Fani aktywnego wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu mogą już zacierać ręce. Od stycznia 2018 roku rusza rządowy program budowy Otwartych Stref Aktywności. Postanowiliśmy sprawdzić, co na temat uczestnictwa w nim Gminy Olkusz sądzą władze naszego miasta.

 Pod koniec września bieżącego roku Ministerstwo Sportu i Turystki poinformowało o zamiarze uruchomienia rządowego programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to program w całości skierowany na rozwój tego typu obiektów w Polsce. Rząd zamierza przeznaczyć w ciągu najbliższych dwóch lat ponad 100 mln zł na ten cel.

– Otwarte Strefy Aktywności to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Strefy mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Obiekty zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie, zaprojektowane z dbałością o integracyjny charakter przestrzeni, mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, rodzin oraz osób starszych – mówi Damian Nowaczyk z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Jak informuje przedstawiciel wojewody, według badań przeprowadzonych na zlecenie MSiT, wielofunkcyjne strefy aktywności znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Program OSA ma wesprzeć budowę takiej infrastruktury w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym.

Podstawowy wariant zakłada budowę zewnętrznej siłowni i strefy relaksu o łącznej wartości do 50 tys. zł. Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej może wynieść do 50% wydatków kwalifikowanych lub do 70% w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach. Wariant rozszerzony zawiera siłownię plenerową, strefę relaksu, sprawnościowy plac zabaw oraz ogrodzenie terenu wraz z zagospodarowaniem zieleni. Szacunkowa wycena takiego obiektu to 100 tys. zł a dofinansowanie przebiega na analogicznych zasadach jak w wariancie podstawowym.

– Jeżeli przeanalizujemy propozycję zadań zgłaszanych przez naszych mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego okaże się, że wielokrotnie chcą oni, aby w pobliżu ich domów powstawały siłownie plenerowe i place zabaw. Program Ministerstwa Sportu i Turystki jest wyjściem na przeciw takim oczekiwaniom – mówi Wojciech Panek, miejski radny.

Jego zdaniem taka strefa powinna powstać w obrębie placu zabaw na Pakusce, gdyż jest to jedno z nielicznych osiedli, na których nie ma siłowni zewnętrznych aktywizujących seniorów. W swojej interpelacji pyta burmistrza Romana Piaśnika o możliwość przystąpienia to programu OSA. W odpowiedzi możemy przeczytać, że samorząd rozważa taką możliwość. Jest jednak za wcześnie, aby móc rozmawiać o szczegółach.

– Dla zapewnienia prawidłowej procedury aplikacji wymagane będą wytyczne programowe, które Ministerstwo Sportu i Turystki planuje udostępnić w grudniu. Zadecydują one o ostatecznym kształcie zadania, biorąc pod uwagę: dokumentację projektową, niezbędne uzgodnienia, wartość kosztorysową oraz możliwości sfinansowania zadania w ramach budżetu Miasta i Gminy Olkusz – wyjaśnia włodarz miasta.

O dofinansowanie z rządowego programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty posiadające osobowość prawną, takie jak np.: stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie mieszkaniowe. Start naboru wniosków do programu planowany jest na styczeń 2018 roku.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy waszym zdaniem w Olkuszu potrzebny jest kolejny obiekt tego typu, a jeśli tak, to gdzie powinien powstać? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ernest
Ernest
4 lat temu

Takie inicjatywy jak Otwarte Strefy Aktywności są bardzo potrzebne. Każdy taki obiekt to nowe możliwości do aktywnego spędzania czasu przez mieszkańców. Ważne też, że skorzystać będą mogły uboższe gminy.
Firma FitPark jako wiodący producent urządzeń do aktywnej rekreacji w terenie chętnie przygotuje dla Państwa projekt wraz z wizualizacją, pomoże wybrać urządzenia i sporządzić dokumentację.
http://www.otwartestrefyaktywnosci.pl

Pakuska
Pakuska
5 lat temu

Lokalizacja na Osiedlu Pakuska to świetny pomysł, ten plac zabaw potrzebuje odnowienia. Siłownia będzie fajnym urozmaiceniem dla tego miejsca. Dobry pomysł radnego Panka.