Olkusz

Szlak poświęcony górniczej historii Ziemi Olkuskiej oraz Zagłębia Dąbrowskiego we współpracy z ościennymi gminami – niedawno informowaliśmy o takiej inicjatywie jednego z miejskich radnych. Co na to władze miasta?

Przypomnijmy, że chodziło o stworzenie nowego szlaku i połączenie go ze Szlakiem Kruszcowym na terenie Dąbrowy Górniczej. W przyszłości turystyczna atrakcja mogłaby zostać przedłużona na tereny sąsiednich gmin: Bukowna, Bolesławia, Klucz czy Sławkowa. Kolejną propozycją jest powołanie zespołu historyków, przewodników i pasjonatów „ krzewiących wiedzę o znanych i mniej znanych atrakcjach turystycznych”. Mieliby oni opracować kolejne punkty szlaku i tym samym wskazać mające się na nim znaleźć atrakcje dla zwiedzających. Całości powinno dopełnić odpowiednie oznakowanie dla pieszych i zmotoryzowanych turystów oraz wydanie broszur, ulotek, stworzenie strony internetowej.

– Połączenie obiektów na terenie dwóch województw, trzech powiatów i co najmniej 6 gmin jest dużym przedsięwzięciem i z pewnością wiązać się będzie z wieloma trudnościami. Stworzenie szlaku historycznego łączącego Olkusz z Dąbrową Górniczą może jednak przynieść wiele korzyści dla całego obszaru związanego z historią górnictwa i hutnictwa rud srebra, cynku i ołowiu. Jestem pewien, że współpraca samorządów oraz innych podmiotów: naukowych, kulturalnych czy turystycznych pozwoli wykorzystać efekt synergii, który będzie podstawą do skutecznej strategii marketingowej i zaowocuje stałymi wpływami z turystyki do portfeli naszych mieszkańców – przekonywał w swojej interpelacji radny Wojciech Ozdoba.

Gmina Olkusz od lat podejmuje szereg działań służących popularyzacji olkuskiego górnictwa – odpowiada burmistrz Roman Piaśnik.

Co zatem w ostatnim czasie zrobiono w tym temacie? W ubiegłym roku gmina zgłosiła do Banku Projektów Turystycznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego projekt „Udostępnienie reliktów dawnego olkuskiego górnictwa kruszcowego, jako zintegrowanego produktu turystycznego”. Opracowana wstępna koncepcja szlaku zakłada „udostępnienie dla ruchu turystycznego najcenniejszych reliktów dawnego górnictwa rud srebra, ołowiu i cynku oraz stworzenie łączącego je rowerowego „Szlaku Kopalń Olkuskich”.

Do działań dotyczących popularyzacji olkuskiego górnictwa zalicza się również Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich, jak również wydawnictwa promocyjne opracowywane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, wystawa planszowa „Górnicze tradycje Srebrnego Miasta” cyklicznie prezentowana na olkuskim rynku

– W kilku miejscach związanych z historią olkuskiego górnictwa, m. in. w Grodzisku Stary Olkusz, przy Sztolni Ponikowskiej, czy płuczce „Józef”, znajdują się tablice informacyjne opracowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Nadleśnictwo Olkusz. Dostrzegam znaczenie oraz potrzebę opracowywania kolejnych takich tablic np. przy administrowanym przez MOSiR terenie Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego „Silver Park”, gdzie działała kopalnia galmanu „Józef”. W tym miejscu warto dodać, że od kilkudziesięciu lat istnieje pieszy „Szlak Gwarków” PTTK prowadzący z Olkusza do Sławkowa. Szlak jest wyznakowany i zarządzany przez PTTK – pisze burmistrz Piaśnik.

A co z koncepcją współpracy z ościennymi gminami w zakresie promocji górniczej historii? – Jestem otwarty na spotkanie, w którym mogą wziąć udział zarówno przedstawiciele ościennych gmin historycznej ziemi olkuskiej w których rozwijało się górnictwo rud ołowiu i srebra, a potem galmanu (m. in. Bukowno, Bolesław, Sławków), a także specjaliści z zakresu historii górnictwa, turystyki oraz promocji. Celem takiego spotkania powinno być zarówno określenie pewnego istniejącego stanu rzeczy w tym zakresie, jak również zdefiniowanie potrzeb i wstępne określenie kierunku, w którym moglibyśmy podjąć wspólne działania – uważa burmistrz Roman Piaśnik.

Jak Waszym zdaniem powinna wyglądać taka współpraca?

fot. Wojciech Ozdoba

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze