Od kilku miesięcy poruszamy na naszych łamach temat brudnych przystanków. Pasażerowie skarżą się na pobrudzone sprayem wiaty, przepełnione kosze i walające się wokół śmieci. Władze gmin i powiatu taki stan rzeczy tłumaczyły różną interpretacją znowelizowanej Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Wkrótce sytuacja ma ulec zmianie.
Początkowo wszystko wyglądało przejrzyście – za przystanki odpowiada gmina, bez względu na kategorie dróg, przy której są zlokalizowane. Jednak według interpretacji Ministerstwa Infrastruktury gmina musi mieć zawarte stosowne porozumienia z zarządcami dróg, by sprzątać przystanki położone przy ulicach powiatowych czy wojewódzkich. Gminy swoje przystanki sprzątały, ale większość wiat ustawiona jest przy drogach powiatowych. Tak samo nierozwiązana została kwestia opłat za korzystanie z przystanków. Zapowiadane jeszcze jesienią ubiegłego roku podpisanie stosownego porozumienia pomiędzy powiatem a gminami, opóźniło się.
– Zrealizowanie przez Zarząd Powiatu nałożonych przez Ustawę o publicznym transporcie zbiorowym obowiązków – ustalenia warunków i zasad korzystania z przystanków oraz pobierania opłat – jest niezbędne do ostatecznego uregulowania spraw dotyczących utrzymywania przystanków przy drogach powiatowych. Dlaczego do tej pory nie przygotowano projektów stosownych uchwały? Jakie jest stanowisko Zarządu Powiatu w sprawie wprowadzenia opłat? Czy oszacowano wielkość dochodów, jakie z tytułu może uzyskać powiat? – pytał starostę radny Marcin Cockiewicz.
Starosta tłumaczy, że przepisy ustawy o transporcie drogowym i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od momentu wejścia w życie były niejasne i niespójne. – Jednak mimo niejasności i rozbieżności w interpretacjach tych przepisów podjęto prace nad przygotowaniem uchwały dotyczącej określenia warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych przy drogach powiatowych i pobierania opłat. W trakcie prac nadal uchwałą zastało zorganizowane w październiku ubiegłego roku spotkanie robocze w starostwie – wyjaśnia starosta Jerzy Kwaśniewski.
Szef starostwa zapewnia, że zgodnie z podjętymi wówczas ustaleniami Zarząd Drogowy przygotował projekt porozumienia pomiędzy powiatem a gminami: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze, Wolbrom i Trzyciąż. Gotowy jest też projekt uchwały określające zasady korzystania z przystanków oraz pobierania opłat. Zarząd Drogowy ma przeanalizować ewentualne wpływy z tego tytułu do kasy powiatu. Najpierw jednak muszą zostać zgromadzone aktualne rozkłady jazdy przewoźników jeżdżących po naszych drogach powiatowych. Dane te spływają z urzędów marszałkowskich: małopolskiego i śląskiego, urzędów w Olkuszu, Wolbromiu i Trzyciążu oraz starostwa. Po zgromadzeniu wszystkich rozkładów będzie wiadomo, ilu przewoźników i jak często korzysta z powiatowych przystanków. – Według informacji z sąsiednich powiatów oraz zarządców dróg wojewódzkich i krajowych, dotąd żaden z administratorów dróg nie opracował nowych zasad i warunków korzystania z przystanków – dodaje starosta.
Po ostatnim spotkaniu władz powiatu i poszczególnych gmin wygląda na to, że wkrótce sytuacja zostanie rozwiązana. – Powiat jako organizator transportu publicznego w drodze porozumienia przekaże gminom w użytkowanie przystanki zlokalizowane przy drogach powiatowych. Starosta zadeklarował również współfinansowanie utrzymywania przystanków – informuje Marcin Cockiewicz.
Fot. Przystanek przy ul. Rabsztyńskiej – grudzień 2011
8 lutego 2012r. na Sesji Rady Powiatu Starosta Olkuski Jerzy Antoni Kwaśniewski zapewniał, że przyłączenie Sądu Rejonowego w Miechowie do olkuskiego sądu jest już przesądzone.
[quote name=”abc…”]jak się nie udało upilnować spraw sądowych to trzeba się czymś wykazać… choćby przystankami ;-)[/quote] A Marysia swoje…
Może swoje żale warto kierować do osób bardziej odpowiedzialnych za bieżące losy Powiatu niż do radnych opozycji ?
Tymczasem w sprawie sądu:
Dopóki piłka w grze… warto grać do końca.
Razem.
jak się nie udało upilnować spraw sądowych to trzeba się czymś wykazać… choćby przystankami 😉
POWIAT POWINIEN SPRZĄTAĆ PRZYSTANKI PRZY DROGACH POWIATOWYCH. (2/2)
Natomiast jeśli Powiat nie chce sprzątać przystanków, to może spróbować porozumieć się z gminami i przekazać im to zadanie. Ale to przekazanie wymaga właśnie porozumienia. Porozumienia, które zapowiadane było jeszcze jesienią, a którego nie ma do dziś.
Złożona przeze mnie interpelacja miała na celu przyspieszenie prac, których mimo upływu blisko roku od wejścia w życie nowych przepisów Powiat nie podjął.
Może dzięki tej interpelacji temat „PRZYSTANKI” powrócił na listę bieżących spraw, którymi zainteresowali się członkowie Zarządu Powiatu. Jeśli tak by było, a efektem ich zainteresowania wreszcie rozwiązany zostałby problem niesprzątanych przystanków przy drogach powiatowych, to byłbym zadowolony.
Oby stało się to jak najszybciej !
POWIAT POWINIEN SPRZĄTAĆ PRZYSTANKI PRZY DROGACH POWIATOWYCH. (1/2)
Niestety – NIE MOGĘ ZGODZIĆ SIĘ z tezą prezentowaną przez Autorkę, że to gminy miały obowiązek sprzątać „powiatowe” przystanki, a interpretacja z Min. Infrastruktury wprowadziła zamęt mówiąc, że gminy aby móc postrzątać te przystanki muszą mieć porozumienie z zarządcami dróg.
Od 1 marca 2011r. czyli od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym jasne było, że za porządek na poszczególnych przystankach odpowiadają ich Właściciele lub Zarządcy.
Gminy sprzątały zatem przystanki przy drogach gminnych, a POWIAT (czyt. Zarząd Drogowy) POWINIEN był SPRZĄTAĆ PRZYSTANKI przy drogach POWIATOWYCH.
Niestety, przedstawiciele Powiatu nie chcieli tego przyjąć do wiadomości. Nie przekonała ich nawet wspomniana interpretacja przepisów z Ministerstwa Infrastruktury, która potwierdziła powyższą wykładnię. I to dlatego przystanki pozostawały brudne.
[quote name=”hkhky”]autor mógłby się postarać i zrobić zdjęcie z tego roku a nie z archiwum[/quote]
Ale nie tak odległe archiwum bo z 2011-12-14 godz 15:53
Kiedy burmistrz weźmie się za porządki po pieskach. Śnieg topnieje ładnie wyglądają nasze chodniki.
[quote name=”hkhky”]autor mógłby się postarać i zrobić zdjęcie z tego roku a nie z archiwum[/quote]
W tym roku bajzel był jeszcze większy, autor wiedział co czyni aby władzy bardziej nie szkodzić 😆
autor mógłby się postarać i zrobić zdjęcie z tego roku a nie z archiwum
.
Aaa ha ha ha! Czyżby szykowała się zmiana burmistrza? Tyle lat! Tyle lat bajzlu w całym mieście! Jak ktoś ma bajzel we krwi to nic nie pomoże, tylko zamiana OGŁUPIONEGO na MYŚLĄCEGO! 😆 😆 😆