Mało kto wyobraża sobie życie bez komputera i internetu. A tymczasem, jak wykazała inwentaryzacja infrastruktury teletechnicznej w gminie Olkusz, aż 35% gospodarstw domowych nie ma technicznych możliwości dostępu do internetu. Przyczyną jest  najczęściej duża odległość gospodarstw domowych od urządzeń aktywnych operatorów komercyjnych, niska jakość istniejących sieci oraz brak infrastruktury teletechnicznej. Operatorzy nie chcą tam inwestować. Między innymi z tych powodów gmina Olkusz wzięła sprawy w swoje ręce. Aż 330 lśniących nowością komputerów z dostępem do internetu szerokopasmowego trafi już wkrótce do naszej gminy.

– W chwili obecnej trwają prace dotyczące wyłonienia grupy docelowej w ramach projektu. Mamy nadzieję, że w tym miesiącu uda nam się wyłonić taką grupę. W następnej kolejności czekają nas przetargi mające na celu wyłonienie wykonawcy całej infrastruktury teleinformatycznej, jak również wykonawcy odpowiedzialnego za zakup komputerów – relacjonuje Daniel Hickiewicz, kierownik biura do spraw koordynacji funduszy Unii Europejskiej.

Dzięki projektowi „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Gminy Olkusz”, realizowanemu przez olkuski magistrat, dostęp do internetu zostanie zapewniony osobom, które nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek z własnej kieszeni. Program adresowany jest do 150 rodzin najniżej sytuowanych oraz 29 placówek oświatowych i kulturalnych, więc tak naprawdę skorzystają z niego wszyscy mieszkańcy.

 – Około 150 rodzin dzisiaj na tyle słabo sytuowanych, aby mogły sobie na to pozwolić, będzie miało dostęp do nowoczesnego instrumentu pozwalającego łączyć się z całym światem, a dającego takie możliwości, jak edukacja, cały szereg informacji i łączność – zapewnia Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza.

Osoby objęte programem będą mogły podnosić kompetencje zawodowe, młodzież dorastająca w trudnych społecznie środowiskach będzie miała ułatwiony start w przyszłość, a osoby dotknięte wykluczeniem społecznym oraz niepełnosprawne będą mogły aktywizować się zawodowo. Projekt będzie realizowany do końca 2013 roku. Jego wartość to prawie 3 miliony złotych, z czego Unia Europejska dołoży ponad 2,5 miliona zł. Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Gminy Olkusz” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze