czarna góra

Istnieje duża szansa na to, że województwo małopolskie z Krakowem na czele będą gospodarzami Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Taką decyzję podjął Europejski Komitet Olimpijski, który miał do wyboru tylko tę jedną kandydaturę. Radny Sebastian Tomsia upatruje w tej sytuacji szansę na promocję Olkusza, który po rewitalizacji kompleksu sportowego na Czarnej Górze mógłby stać się np. bazą treningową dla sportowców.

Pod koniec czerwca Europejski Komitet Olimpijski poinformował, że Kraków został wybrany gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Informacja ta została ogłoszona przy okazji inauguracji II Igrzysk Europejskich obywających się w Mińsku. Perspektywa igrzysk stanowi z jednej strony doskonałą okazję do promocji gospodarza imprezy, z drugiej zaś wiąże się z ogromnymi kosztami. Dlatego organizatorzy chcą skorzystać z jak największej liczby obiektów rozlokowanych na terenie całego województwa.

Sebastian Tomsia, radny Rady Miejskiej w Olkuszu dostrzega w tych deklaracjach doskonałą szansę na zareklamowanie naszego miasta. Chciały wykorzystać do tego celu obiekt sportowy na Czarnej Górze, który przejdzie w najbliższym czasie gruntowną rewitalizację.

– To ogromne wydarzenie o europejskiej randze, w którym wziąć może udział kilka tysięcy sportowców i niezliczona rzesza kibiców. To także doskonały sposób promocji Srebrnego Grodu w Europie. Specjaliści od marketingu twierdzą, iż sport może być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast. Działania te jednak powinny być realizowane w sposób profesjonalny, zaplanowany i kompleksowy – argumentuje Sebastian Tomsia.

W interpelacji wysłanej do burmistrza Romana Piaśnika proponuje więc, aby spróbować wykorzystać potencjał naszego miasta jako współorganizatora imprezy bądź też jako bazy noclegowo – treningowej dla wybranych reprezentacji uczestników igrzysk.

Jak wynika z odpowiedzi na pismo radnego, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu brał niedawno udział w badaniu ankietowym zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Dotyczyło ono infrastruktury sportowej na terenie naszego miasta w kontekście zabezpieczenia zaplecza planowanej organizacji EIO w 2023.

Zgodnie z założeniami projektu rewitalizacji, obiekty lekkoatletyczne na Czarnej Górze – po spełnieniu odpowiednich wymagań – będą posiadały kategorię IV b. Oznacza to, że w myśl przepisów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki będzie można na nich organizować zawody wojewódzkie i – w ograniczonym programie – zawody szczebla centralnego. Nie będą one jednak spełniać wymagań do organizacji zawodów międzynarodowych.

Tak jak w przypadku każdego przedsięwzięcia o takiej randze, dużą rolę odgrywają tu także koszty. – W mojej ocenie Gminy Olkusz nie stać na wzięcie odpowiedzialności jako współorganizatora i partycypowanie w kosztach organizacji tej imprezy – tłumaczy w odpowiedzi na interpelację burmistrz Roman Piaśnik.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze