Bolesław

Model ludzkich płuc pokryty białą, filtrującą tkaniną – taka instalacja znajduje się na terenie przedszkola im. Barbórki w Bolesławiu. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy mogą zobaczyć, jakim powietrzem oddychają. Wszystko w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”, do której dołączyła gmina Bolesław.

Jak to działa? Za płucami ustawione są wentylatory, przepuszczające przez płuca powietrze. Zanieczyszczenia osadzają się na białej tkaninie. Dodatkowo zamontowano tam czujnik stężenia pyłów zawieszonych. Każdy na własne oczy może się więc przekonać, co unosi się w powietrzu i przedostaje do jego płuc.

Do kampanii przyłączyły się miejscowości z różnych miejsc Polski. Organizatorzy chcą w ten sposób zwiększyć świadomość mieszkańców i uzmysłowić im jak bardzo zanieczyszczone jest nasze powietrze.

Mobilne płuca to kolejna akcja gminy Bolesław, mająca pomóc w walce ze smogiem. -Od kilku lat w naszej gminie prowadzone są intensywne działania związane z dbaniem o powietrze. Prowadzimy ciągłą modernizację energetyczną kolejnych budynków użyteczności publicznej, ocieplamy ściany i stropy, wymieniamy nieefektywne źródła ciepła (piece CO wraz z ogrzewaniem wody użytkowej). Pozyskujemy środki zewnętrzne, zatrudniamy specjalistów, którzy swoją wiedzą służą nie tylko urzędowi, ale również naszym mieszkańcom, udzielając porad związanych z pozyskiwaniem funduszy oraz zakresem i możliwościami technicznymi wymian pieców. Prowadzimy również program dofinansowań wymiany pieców, przeznaczając fundusze gminy na dopłaty do inwestycji mieszkańców. Świadczy to o tym, że problem czystego powietrza, składnika naszej codzienności, bez którego życie jest niemożliwe, stanowi dla mnie, ale również dla radnych Rady Gminy bardzo ważny aspekt. Kolejne programy organizowane na różnych szczeblach samorządów, jak również programy rządowe, potwierdzają moje słowa. Jednak nie będzie czystego powierza bez Was, drodzy mieszkańcy. Proszę Was zatem o rzetelną analizę tego, co spalacie w swoich piecach. Zapraszam Was do urzędu gminy. Tu znajdziecie fachową pomoc i informację. Możecie przyjść osobiście, zadzwonić lub do nas napisać. To również od Was zależy, czym oddychamy, czym oddychają nasze dzieci, nasze rodziny, jednym słowem – wszyscy. Proszę Was o współodpowiedzialność za drugiego człowieka – apeluje wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

W ciągu minionych kilku lat gmina dofinansowała wymianę 192 źródeł ciepła (także w ramach pozyskanych unijnych dotacji). Zamontowano także pięć czujników jakości powietrza Airly. Ważnym elementem podejmowanych działań są kampanie edukacyjne i konkursy dla dzieci młodzieży, dotyczące zanieczyszczeń powietrza. W urzędzie gminy zainteresowani mogą uzyskać informacje na temat udziału w rządowym programie „Czyste Powietrze”. Pomocą służy także ekodoradca – w zakresie możliwości uzyskania wsparcia na zadania z zakresu termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła.

Zainteresowani obejrzeniem mobilnych płuc mają czas do 5 marca – do tego dnia instalacja będzie się znajdować przy bolesławskim przedszkolu.

fot. UG Bolesław

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o