oczyszczalnia 1 Kopiowanie

Dwa lata temu, w styczniu 2016 r., po roku zwłoki spowodowanej wątpliwościami czy przygotowany za kadencji poprzedniego burmistrza architektoniczny projekt modernizacji wolbromskiej oczyszczalni ścieków jest odpowiednio dostosowany do potrzeb i warunków istniejących w gminie Wolbrom, burmistrz Zielnik zdecydował, że projekt będzie realizowany. Rozpoczęto zabiegi o pozyskanie środków na tę drogą inwestycję, zakończone ostatnio sukcesem.

Wolbromska oczyszczalnia, pracująca nieprzerwanie już od ponad 20 lat, od co najmniej kilku oczekuje na dostosowanie jej do aktualnych potrzeb i wymogów. Przypomnijmy, że w roku 2010 ogłoszono postępowanie przetargowe, w wyniku którego powstał projekt jej modernizacji. Po aż 4 latach biurokratycznych procedur Gmina uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę. Zanim jednak doszło realizacji projektu zmienił się burmistrz. Nowy włodarz gminy – Adam Zielnik postanowił sprawdzić, czy przyjęty przez poprzednika projekt jest odpowiedni i czy nie został przeszacowany pod względem potencjalnych potrzeb, a zarazem kosztów wykonania. Zapadła decyzja, że sprawę na specjalne zlecenie prześwietlą fachowcy z Politechniki Krakowskiej. W wyniku ich kilkumiesięcznych prac powstały 4 alternatywne koncepcje rozwiązań istniejących problemów ze ściekami. Ostatecznie burmistrz podjął decyzję, że realizowana będzie koncepcja poprzednika i priorytetem będzie modernizacja istniejącej oczyszczalni przy ul. Wrzosowej w Wolbromiu, która przyjmie ścieki dopływające do niej z aglomeracji, a także nieczystości płynne dowożone beczkowozami z terenu sołectw spoza niej. W wyniku wykonanych analiz okazało się, że nie trzeba powtarzać etapu projektowego, bo projekt przygotowany za czasów Jana Łaksy, na który gmina uzyskała już pozwolenie na budowę jest dobry. Burmistrz Zielnik poinformował wtedy opinię publiczną, że koszty jego realizacji szacowane pierwotnie na 32 mln złotych można ograniczyć do ok. 25 mln, nie realizując niektórych mniej ważnych elementów projektu.

15 stycznia 2018 r. minister środowiska oficjalnie zatwierdził listy rankingowe konkursu w ramach działania „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach w POIiŚ 2014-2020”. Znalazł się na niej wniosek Wolbromskiego Zakładu Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z.o.o. na przebudowę i rozbudowę (modernizację) oczyszczalni ścieków w Wolbromiu. Tym samym projekt wyceniony we wniosku na 25.336.224,94 zł otrzyma dofinansowanie w wysokości 13.167.342,19 zł. Jak informuje burmistrz, brakujące środki w wysokości ponad 12 mln. zł będą pochodziły z budżetu gminy. Ponieważ procedury i uzupełnianie dokumentacji finalizujące otrzymanie dotacji mogą potrwać jeszcze nawet pół roku, a gmina chce ruszyć z realizacją inwestycji jak najszybciej, rozważane jest skorzystanie z preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Według informacji podanych prasie przez włodarza Wolbromia, modernizacja oczyszczalni ma potrwać ok. 5 lat.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
qwertyx
qwertyx
6 lat temu

[quote name=”XYZ”]Aglomeracji 😀
Dobre[/quote]
Cesarstwa nie od rzeczy by było napisać 😆
A w Skale obwodnicę otwarli ….. 😉

XYZ
XYZ
6 lat temu

Aglomeracji 😀
Dobre