zhp 1

Nie siedzą godzinami przed telewizorami, monitorami komputerów, albo ze smartfonami w dłoniach. Robią coś dla innych, realizują się na różne sposoby z pożytkiem dla swych lokalnych społeczności. Dotacja przyznana w tym roku przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” stwarza możliwość i dobrą okazję do ich zaprezentowania, szczególnie tych najmłodszych, ale też starszych, lecz nie starających się zbytnio o medialną popularność. Na drugie spotkanie z cyklu Pozytywnie aktywni olkuszanie umówiliśmy się z harcerzami.

 

Precyzując, o historii i obecnej działalności Hufca ZHP Olkusz opowiedziała nam druhna komendant Anna Gęgotek.

Harcerstwo nie jest w Olkuszu nową organizacją, a wręcz przeciwnie, ma bodaj jedną z najdłuższych tradycji. Czy mogłaby Druhna, tytułem wprowadzenia, przypomnieć nam pokrótce historię skautingu w naszym mieście?

Anna Gęgotek: W roku 1915 w Olkuszu powstała pierwsza drużyna skautowa założona przez Kazimierza Zdrzalika. Historia naszego Hufca jest więc długa. Mamy w swojej historii cudownych ludzi, którzy głęboko wierzyli w idee skautingu. Od lat trzydziestych główną postacią olkuskiego harcerstwa był druh Tadeusz Barczyk, przez cztery dekady zajmował się harcerską pracą wychowawczą. Człowiekiem, który mógłby zostać bohaterem niejednego filmu, był dh Mieczysław Karwiński. Takich postaci mieliśmy wiele. Szkoda, że tak mało wiemy o okresie wojennym i działalności Szarych Szeregów.

zhp 2

A jak wygląda dzień dzisiejszy Komendy Hufca ZHP w Olkuszu, czym się na co dzień zajmujecie?

A. G.: Głównym zadaniem Komendy jest wspieranie drużynowych w codziennej pracy wychowawczej. Zapewnienie im wszystkiego czego potrzebują, aby zbiórki były ciekawe, aby nasi podopieczni wychodzili z nich bogatsi nie tylko o wiedzę, ale o nowe przyjaźnie, jak najlepsze wrażenia. Komenda podpisuje umowy i porozumienia. Reprezentuje Hufiec wobec władz. Jest odpowiedzialna za realizację programu rozwoju hufca i za wszystko co dzieje się w naszych gromadach zuchowych i drużynach harcerskich. Jej zakres obowiązków jest bardzo szeroki, dlatego w naszym hufcu w skład komendy wchodzą trzy osoby, z których każda odpowiedzialna jest za inny obszar naszego działania.

zhp 3

Są też pewnie w rocznym programie działań jakieś szczególne wydarzenia, co uważa Druhna za flagowe przedsięwzięcia Hufca?

A. G.: Zdecydowanie jest to obóz harcerski i kolonia zuchowa. Jednak organizowana przez nas Harcerska Akcja Letnia jest traktowana jako kontynuacja pracy wychowawczej, którą prowadzimy przez cały rok z naszymi podopiecznymi. Poza tym nasz Hufcowy Biwak Zimowy, który organizujemy od trzech lat w grudniu pokazując, że w zimie też można robić fajne rzeczy. Nie, nie śpimy pod namiotami, korzystamy z gościny szkół z terenu naszej gminy. W zeszłym roku „opanowaliśmy” Szkołę Podstawową w Kosmolowie, gdzie gościliśmy gromadą ponad stu harcerzy. Do tych szczególnych działań zaliczyć można również Rajd Śladami Bohaterów Powstania Styczniowego, gdzie zuchy i harcerze na swoich trasach świetnie się bawią realizując też poważne zadania. 1 listopada można nas spotkać na cmentarzu w Olkuszu, tam w ramach zbiórki publicznej można kupić od harcerzy znicze, wpierając tym samym nasza działalność wychowawczą.

zhp 4

Jak liczne jest ZHP w Olkuszu i w naszym powiecie?

A. G.: W chwili obecnej jest 218 zuchów, harcerzy i instruktorów, ale ciągle rośniemy w siłę. Gromady i drużyny działają w Olkuszu, Bukownie, Bolesławiu i Jaroszowcu.

zhp 5

Czy olkuscy harcerze współpracują z innym organizacjami pozarządowymi, instytucjami, korzystają z grantów?

A. G.: Co roku składamy oferty grantowe na konkursy ogłaszane przez UMiG Olkusz i co roku urząd wspiera nasze inicjatywy. Współpracujemy z Kołem Historycznym AK przy organizacji Gry Miejskiej, z Miejskim Ośrodkiem Kultury – szczególnie zapraszam na noc z duchami w sierpniu, gdzie biwakować będziemy całymi rodzinami pod zamkiem w Rabsztynie. Wieczorem zachęcam do obejrzenia z nami filmu „Wakacje z duchami”.

zhp 6

Na zakończenie proszę przekonać mnie i czytelników, że powstała na przełomie XIX i XX wieku organizacja jest atrakcyjna również dla współczesnej młodzieży. Co daje dzisiejszym nastolatkom skauting?

A. G.: Harcerstwo XXI wieku, to już nie harcerstwo sprzed wojny – warto o tym pamiętać. Naszym zadaniem nie jest już walka o ojczyznę. To również nie harcerstwo sprzed 30-40 laty i uczestniczenie w czynach społecznych, czy pochodach pierwszomajowych. Teraz harcerstwo to organizacja, w której Twoje dziecko może zdobyć umiejętności, o jakich nie mówi się w szkole. Wystarczy jeden obóz, żeby dziecko umiało rozpalić ognisko (nawet wtedy, gdy drewno jest wilgotne), spakować porządnie plecak na wędrówkę, przygotować samodzielnie prosty posiłek, przyszyć guzik. Nauczy się też korzystać z mapy, wstawać bez zająknięcia w środku nocy, nie spóźniać się, działać w grupie. Przeżyje mnóstwo przygód: od spania w namiocie, poprzez przeprawę przez rzekę, po obóz zagraniczny na rowerach. Harcerstwo to nie tylko las i gawędy przy ognisku. Wiele osób niezwiązanych z ruchem harcerskim myśli, że stanowimy łagodniejszą formę wojska. W końcu harcerze też chodzą w mundurach, mają apele, muszą uczyć się dyscypliny. Organizacjom harcerskim jednak wciąż bardzo daleko do wojskowego rygoru. Hierarchiczność w strukturach harcerskich nie została wymyślona po to, by dokładnie zaznaczyć relacje podrzędności wśród harcerzy i niektórych uczynić ważniejszymi. Dokładnie przemyślany podział na poszczególne jednostki organizacyjne pozwala na lepszy rozwój dzieci i młodzieży na danym etapie życia. Rola zastępowego, drużynowego, to nie rola przełożonego, który pilnuje dyscypliny, ale rola lidera nie tylko stojącego na czele grupy, ale wciąż pozostającego jej członkiem. Pamiętajmy też, że dyscyplina w harcerstwie, a wojskowy reżim, to dwie różne rzeczy. Idea skautingu mówiąca o nauce poprzez zabawę jest aktualna od ponad stu lat!

zhp 7

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele planów na przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Kontakt:
Komenda Hufca ZHP Olkusz
im. Bohaterów Powstania Styczniowego
ul. Króla Kazimierza Wielkiego 43a
32-300 Olkusz
tel.: 606 208 754
e-mail: olkusz@zhp.pl
www.olkusz.zhp.pl

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: http://pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu.
Zdjęcia: archiwum Komendy Hufca ZHP Olkusz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NajlepszyCzłowiek
NajlepszyCzłowiek
6 lat temu

Stwierdzam, że ZHP jest według mnie jedną z najlepszych organizacji na świecie. Drużynowi, przyboczni, zastępowi, cała komenda hufca jest jak szczypiorek na wiosnę. Moje życie zmieniło się dzięki ZHP i Hufiec Olkusz. Zapraszam serdecznie do harcerstwa, morowa zabawa i cherubinkowi ludzie.

LepszyCzłowiek
LepszyCzłowiek
6 lat temu

Uważam że harcerstwo to kapitalna organizacja zrzeszająca młodych ludzi. Spędzają aktywnie czas a ich grono socjalne jest zgrane i otwarte na nowe osoby. Frenetycznie polecam i do zobaczenia w ZHP

dobryczłowiek
dobryczłowiek
6 lat temu

Uważam, że harcerstwo to fantastyczna organizacja młodzieżowa. Nie spędzają czasu ciągle na komórkach jak większość młodzieży. Potrafią się dobrze bawić! Polecam cieplutko i do widzenia w harcerstwie!