stethoscope

W marcu Rada Powiatu zdecydowała o wycofaniu się z realizacji pilotażowego projektu „Najzdrowszy Powiat Europy”. Kilkoro radnych postanowiło powalczyć o jego przywrócenie. W najbliższy poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna sesja w tym temacie.

Przypomnijmy, że autorem projektu „Najzdrowszy Powiat Europy” jest Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Krakowie, która zaprosiła do współpracy Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Olkuszu i Powiat Olkuski. Projekt zakłada realizację dwunastu programów profilaktycznych w specjalnym ośrodku, tzw. prewentorium. Inwestycja byłaby w 80 procentach finansowana z funduszy norweskich. Na początku 2013 roku w sprawie podziału zadań w ramach NPE zawarto porozumienie pomiędzy krakowskim i olkuskim Sanepidem oraz SP ZOZ i Nowym Szpitalem w Olkuszu. Wniosek do programu norweskiego, ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia, ZOZ złożył w czerwcu ubiegłego roku. Aplikacja przeszła pozytywną ocenę formalną, teraz czeka na ocenę merytoryczno – techniczną. Do kwietnia 2016 roku całkowity koszt funkcjonowania programu wynosi 14,5 mln złotych (11,6 mln zł z funduszy norweskich, a 2,9 mln zł z wkładu własnego). W latach 2016 – 2019 finansowanie ma pochodzić z innych źródeł oraz środków własnych.

Na marcowej sesji większość radnych uznała, że powiat powinien wycofać się z programu. Powodem była m. in. zła sytuacja finansowa samorządu czy brak zainteresowanie udziałem w projekcie ze strony wójtów i burmistrzów ościennych gmin. Powoływano się również na brak gwarancji finansowania programów zdrowotnych przez NFZ, a także negatywną ocenę programów przez Agencję Oceny Technologii Medycznych (więcej na temat rezygnacji z NPE znajdziecie tutaj: http://przeglad.olkuski.pl/index.php/aktualnosci/kategorie-aktualnosci/aktualnosci/9484-najzdrowszego-powiatu-europy-nie-bdzie-jest-za-drogi).

Nie wszyscy radni byli zdania, że rezygnacja z projektu to dobry pomysł. Kilkoro z nich postanowiło powalczyć o jego przywrócenie. Pod wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji w tej sprawie podpisali się: Jerzy Kwaśniewski, Henryk Kieca, Zygmunt Solecki, Andrzej Osuch, Krzysztof Dąbrowski, Jerzy Sośnierz oraz Jan Orkisz. W uzasadnieniu do projektu uchwały o przywróceniu NPE wnioskodawcy przypominają, że cele projektu w dłuższej perspektywie to m. in. : zmniejszenie zachorowalności na przewlekłe choroby głównie układu krążenia oraz nowotwory, wydłużenie średniej życia mieszkańców powiatu, wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie i życie.

– Projekt Najzdrowszy Powiat Europy oparty miał być na szerokiej koalicji zrzeszającej przedstawicieli różnych środowisk zajmujących się zdrowiem publicznym, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Odstąpienie przez Radę Powiatu w Olkuszu od realizacji tego projektu przed rozstrzygnięciem o jego dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Norweskiego jest przedwczesnym pozbawieniem mieszkańców szans na poprawę zdrowia – uzasadnia swoje zdanie siedmiu radnych. Zarząd Powiatu negatywnie zaopiniował proponowany projekt uchwały, podtrzymując swoje stanowisko wyrażone na poprzedniej sesji.

Jakie będą losy NPE? Przekonamy się 7. kwietnia, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
eko
eko
9 lat temu

A dlaczego jest zezwolenie na sprowadzanie i gromadzenie odpadów z całej Polski właśnie w Olkuszu? A dlatego, że sprywatyzowano tereny olkuskie a prywaciarze robią co chcą z naszym środowiskiem. I nikt tego nie kontroluje bo rządzi tusk.

Deratyzator
Deratyzator
9 lat temu

Panie z sanepidu nie wywiązują sie ze swoich obowiązków. Niekompetencja i pogardliwe traktowanie petentów to u nich normalka. Jak powiat ma być zdrowy jak towarzystwo , które tym się zajmuje jest chore. Wyleczmy najpierw ich,

Higienistka
Higienistka
9 lat temu

Jak powiat ma być zdrowy jak rządzą w nim niezdrowe układy! Brud, smród i brak kontroli nad czystością w Nowym Szpitalu!!!!! Już niedługo w jadłospisie szpitalnym dla pacjentów na obiad udko ze szczura, a na deser lody z karaczanów. Do tego proponują wodę z Legionellą.

robol
robol
9 lat temu

a nie prosciej powrócic do obowiązkowych badan okresowych ? W ramach NFZ kazdemu takie badanie sie należy jak psu kość. Zmobilizowac pracodawców, i zmusic lekarzy medycyny pracy do wystawiania takich skierowań, a nie tylko klepnięcie pieczątki.

Ania
Ania
9 lat temu

A ja myślę że dobrze zrobiono że odstąpiono od tego projektu, po co wyrzucać pieniądze w błoto skoro ich nie ma.
Można przeznaczyć na co innego

jannieo
jannieo
9 lat temu

a przecież to jest najzdrowszy powiat – centra medyczne, gabinety prywatne rosną jak grzyby po deszczu/ czy pomysł na Skałkę był z tym związany??????

Luk
Luk
9 lat temu

No to jest jakiś dramat. Ktoś wkłada większość kasy a my nie mamy nawet na wkład własny. Pięknie rządzicie.

A każdy wie, że zdrowie jest najważniejsze!

Strażnik Teksasu
Strażnik Teksasu
9 lat temu

Podobno (moderacja) bierze fuchy w Nowym Szpitalu. To super pomysł, aby brać kasę od kogoś kogo się kontroluje.
I tak drogówka powinna brać kasę od kierowców, profesorowie od studentów, a prokuratorzy od podejrzanych. Co na to Rada

Powiatu? Czy również jest za?

saseks
saseks
9 lat temu

Wróci, jak się znajdzie w jakimś niemieckim landzie. To jest chory powiat i trzeba go leczyć i wysłać do szkoły wszystkich nim rządzących.

Ryszard Ochódzki
Ryszard Ochódzki
9 lat temu

Projekt Najzdrowszy Powiat Europy niestety upadł.
Naszemu Sanepidowi proponujemy nowy konkurs: Najbrudniejszy Powiat Europy!!! Nie potrzeba funduszy norweskich, a miejsce w finale murowane! Tym konkursem otwieramy oczy niedowiarkom, to konkurs na miarę Naszego Sanepidu i nie jest to jego ostatnie słowo!

janie
janie
9 lat temu

z tego bicia piany nie będzie śmietany…

ooooooooooooooo
ooooooooooooooo
9 lat temu

[i]Komentarz usunięty ze względu na naruszenie zasad regulaminu.[/i]