Powiat

Siarczyste mrozy, z jakimi mieliśmy do czynienia do niedawna, dały się we znaki mieszkańcom. Mogły się o tym przekonać w szczególności osoby, które miały do załatwienia jakąś w sprawę w Wydziale Transportu i Komunikacji. Na prośbę naszej Czytelniczki zwróciliśmy się do olkuskiego Starostwa z pytaniem, czy przy ujemnych temperaturach można przed budynkiem umieścić dmuchawę ciepłego powietrza albo koksownik. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź.

Mijający tydzień rozpieszczał nas iście wiosenną pogodę. Do niedawna jednak mieliśmy do czynienia z wyjątkowo mroźną – jak na dzisiejsze standardy – zimą. Dwa tygodnie temu skontaktowała się z nami Czytelniczka, skarżąca się na konieczność czekania na mrozie w kolejce do Wydziału Transportu i Komunikacji zlokalizowanego przy al. 1000-lecia w Olkuszu.

– Na początku stycznia udałam się tam załatwić sprawę związaną z rejestracją samochodu. Temperatura oscylowała wokół zera i czekanie na dworze już wtedy było bardzo nieprzyjemnie. Po tej wizycie dzwoniłam do sekretariatu Starostwa z sugestią, żeby umieścić w namiocie jakieś urządzenie grzewcze albo postawić przed budynkiem koksownik, przy którym można byłoby się ogrzać. W tym tygodniu byłam tam ponownie i okazuje się, że dalej nic takiego się tam nie pojawiło – relacjonowała w trakcie rozmowy mieszkanka Olkusza. – Czy ludzie muszą tak marznąć, stojąc w tej kolejce? – pytała nasza rozmówczyni. Postanowiliśmy zwrócić się w tej sprawie do władz powiatu.

– Zgodnie z rekomendacjami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, w celu zachowania odpowiednich zasad reżimu sanitarnego w czasie panującej epidemii, w Starostwie Powiatowym w Olkuszu ograniczona jest bezpośrednia obsługa petentów. Z jednej strony może to powodować niezadowolenie i irytację ze strony petentów, szczególnie w warunkach zimowych z uwagi na konieczność oczekiwania na zewnątrz budynku, ale z drugiej strony zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – mówi wicestarosta Krystyna Kowalewska.

W celu zapewnienia osobom oczekującym na zewnątrz ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przy budynku ustawiono zadaszony pawilon z bocznymi ścianami z przeszkleniami, w którym petenci mogą oczekiwać na wejście do budynku. Władze powiatu przyznają, że kwestia montażu ogrzewania wewnątrz lub obok pawilonu była rozważana. Od tego pomysłu jednak odstąpiono.

– Powodem tego były przeciwwskazania w zakresie warunków bezpieczeństwa oraz warunków przeciwpożarowych. Pozostawienie ogrzewania wiązałoby się z koniecznością zapewnienia stałego nadzoru, na co ze względów organizacyjno – kadrowych Wydział Komunikacji i Transportu nie może sobie pozwolić, gdyż wiązałoby się to właśnie z uszczerbkiem dla obsługi petentów, którzy w tych warunkach czekaliby dłużej. Dodatkowo montaż i funkcjonowanie urządzenia grzewczego wymagałoby odpowiedniego uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej, a spełnienie wszystkich koniecznych wymogów w tym przypadku byłoby wątpliwe – wyjaśnia Krystyna Kowalewska.

Namioty, podobne do takiego, jaki znajduje się przed omawianym przez nas wydziałem, montowane są w wielu miastach na terenie całej Polski. Zapewniają one schronienie dla osób stojących w kolejkach do publicznych instytucji oraz dla pacjentów czekających na wizytę w szpitalach. Warto zauważyć, że cześć z nich jest ogrzewana, jak choćby te, które stanęły przed budynkiem magistratu we Wrocławiu. Ogrzewanie tego typu obiektów – w zależności od ich wielkości – odbywa się przy użyciu ekologicznych, elektrycznych agregatów ciepła. Na tę chwilę na pojawienia się takiego urządzenia w Olkuszu nie ma jednak co liczyć. Mieszkańcom naszego powiatu pozostaje więc mieć nadzieję, że mrozy już nie powrócą, a wiosenna aura pozostanie z nami jak najdłużej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kuba C
3 lat temu

Odpowiedź starostwa oczywiście wymijająca. Pytanie dlaczego w 2021 roku w Olkuszu dalej nie możemy w starostwie załatwić takich podstawowych tematów elektronicznie???
Dokumenty można dzisiaj przekazywać elektronicznie mailem/epuapem a fizycznie pocztą lub paczkomatem. Dlaczego mam tam stać po odbiór twardego dowodu czy po prawo jazdy? Czy jestem tam potrzebny fizycznie żeby zgłosić zbycie pojazdu?? Czy ktoś panuje nad tym wydziałem?