Konrad Kulig Bolesław
Zanieczyszczeniom powietrza było poświęcone spotkanie, które odbyło się w piątek 15 listopada w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolesławiu. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się, jaki jest wpływ smogu na zdrowie, a także uzyskać informacje o czujnikach jakości powietrza zainstalowanych na terenie Gminy Bolesław.
Głównym punktem spotkania był wykład lekarz Anny Księskiej. Prelegentka przedstawiła zagrożenia, jakie dla układów: oddechowego, nerwowego i krwionośnego niesie zanieczyszczone powietrze. – Chmura smogu zawiera m.in. pyły zawieszone. Są one umownie podzielone według wielkości zawieszonych w powietrzu cząstek. PM2,5 to pyły, które mają mniejszą średnicę niż 2,5 mikrometra, zaś PM10 – mniejszą niż 10 mikrometrów. Wielkość cząstki PM2,5 jest porównywalna do jednej trzydziestej grubości włosa. To bardzo malutka cząstka, jednak ma udowodniony wpływ na nasze zdrowie – uświadamiała prelegentka.
Zgromadzeni mieszkańcy mogli usłyszeć o wielu szkodliwych składnikach smogu. – Długotrwałe narażenie na benzopiren – rakotwórczą substancję zawartą w smogu – powoduje zmęczenie, nerwowość, bóle głowy, podrażnienia skórne, utratę apetytu, spłycenie oddechu, spadek liczby białych krwinek i obniżenie odporności, a także nowotwory. Co roku w Polsce przedwcześnie umiera 45 tysięcy osób z powodu smogu – przekonywała Anna Księska.
Dla uczestników spotkania została przygotowana bogata oferta materiałów informacyjnych. Inicjatywa została zrealizowana w ramach Gminnych Dni Czystego Powietrza. Obchodzony w tym roku po raz piętnasty Dzień Czystego Powietrza został zainicjowany przez Fundację Ekologiczną ARKA i przypada 14 listopada.
Ile pyłu w naszym powietrzu? Można to sprawdzić!
Wśród podejmowanych przez Gminę Bolesław działań w zakresie ochrony jakości powietrza jest niedawne zainstalowanie pięciu czujników monitorujących stężenie m.in. pyłów zawieszonych. Znajdują się one w Laskach na ul. Błędowskiej, w Krzykawie przy remizie OSP, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Podlipiu oraz dwa przy remizie OSP w Bolesławiu.
– Należy pamiętać, że czujniki wskazują odczyt poglądowy, nie naukowy, natomiast z pewnością są punktem odniesienia, jeśli chodzi o codzienne życie. Przykładowo nauczyciele przed wyjściem z uczniami na zewnątrz powinni zwrócić uwagę, co te czujniki wskazują. Są to małe rzeczy, ale mogą poprawić komfort życia i stan zdrowia. – podkreśliła Agnieszka Mól, ekodoradca w Urzędzie Gminy w Bolesławiu.
Podobne czujniki są zainstalowane na terenie gmin Bukowno, Klucze, Olkusz i Wolbrom. Stan powietrza można sprawdzać na stronie: https://airly.eu/map/pl/. Prócz stężenia pyłów zawieszonych, czujniki wskazują także m.in. temperaturę, ciśnienie i wilgotność.
Dofinansowania na wymianę kotłów
Podczas spotkania nie zabrakło pytań o realizację projektu „Wymiana przestarzałych kotłów na ekologiczne kotły zasilane paliwem stałym w Gminach Bukowno, Klucze i Bolesław”. – Mieszkańcy są najbardziej zainteresowani programami dotacyjnymi dotyczącymi wymiany kotłów. Szczegółowych informacji w tym zakresie udziela nasz ekodoradca – zaznaczyła zastępca wójta Bolesławia Agata Borkiewicz, która wraz z wójtem Krzysztofem Dudzińskim uczestniczyła w spotkaniu.
Ekodoradca przyjmuje mieszkańców w Urzędzie Gminy Bolesław (pokój nr 7) w poniedziałki od 8:00 do 16:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Można także skorzystać z kontaktu telefonicznego (32 642 45 01, wew. 208) lub mailowego (ekodoradca@gminaboleslaw.pl).