Boiska na olkuskich osiedlach, w sołectwach, na Czarnej Górze czy Pomorzanach – czy któreś z nich zostanie zadaszone, by mogło stać się całorocznym obiektem? Dwóch miejskich radnych proponuje burmistrzowi, aby gmina skorzystała z finansowego wsparcia na tego typu inwestycje z pilotażowej edycji „Programu budowy zadaszeń boisk sportowych” ogłoszonej właśnie przez Ministerstwo Sportu.

Celem „Programu budowy zadaszeń boisk piłkarskich – edycja pilotażowa” jest stworzenie warunków do całorocznego treningu oraz szkolenia piłkarskiego. Ministerstwo Sportu informuje, że „(…) realizacja programu przyczyni się do wyeliminowania problemów z dostępnością do infrastruktury piłkarskiej w sezonie jesienno – zimowym. Program jest elementem szerszej rządowej koncepcji dotyczącej rozwoju piłki nożnej w Polsce. W jego ramach tworzona będzie podstawa dla wszelkich innych działań – infrastruktura. Niniejszy program jest odpowiedzią na stwierdzony deficyt obiektów tego typu i pierwszym przedsięwzięciem o charakterze ogólnopolskim, inicjującym oraz wspierającym inwestycje w zakresie zadaszeń pełnowymiarowych boisk piłkarskich”.

Miejscy radni Łukasz Kmita i Przemysław Kwiatkowski zwracają uwagę, że zadaszone boiska z powodzeniem funkcjonują w okolicznych gminach – także tych dużo mniejszych od gminy Olkusz, jak chociażby gmina Gołcza. – Powstanie tego typu obiektu na terenie gminy Olkusz wydaje się być bardzo dobrą propozycją i może przyczynić się do popularyzacji sportu wśród dzieci i młodzieży. Gmina posiada niezbędną infrastrukturę – w tym boiska ze sztuczną nawierzchnią m. in. na osiedlach: Pakuska, Młodych, Słowiki, a także kompleks boisk na Czarnej Górze (obecnie w remoncie) oraz boisko na Pomorzanach, jak również obiekty w sołectwach m. in. w Osieku, Zedermanie i Gorenicach. Jednak wciąż brakuje zadaszonego, całorocznego boiska, które -jak wynika z naszego rozeznania wśród działaczy sportowych – miałoby szansę być wykorzystywane codziennie od wczesnych godzin rannych, aż do późnych godzin nocnych. Być może zasadnym byłoby zadaszenie boiska treningowego na Czarnej Górze, które po modernizacji będzie stanowiło niewątpliwą wizytówkę kompleksu sportowego – przekonują radni.

Pilotażowa edycja programu obejmuje dwa rodzaje inwestycji: zadaszenie istniejącego boiska piłkarskiego o wymiarach minimum 90 x 45 m oraz budowę nowego pełnowymiarowego boiska piłkarskiego wraz z zadaszeniem o wymiarach 105 x 68 m. jak czytamy na stronie resortu: „dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego w ramach Programu może wynieść: do 50 % wydatków kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 1,5 mln zł w przypadku pierwszego wariantu oraz 3 mln zł w przypadku drugiego wariantu”.

Radni proponują, aby lokalizacja została wytypowana przez władze miasta we współpracy z Gminna Komisją Sportu, komisja Sportu oraz Komisja Rozwoju Gospodarczego.

Czy Waszym zdaniem gmina Olkusz powinna mieć zadaszone boisko? Jeśli tak, to który obiekt należy wytypować? Piszcie na www.przeglad.olkuski.pl!

Fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze