oraz spisanie wszystkich danych i wysłanie ich wraz z danymi głównego licznika do sosnowieckiej firmy „Ciepło” Corporation. Te czynności wykonują pracownicy spółdzielni. „Ciepło” corp. na podstawie przekazanych danych oblicza kwoty, jakie muszą zapłacić poszczególni lokatorzy. Zgodnie z wyliczeniami, koszt obsługi jednego podzielnika to 8,84 zł. Z tej sumy 3,40 zł pozostaje w spółdzielni, jako rata za każdy podzielnik rozłożona na dziesięć lat, ponieważ lokatorzy nie płacili za podzielniki, gdy były zakładane. Przez taki czas podzielnik powinien funkcjonować prawidłowo. Potem zostaje wymieniona bateria litowa, która stanowi 90 proc. wartości całego urządzenia.
– Kiedy na zebraniu przedstawicieli Spółdzielni w 2006 roku zapadła uchwała o wymianie podzielników wyparkowych na elektroniczne, zaczęliśmy szukać takich urządzeń, które byłyby dobre, ale nie droższe niż wyparkowe. I takie udało się znaleźć. Firma, która nam je sprzedała, prowadzi też system rozliczeń, za który się płaci. Przy obecnych urządzeniach cały system kosztuje mniej. Poza tym wcześniej, przy podzielnikach wyparkowych, lokatorzy skarżyli się na tzw. zimne parowanie, czyli parowanie podzielników także latem – wyjaśnia prezes OSM Mirosław Otwinowski.
Szefostwo Spółdzielni podkreśla, że wcześniejsze urządzenia wyparkowe były droższe. Co roku wymieniano w nich wyparkę i plombę i wówczas koszt obsługi systemu wynosił 9,49 zł. Było to bardziej pracochłonne niż obecnie.
W mieszkaniach OSM znajduje się ok. 20 tys. podzielników. Łatwo wyliczyć, że z tytułu obsługi systemu do firmy „Ciepło” trafia ok. 108 tys. złotych rocznie. Pozostała kwota, czyli ok. 68 tys. złotych to ratalna zapłata za podzielniki.
Część lokatorów na pewno zapomniała, co jest zupełnie normalne, że instalacja podzielników była bezpłatna, a biorąc pod uwagę ratę, to koszt jest znacznie mniejszy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments