pomnik ofiar

Pomnik Ofiar Wojny, odnowiony w krakowskiej pracowni konserwacji zabytków, jeszcze w tym roku ma stanąć w parku miejskim przy ul. Mickiewicza. Wcześniej przez kilkadziesiąt lat znajdował się na rynku, ale nie wpisuje się w program rewitalizacji i konieczne jest usytuowanie go w nowym miejscu. Długo dyskutowano nad nową lokalizacją. Środowiska kombatanckie i żołnierskie chcą, by po renowacji obelisk wrócił na swoje poprzednie miejsce.

W tej sprawie w imieniu środowisk kombatanckich i wojskowych zrzeszonych w Powiatowej Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Olkuskim oraz członków organizacji społecznych i stowarzyszeń do burmistrza zwrócił się radny miejski Roman Piaśnik. – Środowiska wojskowe, kombatanckie i organizacje społeczne wyrażają zaniepokojenie propozycją zmiany miejsca lokalizacji pomnika. Swoje niezadowolenie wyraziły na  spotkaniu zorganizowanym pod koniec lipca. Wówczas została podjęta inicjatywa zbierania podpisów pod wnioskiem o przywrócenie pomnika w miejsce, gdzie stał uprzednio. Jeżeli władze miasta upierają się nadal, aby pomnik nie stał na płycie rynku, proponujemy ulokować go na skrawku zieleńca przy budynku Urzędu Miasta i Gminy, przy wejściu do Urzędu Stanu Cywilnego i usytuować go równolegle do istniejącego już pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Obydwa pomniki wiążą się z walką o wolność i niepodległość – pisze Roman Piaśnik. Pod interpelacją widnieje ponad 250 podpisów osób zainteresowanych losem pomnika.

W uzasadnieniu czytamy, że ,,(…) pomnik ten wrósł na stałe w pejzaż olkuskiego rynku i jest akceptowany społecznie. Ziemia, która znajduje się pod pomnikiem, została przywieziona z pół bitewnych i miast, gdzie przelewali krew i ginęli polscy żołnierze. Byli to również żołnierze wywodzący się z powiatu olkuskiego. Tak więc ziemia ta jest zroszona polską krwią. W naszym przeświadczeniu jest to poczucie szacunku, godności i patriotyzmu. Pomnik stał się tradycyjnym miejscem obchodów uroczystości państwowych i religijnych, podczas których oddawany jest hołd poległym i poszkodowanym ofiarom II wojny światowej”.

Temat nowej lokalizacji obelisku wielokrotnie poruszaliśmy na naszych łamach. Za każdym razem wywoływał on gorące dyskusje. Jeszcze w poprzedniej kadencji dyskusja o lokalizacji pomnika pojawiała się na sesjach Rady Miejskiej. Przez kilkanaście miesięcy zastanawiano się nad jego nowym adresem. Rok temu na spotkaniu władz miasta i zainteresowanych mieszkańców spośród pięciu przedstawionych propozycji największą akceptację zyskał park miejski przy ul. Mickiewicza. Proponowano również okolice kopca Kościuszki (prostopadle do ul. Sławkowskiej i ul.Hutniczej), kwaterę Żołnierzy Polskich na cmentarzu parafialnym (na prawo od pomnika legionistów) oraz dwie lokalizacje na skwerku przy ul. Skwer i ul.Krótkiej – na centralnym placyku oraz przy zejściu z kładki, na lewo od tablicy upamiętniającej Krwawą Środę. Przedstawiciele organizacji żołnierskich i kombatanckich od dawna podnoszą, że dla nich pomnik to coś więcej niż miejsce składania kwiatów kilka razy do roku. I trudno im sobie wyobrazić, że po renowacji nie wróci na dawne miejsce.

Na płycie rynku pozostała tablica upamiętniająca Krwawą Środę. Czy jest szansa również na powrót pomnika? Gdy tylko władze miasta odpowiedzą na interpelację, poinformujemy o tym naszych Czytelników.

Fot. Pomnik przed renowacją.
 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
35 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ślepy dziadek
ślepy dziadek
11 lat temu

a po mojemu to dobry pomysl na park,Tym bardziej, że orkiestry dęte mogą tam wystepować i mozna by stworzyć taki mini amfiteatr na koncerty z okazji rocznic niepodległoscio wych. Poza tym serce bolało jak mlodzi na rolkach czy nawet rowerach po cokole pomnika skakali,a garstka składajacych rocznicowe wieńce ginęła na płaszczyźnie lotniska

A Pro PO
A Pro PO
11 lat temu

Tu nie chodzi o piasnika, ktory – jak ktoś podaje wywołał ten temat i dyskusje. Piasnik nie jest zdolny do niczego SŁOWNIE: do niczego tu rozchodzi się o coś ważniejszego o SREBRNE MIASTO OLKUSZ, którym powinni rządzić ludzie o niepodważalnym charakterze. i o to chodzi drogi kolego. ZROZUMIAŁEŚ?

W IMIENIU OLKUSZAN
W IMIENIU OLKUSZAN
11 lat temu

Nie pozwolimy by taka (moderacja) jak Dutkiewicz rządził starym historycznym miastem o takiej przeszlości. Ci którzy już odeszli na drugą stronę rzeki, nie zgodzą sie z tym nigdy. Olkuszanie maję jeszcze w zasobach wielu znakomitych i prawych obywateli. Oni czekają…
Tu w Olkuszu urodzili sie i zapisali się w historii tego miasta ludzie o niepodważalnym autorytecie, dlatego ujmą dla nich byłoby by w tą historie tego grodu wpisał się jakiś przypadkowy wędrowiec…

OFERENT
OFERENT
11 lat temu

[quote name=”CONTI”]A co na to ten najgorliwszy lewicowiec, ktory nie tak dawno poniewierał radnymi lewicowymi, oświadczając im wprost, że z lewicą to on nie ma i nie miał nic wspólnego – pan Dutkiewicz.
Panie Dutkiewicz czy ma pan odrobinę honoru?
Lewico obudż się. Im wcześniej to zrobicie tym większa szansa, że pozostaną jeszcze jakieś struktury lewicy w Olkuszu[/quote]
Lewico oczyście swoje szeregi z tego (moderacja) Dutkiewicza to jest Wasz szkodnik. Ta (moderacja) musi opuścić Wasze szeregi. Bo inaczej to on Was pogrzebie, Ale są jeszcze ludzie którzy na to nie pozwolą. Panie Dutkiewicz zanim pan został członkiem SLD w sposób zupełnie przypadkowy to do ilu i jakich partii pan należał. Niech pan odpowie jak pan ma choć odrobinę honoru.

kopernikcb
kopernikcb
11 lat temu

P pośle z pomnikiem pomysł trafiony tylko kasy na granicie nie zarabiajcie no chyba że z własnej kieszeni kombinujcie !!!.może doprowadzicie do wyjaśnienia np. kosztów i fachowości przeprowadzonych re-mątów dróg w gminie .może pogonicie narkomanów z okolic Olkusza,albo „Oddacie” zakłady pracy Albo zrobicie” pożądek ” z firmą NOWY SZPITAL i BĘDZIE znowu w Olkuszu szpital leczący ludzi-a wie pan doskonale co z nim zrobiliście.macie czas działania do końca roku a wy co już zapomnieliście? A jak nie dajecie rady służyć ludność -bo po to jesteście to poproście oto ABW lub CBA. A może potrzebne są wam taczki -to poproście o nie,

KARON
KARON
11 lat temu

Jak to jest, podobno pomnika nie da się ot tak usunąć, bez odpowiednich procedur jest to niewykonalne. Jest to jeden z argumentów władz, na pomysł zrobienia placu zabaw na Skwerze, zamiast pomnika „niczyjego”. Pomnik ten, od ponad dwudziestu lat stoi bez jakiejkolwiek tabliczki (te mosiężne już dawno zostały przetopione), a wykute na nim litery już dawno nieczytelne. Poza tym cały „usr any” w graffiti. To jak to w końcu jest ? Na Skwerze się nie da, na rynku byle projektancina potrafi usunąć bez żadnych problemów ?
Ogłaszam więc konkurs na zaprojektowanie modernizacji terenu zielonego na Skwerze włącznie z pominięciem pomnika.

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
11 lat temu

Zachęcam do przypomnienia sobie treści pierwszego artykułu pt. „Odnowią starówkę za unijna kasę” z dnia 10 grudnia 2009 r. na temat rewitalizacji starówki, który jest zamieszczony na następującej stronie Przeglądu Olkuskiego : http://przeglad.olkuski.pl/index.php/rewitalizacja-olkuskiej-starowki/925-odnowi-starowk-za-unijn-kas.
WÓWCZAS PORUSZANO WIELE PROBLEMÓW DOTYCZĄCYCH PARKINGÓW , ZIELENI A NIKT NIE WSPOMNIAŁ O USUNIĘCIU Z PŁYTY RYNKU POMNIKA POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ POMORDOWANYM PRZEZ FASZYSTÓW W LATACH 1939 – 1945.

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
11 lat temu

13 maja 2010 r. Przegląd Olkuski w artykule pt. Gdzie stanie pomnik ? pisze cyt. : „Pomnik Pomordowanych Ofiar II wojny światowej, który stoi na olkuskim Rynku, nie został uwzględniony w projekcie rewitalizacji starówki. Na razie nie wiadomo, gdzie zostanie postawiony. Pomnik, od lat wpisany w obraz olkuskiej starówki, stoi na ziemiach przywiezionych z pól bitewnych, na których ginęli nasi żołnierze. – Przez ostatnie kilkadziesiąt lat to właśnie pod tym pomnikiem odbywały się wszelkie uroczystości i święta państwowe. Podczas rozmów z mieszkańcami słyszę często, że pomnik jest już mocno nadwyrężony i rewitalizacja Rynku byłaby bardzo dobrą okazją do jego odnowienia, aby przez kolejne dziesięciolecia upamiętniał bohaterską śmierć żołnierzy II wojny światowej – mówi radny miejski Kazimierz Chechelski, który zwrócił się do burmistrza z pytaniem, czy restauracja pomnika wpisuje się w plan odnowy Rynku.
Okazało się, że po rewitalizacji starówki pomnika na Rynku nie będzie.”

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
11 lat temu

Kolejny fragment artykułu pt. „Kto się komu kłania? ” z 27.05.2010r. ..”Pierwsze oficjalne stanowiska już są. W imieniu Unii Pracy wypowiedział się jej przewodniczący Jan Orkisz, a w imieniu Międzyzakładowego Związku Zawodowego pracowników szpitala Ewa Górnicka-Kłapcińska. Dwa bliźniaczo podobne stanowiska – pomnik ma zostać na rynku i do tego trzeba go odbudować z granitu, aby przedłużyć jego żywotność. Może olkuszanie zrzucą się po symbolicznej złotówce i kwestia finansowania też się rozwiąże. Nas jednak najbardziej zaciekawił jeden z argumentów, dlaczegóż to pomnik powinien być w centrum miasta. „Jeżeli Burmistrz Miasta, wchodząc do urzędu kłania się Marszałkowi Piłsudskiemu, to Przewodniczący Rady Miejskiej, wchodząc do biura Rady, oddawałby hołd poległym za Ojczyznę w latach 1939 – 1945 polskim żołnierzom” – piszą wyżej wymienieni. Być może obaj kłaniający się panowie po jesiennych wyborach pozostaną na swoich stanowiskach i będą wiedzieć, co robić przed wejściem do urzędu.

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP
11 lat temu

Oto fragment artykułu pt. „Pomnik najbliżej parku..”z 11 lipca 2011 r. zamieszczonego w Przeglądzie Olkuskim. Cytuję: …”Co do tego, że pomnik powinien stanąć na godnym miejscu, wątpliwości nie ma nikt. – Nasuwa mi się taka refleksja – rodzice ciężko pracują całe życie, budują dom, mają dzieci i wnuki. Potem te wnuki zastanawiają się, gdzie by tu dziadków w tym domu umieścić, aby im nie przeszkadzali. A przecież to właśnie tym rodzicom należy się najgodniejsze miejsce w domu. Dla mnie sprawa pomnika to analogiczna sytuacja – tak swoje zdanie uzasadnił radny powiatowy Jan Orkisz. Wtórował mu radny miejski Janusz Dudkiewicz. – Nie da się pewnych rzeczy wyrwać z historii. Każda nowa lokalizacja będzie skutkowała niezadowoleniem części osób – uważa Dudkiewicz.”
NADAL UWAŻAM ,ŻE TEN POMNIK POWINIEN POZOSTAĆ NA PŁYCIE OLKUSKIEGO RYNKU.

aa
aa
11 lat temu

„kopernikcb” Pomnik musi powrócić na pierwotne miejsce nie tylko dlatego aby kół w oczy lewice,lecz także aby przypominał o tym jak przodkowie walczyli o Polskość a oni zniszczyli Polskę , MUSZĄ jeszcze zdjąć tablice przykręconą przy wejściu do UMiG upamiętniająca przyjaźń z niemcami a UPAMIĘTNIĆ tablicą budynek UMiG z napisami mówiącymi iż okupant hitlerowski zajmował go na swoją siedzibę i areszty dla Polaków.

Jestem za umieszczeniem drugiej tablicy nie zdejmując tej pierwszej

kopernikcb
kopernikcb
11 lat temu

Pomnik musi powrócić na pierwotne miejsce nie tylko dlatego aby kół w oczy lewice,lecz także aby przypominał o tym jak przodkowie walczyli o Polskość a oni zniszczyli Polskę , MUSZĄ jeszcze zdjąć tablice przykręconą przy wejściu do UMiG upamiętniająca przyjaźń z niemcami a UPAMIĘTNIĆ tablicą budynek UMiG z napisami mówiącymi iż okupant hitlerowski zajmował go na swoją siedzibę i areszty dla Polaków.

aa
aa
11 lat temu

Nie znałem pana Piaśnika, ale widzę , że jest to skuteczny radny. Problem pomnika rozwiązał jedną interpelacją. Jeżeli będzie kandydował na Burmistrza Olkusza będę na niego głosował.

SERENADA  na dwoje s
SERENADA na dwoje s
11 lat temu

[quote name=”wdzięczny”]Jestem wdzięczny radnemu Piaśnikowi, za skuteczną interpelację w sprawie nowego miejsca pod pomnik poległym za Ojczyznę. Przy wylocie ulicy Augustiańskiej do ulicy Kościuszki już widzę wybudowany fundament pod ten pomnik. Jak się chce to wszystko można. Wstydcie się pozostali radni.[/quote]
Przestań, nie rób Piaśnika w capa. Bo on w to uwierzy i złoży kolejną interpelację.

wdzięczny
wdzięczny
11 lat temu

Jestem wdzięczny radnemu Piaśnikowi, za skuteczną interpelację w sprawie nowego miejsca pod pomnik poległym za Ojczyznę. Przy wylocie ulicy Augustiańskiej do ulicy Kościuszki już widzę wybudowany fundament pod ten pomnik. Jak się chce to wszystko można. Wstydcie się pozostali radni.

CONTI
CONTI
11 lat temu

A co na to ten najgorliwszy lewicowiec, ktory nie tak dawno poniewierał radnymi lewicowymi, oświadczając im wprost, że z lewicą to on nie ma i nie miał nic wspólnego – pan Dutkiewicz.
Panie Dutkiewicz czy ma pan odrobinę honoru?
Lewico obudż się. Im wcześniej to zrobicie tym większa szansa, że pozostaną jeszcze jakieś struktury lewicy w Olkuszu

Jozef S
Jozef S
11 lat temu

nie wiem czy piszacy z PO znaja cala prawde o poczatkach jego powstawania Otoz pan Marczukiewicz tworzyl go z mysla o zolnierzach wszystkich frontow, Jednak komunisci nie chcieli na to sie zgodzic, nie pozostalo mu wiec nic innego jak umieszczenie na glowie jednego z zolnierzy symbolicznej wrecz przemyconej rogatywki. Dzisiaj larum podnosza nie kto inny jak postkomunisci ze jak to pomnik do parku? Jestem przekonany ze np. rodziny Jakubasow Zbiegow, i wielu innych rodzin Andersowcow nic by przeciwko nie mialy, tylko kto o tych rodzinach wtedy pamietal? A co do zmiany posadowienia pomnika, park miejski i pomnik obok skromnego kamienia gen Buchowieckiego czyz nie jest to najbardziej wlasciwe i bardziej godne miejsce? Uwazam ze tak

Bartas cz3
Bartas cz3
11 lat temu

dodam jeszcze że jak starzy nie potrafią wymyślić nowego rozwiązania to należałoby wpuścić młodych nowych ludzi , z masą nowych dobrych pomysłów i dać im szanse się wykazać, a nie starym prykom co myślą tylko by kieszenie napchać i grzać swoją starą tłustą doope na krzesełku

rek
rek
11 lat temu

Pomnik misi wrócić. Piaśnik ratuj.

czub
czub
11 lat temu

Już w tej sprawie nieraz się wypowiadałem, ale teraz zapytam, cytując klasyka – czy nie należałoby pomników budować od razu na kółkach?????
Z ukłonami

Bartas cz2
Bartas cz2
11 lat temu

Grupa ludzi wybiera miejsce , to niech zadba o to by było to miejsce spokojne ,bo pijani ludzie mają wyj ***ne na to czy to jest ważny pomnik , ile zostało wydane na jego naprawę bo pod wpływem tacy osobnicy nie myślą, a dodatkowo dodam że na pewno to się wydarzy, dlatego apeluje jeszcze raz o monitoring w olkuszu, wyciągnijcie wreszcie jakieś konsekwencje tego co robicie!!!!. Bo nie ma sensu bawienie się , głosowanie gdzie stanie pomnik jeśli to będzie zniszczone lada moment. RUSZCIE TROCHĘ GŁOWAMI W TYM URZĘDZIE BO OD TEGO JESTEŚCIE !!!!

Bartas cz1
Bartas cz1
11 lat temu

„… i jest akceptowany społecznie…” – piep … głupot, jak go postawią w parku to z ostatniego artykułu jaki się ukazał w Przeglądzie olkuskim , to w parku będzie na niego lała masa osób, bo w sumie nie ma kontroli w parku + dodam ze nie jedna osoba naj***na wypróbuje swoich sił walki z wiatrakami pokazując jaka ona nie jest silna dewastując kolejne dzieło które miasto wydając kolejne pieniądze dodam NASZE pieniądze w błoto.

Myślący
Myślący
11 lat temu

A ja jestem pewny jednego. Mianowicie, jak długo Dutkiewicz będzie Przewodniczącym Rady Powiatu SLD, tak długo Lewica nie bedzie miała swojego burmistrza. Przecież on robi wszystko by lewicą wygrywać swoje prywatne sprawy. Jaki z niego lewicowiec. Pełną parą popierający tworzący się ruch prawicowy w Olkuszu. Bliskie kontakty z ludżmi biznesu i interesu. Oj naiwni, naiwni. A poza tym prawdziwi lewicowcy to albo pierdzą w stołek i czekają na listonosza, albo czekają aż im ktoś zmieniświeże kwiaty…

Weteran
Weteran
11 lat temu

Piaśnik! czyś ty oszalał? a gdzie twój pomnik stanie, jeżeli ten skwerek zostanie zajęty. Człowieku opamiętaj się. Jeżeli już tak bardzo pragniesz zostać tym burmistrzem to trzeba wybiec także w przyszłość i zadbać o siebie. Za to wszystko co do tej pory udało ci się zrobić to możesz liczyć najwyżej na , na, na…no nie wiem. Pomóżcie na co może liczyć „człowiek lewicy” – jak zwykł o sobie mówić ten mały naiwny chlopok z Kosmolowa. Teraz głos zabierasz a czemu siedziałeś w kącie za starosty Konarskiego. On by ci szybko wskazał twoje miejsce. Teraz nabral odwagi i podobno podniesionym głosem mowi do obecnego starosty tego wiecie z klucza. Piaśnik daj sobie spokój.

ker
ker
11 lat temu

Niech go postawią na końcu Augustiańskiej – podstawa już stoi, a na jakikolwiek pomnik tam się na razie nie zanosi 😉

Aleut
Aleut
11 lat temu

Gównaiarzu, Marszałka nie tykaj!

KARON
KARON
11 lat temu

Jestem jeszcze młody, za młody by pamiętać czasy wojny, ledwo pamiętam stan wojenny, tylko pojedyncze epizody. Wojnę znam z lekcji historii, opowiadań babci, jej brata, który wpisał się mocno w kartach historii, i naprawdę trudno mi zrozumieć, że pomysł jakiegoś oszołoma, na temat zmiany lokalizacji pomnika, potrafi przyćmić zdanie wielu ludzi, przede wszystkim kombatantów, którzy brali udział w wydarzeniach, których to pomnik dotyczy. Jak można być tak gruboskórnym ? Jak długo jeszcze obnażać będzie swoją niekompetencję ? Kiedy wreszcie zaczniecie robić coś dla zwykłych ludzi ? KIEDY ?!
Ten pomnik, to nie tylko kawałek obrobionego kamienia, to nie tylko puste słowa wykute na nim. To kawałek naszej historii, to coś, co akurat powinno się eksponować, nie chować w krzakach na Skwerku, albo w parku na Mickiewicza. Przenieście „naczelnego wodza” do parku, bo dużo więcej kontrowersji jego postać budzi. Myślcie, to nie boli !

rek-in
rek-in
11 lat temu

Dzięki Bogu jest Piaśnik, który nie boi się przeciwstawić burmistrzowi i jego ministrantom – ale dowaliłeś.
Przecież Piaśnik podpisał się pod rezolucją dla Radia Maryja. Widze że koalicja Rzepka-Piaśnik-Kmita pcha Olkusz na całego.
Może za 4 lata Piaśnik będzie głównym burgeministrem, Rzepka vice od religii, a Kmita od inwestycji – przy kościele.

rek
rek
11 lat temu

Dzięki Bogu jest Piaśnik, który nie boi się przeciwstawić burmistrzowi i jego ministrantom. Brawo Roman. Tak trzymsać!

lodziarz
lodziarz
11 lat temu

To bardzo ciekawe, że większość osób wie, że Dudi kręci niezłe lody na gminie, rozpier(da)la tewicę a jakoś ludzie głosują na niego – kto mi wyjaśni ten fenonen?

jarek
jarek
11 lat temu

😳
w ubiegłej kadencji lewica była w koalicji z D.Rzepką więc go nie krytykowała. Teraz przyszedł Dudi z Romkiem i nam się rozpycha .. eh. a tak było pięknie. jak w bajce.
Dudi teraz to by nas razem z synem UPRdolił … szkoda mi lewicy, oj szkoda.

pavv
pavv
11 lat temu

Jak to „nie wpisuje się w program rewitalizacji”? Trzeba było w programie zapisać konieczną obecność pomnika i by było po sprawie. Projektanci by się dostosowali, a tak to jest już po ptokach.

zdenerwowany
zdenerwowany
11 lat temu

A gdzie był w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej Klub Radnych SLD, gdzie był Przewodniczący SLD Janusz Dudkiewicz.
Czy prawdą jest ,że Burmistrz Rzepka w poprzedniej kadencji powołał zespół, który opiniował projekt rewitalizacji olkuskiego rynku i zespołowi temu przewodniczył Przewodniczący SLD Janusz Dudkiewicz?

opóźniony
opóźniony
11 lat temu

Romek odgrzewa stare kotlety… ehhh… Stare i śmierdzące.
Temat już dawno umarł, wszyscy zgodzili się na park, a Romek dalej idzie w zaparte… Ciekawe czemu na sesji nie zabiera w ogóle głosu… składa tylko interpelacje…

Stary Wiarus
Stary Wiarus
11 lat temu

Pomnik powinien pozostać na olkuskim rynku.My Olkuszanie powinniśmy zrobić wszystko aby pomnik upamiętniający także śmierć prawie 4.000 mieszkańcow naszego miasta zamordowanych podczas wojny był ulokowany w godnym miejscu.Co dzieje się w parku miejskim donosiła ostatnio prasa lokalna.Czy tak mamy uczcic pamięć naszych rodaków którym nie dane było dożyć wolnej Polski?.