Z roku na rok coraz więcej mówi się na temat integracji mieszańców naszego miasta. Jednym ze środków mających służyć temu celowi są osiedlowe kluby. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest ich oferta i co mają do zaoferowania olkuszanom.

Najdłużej działającym klubem w naszym mieście jest klub „Przyjaźń” na Pakusce, który prowadzony jest przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”. Jego goście mogą korzystać z bezpłatnej nauki języków obcych, zajęć ruchowych oraz plastycznych. Klub „Przyjaźń” organizuje spotkania cykliczne, takie jak klub zdrowia i urody, popołudnia z teatrem, rozmowy z podróżnikami, Kameralny Dyskusyjny Klub Filmowy oraz zajęcia z historii regionalnej.

– Główną ideą naszej działalności jest integracja pomiędzy dziećmi, młodzieżą i seniorami. W naszym klubie działa grupa instrumentalno-wokalna składającą się z muzyków w wieku od 16 do 81 lat oraz grupy teatralne integrujące młodzież, seniorów oraz osoby niepełnosprawne. Prowadzimy  międzypokoleniowy kącik komputerowy, w ramach którego uczniowie szkół średnich zaznajamiają seniorów z nowinkami technicznymi. Dużym zainteresowaniem cieszy się także projekt „Lektorium”, w ramach którego gimnazjaliści, licealiści, studenci oraz emerytowani nauczyciele pomagają dzieciom w codziennym odrabianiu lekcji – wylicza Olga Śladowska ze Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”.

Kolejnym z klubów, które postanowiliśmy odwiedzić jest „Kubuś” na osiedlu Słowiki, który prowadzony jest przez Fundację NOWA. Mieszkańcy osiedla mają w nim do dyspozycji szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych, kulturalnych oraz sportowych. Dla dzieci i młodzieży prowadzone są tutaj zajęcia taneczno-rytmiczne, muzyczne, wokalno-aktorskie oraz plastyczno-techniczne.

Dorośli mogą uczęszczać na ZUMBĘ, Latin Dance, trening interwałowy oraz obwodowy. Pod skrzydłami klubu działa także Akademia Amatorskiego Szycia oraz Klub Seniora RELAKS. Od niedawna można w nim także uzyskać bezpłatne porady prawne z dziedziny przeciwdziałania przemocy.

Pomimo krótkiego stażu, szeroką ofertą zajęć może pochwalić się także klub „Krecik” na Osiedlu Młodych. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą tutaj skorzystać z bezpłatnej nauki języka angielskiego i rosyjskiego, oraz wziąć w udział w zajęciach plastycznych, takich jak np. artystyczna dekoracja szkła. W działającym od miesiąca klubie regularnie organizowane też są wieczory z grami planszowymi. W „Kreciku” funkcjonuje również kółko podróżnicze, w ramach którego mieszkańcy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób zaplanować ciekawą wycieczkę za nieduże pieniądze.

Swoje miejsce spotkań ma tu także Klub Kresowy, gdzie prowadzone są rozmowy na temat różnic kulturowych i historii. Seniorzy mogą skorzystać z zajęć ruchowych takich jak Zumba i Tai Chi. Stałym punktem programu są zajęcia Klubu Matki i Dziecka, w ramach którego rodzice wraz ze swoimi pociechami mogą spotykać się we wspólnym gronie, bawić się, rozmawiać o problemach wychowania i wymieniać się doświadczeniami.

– Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się stworzyć z „Krecika” miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie udałoby nam się to jednak bez wsparcia, które otrzymaliśmy od Gminy Olkusz, Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Zarządu Osiedla, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i olkuskiego TBS. To nasz wspólny sukces – podkreśla Olga Kamionka ze Stowarzyszenia SIMO, prowadzącego „Krecika”.

6
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
6 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
gazdadankemajkRenaloosss Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gazda
gazda

Klub Przyjaźń ? Gdzie na wypłaty rocznie przeznacza się 150 tysięcy (!), ileż to za to można by pomóc naprawdę potrzebującym, a nie bogatym emerytkom ? Czy Klub Kubuś ? Gdzie to o pieniądze się pokłócono, a lokal podzielono na dwa żeby się Panie o pieniądze nie pobiły ? Klub Flika musiał przez rok swój projekt prowadzić po szkołach… [quote name=”Rena”]Staranność dziennikarska powinna pozwolić na bardziej rzetelne informacje o działalności klubów. Otóż w Klubie ” Przyjaźń” w ramach Stowarzyszenia ” Wszyscy dla Wszystkich” oraz w Klubie ” Kubuś” w ramach Stowarzyszenia Klub Sportowy ” Flika” realizowane są z ogromnym powodzeniem… Czytaj więcej »

danke
danke

Czyli, pomieszczeniowa rozbuchana mizeria.

majk
majk

[quote name=”loosss”]Widzieliście, jaki Krecik ma budynek ?. Okazały jak cała spółdzielnia mieszkaniowa.[/quote]

Tylko wynajmują piwnice z tylko jednym widnym pomieszczeniem.

Rena
Rena

Staranność dziennikarska powinna pozwolić na bardziej rzetelne informacje o działalności klubów. Otóż w Klubie ” Przyjaźń” w ramach Stowarzyszenia ” Wszyscy dla Wszystkich” oraz w Klubie ” Kubuś” w ramach Stowarzyszenia Klub Sportowy ” Flika” realizowane są z ogromnym powodzeniem kolejne edycje projektu, który ma za zadanie integrację osób starszych z młodymi, promowanie idei wsparcia społecznego, angażowanie seniorów do aktywnego działania dla siebie i innych. To tak tytułem uzupełnienia, bo jak rozumiem – trudno było na ten temat zebrać informacje. Pozdrawiam Zespół redagujący! 🙂 🙂

loosss
loosss

Widzieliście, jaki Krecik ma budynek ?. Okazały jak cała spółdzielnia mieszkaniowa.

Młody
Młody

„W 2011 r. zarząd Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zamknął klub i wydzierżawił pomieszczenia na działalność komercyjną.”

„- Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się stworzyć z „Krecika” miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie udałoby nam się to jednak bez wsparcia, które otrzymaliśmy od … Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej …”

Zarząd się zmienił czy zarządowi się zmieniło ?