Sesja Rady Miejskiej w Olkuszu, na której zaprzysiężono burmistrza, była także okazją do pierwszych interpelacji i zapytań. Radni poruszyli kwestię wyboru przewodniczącego Rady, którym został Jan Kucharzyk z PO. Wątpliwości, czy głosowanie przebiegło zgodnie z prawem, a co za tym idzie, czy od momentu wyboru prowadzenie miejskich sesji jest legalne, zgłosiła lewica.

Radny Andrzej Drapacz (SLD) w swojej interpelacji powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ze stycznia tego roku. – W przypadku, gdy w danej radzie kandydat na przewodniczącego bierze udział w wyborach, wybory takie, zdaniem NSA, należy uznać za nieważne. Nieważny wybór przewodniczącego skutkuje tym, że wszystkie wykonywane przez niego dalsze czynności są nielegalne. Sytuacja ta dotyczy nie tylko przypadków, w których przewodniczący rady został wybrany przewagą jednego głosu, jak to miało miejsce w Radzie Miejskiej w Olkuszu – argumentował radny Drapacz.

Podczas wyboru przewodniczącego 2. grudnia w sesji uczestniczyło 23 radnych. Na Jana Kucharzyka oddano 12 głosów, a na jego kontrkandydata Wojciecha Glenia 11 głosów. Głos w tej sprawie zajął także radny Janusz Dudkiewicz (SLD). – Czy w świetle złożonej interpelacji należałoby rozumieć, że dwóch kandydatów na przewodniczącego Rady wzięło udział w głosowaniu i to głosowanie jest nieważne? Jeśli tak się stało, to mam pytanie: co z pozostałymi wyborami z 2. grudnia na wiceprzewodniczących oraz wyborami członków komisji? – pytał Dudkiewicz.

Wyrok, na który powołują się radni lewicy, dotyczy wyboru przewodniczącego Rady Gminy Fredropol. Rada ta wniosła skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podkarpackiego, który stwierdził nieważność uchwały o wyborze przewodniczącego, powołując się na art. 25a ustawy o samorządzie gminnym ( „radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego”). Sędziowie NSA podtrzymali stanowisko wojewody i oddalili skargę Rady. W uzasadnieniu wyroku czytamy m. in., że zgodnie z art. 25 wspomnianej ustawy („Rada gminy przy ustalaniu wysokości diet radnych bierze pod uwagę funkcje pełnione przez radnego”) „głosowanie na przewodniczącego dotyczy również interesu prawnego kandydata na to stanowisko o charakterze majątkowym”.

Do całej sprawy krótko odniósł sie burmistrz. – Urząd nadzoru prawnego wojewody jest właściwym organem do zajęcia stanowiska w sprawie ważności uchwał – stwierdził Dariusz Rzepka.

Wyrok NSA wzbudził kontrowersje w wielu lokalnych samorządach. Na razie w sprawie uchwały musi wypowiedziec się wojewoda. Nawet gdyby zakwestionował jej ważność, do tego czasu Rada Miejska z przewodniczącym na czele działa tak, jak do tej pory.

10
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
10 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Król złodziejpraworządnydociekliwypamiętliwyJan Orkisz Radny UP Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Król złodziej
Król złodziej

Złodzieje !!! Jak jeden 😉

dociekliwy
dociekliwy

„pamiętliwy”
…..Jak się ma wykształcenie wyższe zawodowe ( nie wiem co za zwierz, może ktoś wie?) powinno się mieć więcej inteligencji…

Pamietliwy .
Wyjasniam, wykształcenie wyzsze zawodowe to; „Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu – Leninizmu”

lancet555
lancet555

[quote name=”pamiętliwy”[i]Czyli panie Drapacz – wybór Przewodniczącego Rady Powiatu w Olkuszu i Starosty olkuskiego też nieważny, gdyż Pan Dąbrowski i pan Kwaśniewski także głosowali na siebie. Panie radny, pan Dudkiewicz – akuszer koalicji w powiecie tego panu nie zapomni. Albo pan taki odważny , albo lekkomyślny.[/quote][/i]No cóż poród się nie udał.Gdyby władzę w gminie przejęła SLD nie byłoby problemu.Mentalność Kalego.Radny Drapacz pewnie chciał pocałować w zadek przew. rady powiatowej SLD Dutkiewicza ale suprise nie wyszło.Jak się ma wykształcenie [b]wyższe zawodowe[/b] ( nie wiem co za zwierz, może ktoś wie?) powinno się mieć więcej inteligencji.A tak uwaliło się własny poród.Z drugiej… Czytaj więcej »

praworządny
praworządny

Jestem wdzięczny radnemu Drapaczowi, że zwrócił uwagę na nie przestrzeganie prawa przy wyborze przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu. Chcę jednak zwrócić uwagę pana Radnego , że także przy wyborze Przewodniczącego Rady Powiatu w Olkuszu doszło także do złamania prawa o czym mowa w wyroku NSA. Tylko radny Jacek Osuch nie głosował sam na siebie – publicznie zniszczył kartę do głosowania podczas wyboru przewodniczacego.Wojewoda małopolski winien uchylić uchwały dotyczące tak wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej jak i Rady Powiatu w Olkuszu. Nie można prawa stosować wybiórczo. Może wojewoda stworzyłby szansę ,aby w powiecie powstała koalicji trzech partii tj. PO+PiS+SLD, a nie radnych… Czytaj więcej »

dociekliwy
dociekliwy

Nie tylko głosowanie na siebie… jest jeszcze jeden problem. Odebranie ślubowania wójta, burmistrza itd. przez „legalnie” wybranego przewodniczącego rady… Ilu przewodniczących rad odbierało takie ślubowanie na sesji zwołanej przez siebie? W załączeniu cytat: “Zastosowanie procedury rozszerzenia porządku obrad pierwszej sesji na wniosek radnych, o punkt – ślubowanie wójta – również jest wątpliwe prawnie biorąc pod uwagę brzmienie art. 29a ustawy o samorządzie gminnym. Mogłoby się więc okazać, że nowo wybrany przewodniczący rady będzie miał zbyt mało czasu na zwołanie sesji rady w celu odebrania ślubowania wójta…”
Czy wójtowie, burmistrzowie i starosta ślubowali na sesjach zwołanych przez prawidłowo wybranych przewodniczących?

pamiętliwy
pamiętliwy

Radny Andrzej Drapacz (SLD) w swojej interpelacji powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ze stycznia tego roku. – W przypadku, gdy w danej radzie kandydat na przewodniczącego bierze udział w wyborach, wybory takie, zdaniem NSA, należy uznać za nieważne. Nieważny wybór przewodniczącego skutkuje tym, że wszystkie wykonywane przez niego dalsze czynności są nielegalne. Sytuacja ta dotyczy nie tylko przypadków, w których przewodniczący rady został wybrany przewagą jednego głosu, jak to miało miejsce w Radzie Miejskiej w Olkuszu – argumentował radny Drapacz. Czyli panie Drapacz – wybór Przewodniczącego Rady Powiatu w Olkuszu i Starosty olkuskiego też nieważny, gdyż Pan Dąbrowski… Czytaj więcej »

Jan Orkisz Radny UP
Jan Orkisz Radny UP

Jest faktem , że jest wyrok z dnia 25 stycznia br.NSA w identycznej sprawie. Art. 85.ustawy o samorzadzie gminnym stanowi:Nadzór nad działalnością gminną sprawowany jest na podstawie kryterium zgodności z prawem.Art. 86.Organami nadzoru są Prezes Rady Ministrów i wojewoda, a w zakresie spraw finansowych – regionalna izba obrachunkowa.Art. 90.1. Wójt obowiązany jest do przedłożenia wojewodzie uchwał rady gminy w ciągu 7 dni od dnia ich podjęcia. Art. 91.1. Uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia w całości lub w części orzeka organ nadzoruw terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia… Czytaj więcej »

niezależny
niezależny

lancet555″
Radny Drapacz jak zwykle zaczął od awantur w radzie ( pachnie kasą stanowisko przewodniczącego komisji) a nie od urzędowania. Jeśli taki prawiczek to powinien zapytać czy jego kompan partyjny ma prawo siedzieć na stołku radnego.
Szkoda nowego radnego Rosołka bo beton pezetpeerowski wpisze go w swoje walki politykierskie i nić nie zdziała.
Powinien przenieść się tam gdzie więcej nowych twarzy i może da się wspólnie coś zrobić dla Gminy.

RADNY ROSOŁEK JEST Z REKOMENDACJI UNII PRACY. JEGO LIDEREM JEST RADNY JAN ORKISZ. MYŚLĘ, ŻE ROZWAGI I ROZSĄDKU MU NIE ZABRAKNIE.

lancet555
lancet555

Radny Drapacz jak zwykle zaczął od awantur w radzie ( pachnie kasą stanowisko przewodniczącego komisji) a nie od urzędowania. Jeśli taki prawiczek to powinien zapytać czy jego kompan partyjny ma prawo siedzieć na stołku radnego.
Szkoda nowego radnego Rosołka bo beton pezetpeerowski wpisze go w swoje walki politykierskie i nić nie zdziała.
Powinien przenieść się tam gdzie więcej nowych twarzy i może da się wspólnie coś zrobić dla Gminy.

koleś
koleś

No dobra, a co z Dudkiewiczem????? Chyba nie powinien być radnym , skoro zarządza majątkiem gminy jako prezes PGK????