Olkusz

22 kwietnia rozpoczął się w Olkuszu VIII Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej, zorganizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych. W ramach wydarzenia otwarto dwie wystawy oraz zorganizowano koncert muzyki sakralnej. Festiwal potrwa do 10 maja.

Tegoroczna impreza rozpoczęła się wernisażem wystaw ceramiki Anny Pałys-Zatorskiej i malarstwa Aleksandra Kozery. Uroczystego otwarcia zarówno wernisażu, jak i całego Festiwalu dokonał dyrektor BWA Stanisław Stach.

Anna Pałys-Zatorska uprawia ceramikę unikatową. Artystka ukończyła studia na ASP we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Dyplom zrobiła w 1999 r. w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Obecnie prowadzi otwartą pracownię ceramiczną w Ośrodku Kultury w Będzinie, a także arteterapię z osobami niepełnosprawnymi w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Jej prace można było oglądać na wielu wystawach, m.in. we Wrocławiu, w Essen, Katowicach i Łodzi.

Aleksander Kozera studiował na ASP w Katowicach; dyplom obronił w 2002 r. w pracowni prof. Jacka Rykały. Jest – jak sam o sobie mówi – zawziętym pejzażystą, ale po studiach zainteresował się także witrażami. Zajmował się m.in. ich naprawą, co sprawiło, że w efekcie sięgnął po witrażową estetykę w malarstwie.

– Początkowo dążyłem do odwzorowania zaobserwowanych struktur. Później zacząłem dekonstruować zarówno część witrażową, jak i pejzażową. Postacie i sceny spotykają się z krajobrazami, za którymi teraz z kolei tęsknię. Podziały na obrazach zawsze opowiadają o ludziach spotkanych podczas religijnych uroczystości, procesji, świąt w mojej rodzinnej parafii – mówi o swojej twórczości artysta.

Wystawa Aleksandra Kozery w BWA jest wyborem prac z cyklu, który rozwija się od 2008 roku i prezentuje obrazy z wszystkich jego okresów.

Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach Festiwalu był koncert muzyki sakralnej, który odbył się w BWA w sobotę, 30 kwietnia. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili artyści Opery Krakowskiej: Agata Flondro – mezzosopran, Rafał Piętka-Wodyński – tenor, Olga Piotrowska-Cender – fortepian, Paulina Stach-Pluskowska – sopran i Jacek Wróbel – baryton. Koncert poprowadził doskonale olkuszanom znany Wojciech Taborek.

Część pierwszą wydarzenia wypełniła Msza C-dur (KV 317) W. A. Mozarta, a w części drugiej można było usłyszeć m.in. duet „Ave Maria” (G. Donizetti) i arie: „O Divine Redeemer! (Repentir!)” (Ch. Gounod), „Gott, sei mir gnädig” (F. Mendelssohn), „Ave Maria” (G. Verdi), czy „Agnus Dei” (G. Bizet).

Dodajmy, że wystawę ceramiki Anny Pałys-Zatorskiej i malarstwa Aleksandra Kozery można zwiedzać do 10 maja (GSW BWA, ul. Szpitalna 34).

Galeria BWA w Olkuszu składa podziękowania Sponsorom za wsparcie finansowe.


GSW BWA


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze