waszeinterwencje

Od ponad dwóch lat osoby powyżej 70. roku życia nie mogą już bezpłatnie poruszać się miejską komunikacją. – Dlaczego wzorem innych miast nie ma takich darmowych przejazdów? – z takimi pytaniami dzwonią do naszej redakcji Czytelnicy. Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu nie planuje zmian w tym zakresie i przypomina, że dla starszych pasażerów wprowadzono ulgowe bilety.

Bezpłatne przejazdy dla siedemdziesięciolatków decyzją Zgromadzenia Związku (czyli przedstawicieli władz Olkusza, Klucz, Bukowna i Bolesławia – przyp. red.) zostały zniesione z dniem 1 lipca 2011. Wówczas argumentowano to rosnącymi cenami paliw, jednymi z najniższych cen za wozokilometr w Polsce i niedoborem w sprzedaży biletów. Ograniczenie ulg gminnych miało zbilansować koszty komunikacji bez konieczności zwiększania dopłat od gmin. Czytelnicy, którzy dzwonili do „Przeglądu Olkuskiego” uważają, że bezpłatne przejazdy powinny znowu funkcjonować. – Na starszych ludziach zaoszczędzono, a właścicielom samochodów pozwolono za darmo jeździć autobusami. Gdzie tu jest sprawiedliwość? W wielu miejscowościach osoby powyżej 70 lat nie płacą za bilety. U nas zawsze wszystko jest odwrotnie – argumentowali interweniujący u nas mieszkańcy. Ustawowa ulga na bezpłatne korzystanie z miejskiej komunikacji dotyczy osób, które skończyły 75 lat.

Jak się dowiedzieliśmy, Zarząd ZKG nie rozważa przygotowania na Zgromadzenie ZKG uchwały w sprawie wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób powyżej 70. roku życia. – Posiadają oni ulgę gminną, czyli mogą podróżować, kupując bilet ulgowy – mówi rzecznik prasowy ZKG Dawid Przybylski.

Likwidacja darmowej komunikacji dla starszych osób miała spowodować zwiększenie wpływów ze sprzedaży biletów o 700 – 800 tys. złotych rocznie. Czy tak się stało? Rzecznik zaznacza, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. – Na pewno miało to zbilansować koszty komunikacji miejskiej bez konieczności zwiększania dopłat z gmin, a dzięki tej zmianie właśnie tego uniknęliśmy. Dobrze to widać na przykładzie gminy Olkusz, która w 2011 r. dopłacała 3 mln zł, a w roku następnym 2 mln 911 tys. zł. Jednak na wielkość dopłat, jak i sprzedaż biletów, ma wpływ kilka czynników, nie tylko ulgi – twierdzi Dawid Przybylski, dodając, że w 2011 r. całkowita sprzedaż biletów wyniosła 3 mln 488 tys. złotych, a w ubiegłym roku 3 mln 615 tys. złotych.

ZKG przypomina, że Zgromadzenie Związku w 2008 roku wprowadziło w życie uchwałę o bezpłatnych przejazdach na wszystkich liniach komunikacyjnych organizowanych przez ZKG ”KM” w Olkuszu dla osób, które ukończyły 70 lat. Wprowadzono również ulgi dla emerytów i rencistów po 60. roku życia na bilety jednorazowe i miesięczne. – Kobiety i mężczyźni poniżej 60. roku życia będący emerytami i rencistami mają możliwość zakupu biletów miesięcznych ulgowych. Osoby niewidome lub niedowidzące w stopniu umiarkowanym mogą podróżować na podstawie biletów ulgowych jednorazowych i miesięcznych. Wraz z tymi zmianami zaobserwować można było spadek sprzedaży biletów od 2008 roku aż do 2011 roku, kiedy zniesiono darmowe przejazdy dla osób powyżej 70. roku życia. W roku 2012 nastąpił wzrost sprzedaży biletów liczonych w sztukach – dodaje Dawid Przybylski.

Czy bezpłatne przejazdy dla starszych pasażerów powinny znowu obowiązywać? Czekamy na Wasze opinie na www.przeglad.olkuski.pl!

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
ypavvJarek SJanek Kurdybanekcvcvcv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
cvcvcv
cvcvcv

Cały ten Związek Komunikacji Międzygminnej powinno się rozwiązać, razem z Gleniem. Tyle milionów dopłacać do dziadostwa. Ludziom z prawem jazdy i opłaconym OC darmowa komunikacja, dowodem rejestracyjnym na siebie co mają po 18 lat, a staruszkom figa z makiem. Czy to nie jest chore ?.

Janek Kurdybanek
Janek Kurdybanek

Ciekawy jestem czy olkuscy radni mają bezpłatne przejazdy komunikacją?Oszczędzacie na tych co ledwo wiążą koniec z końcem,na szkolnej młodzieży,dajecie ulgi dla mających samochody.Brawo panowie ze związku.Ten cały syf razem z p.Gleniem nadaje się tylko na śmietnik.Co na to olkuscy radni,którzy głosują nad takimi uchwałam.Radnych podczas nowych wyborów należałoby bezwzględnie wymienic,bo w tej chwili dbają tylko o swoje stołki.

Jarek S
Jarek S

Wina Tuska..

pavv
pavv

I tak za parę lat darmowe przejazdy nie będą potrzebne dla 70-cio latków bo nikt nie będzie już żył 70 lat. ZUS na to nie pozwoli, a i śmieci jakie zjadamy spowodują, że w wieku 70 lat mózg będzie z samych dziur się składał.

Jarek S
Jarek S

[quote name=”pavv”]I tak za parę lat darmowe przejazdy nie będą potrzebne dla 70-cio latków bo nikt nie będzie już żył 70 lat. ZUS na to nie pozwoli, a i śmieci jakie zjadamy spowodują, że w wieku 70 lat mózg będzie z samych dziur się składał.[/quote]

Haha? Człowieku ty to chyba zakończyłeś naukę po 1 w podstawówce po 2 nie prdl taki pierdół że, tb wyżarło mózg to nie znaczy,że i nam wyżre?

y
y

ZGK należało od początku zlikwidować ,jako nie reformowalny twór żerujący tylko na dotacjach i co im tam kto da z pojazdami złomowanymi też oraz całkowicie nie przystosowanego i nie zdolnego do samodzielnej egzystencji tworu rodem z postkomuny.

pavv
pavv

[quote name=”Jarek Z sPISku”]Haha? Człowieku ty to chyba zakończyłeś naukę po 1 w podstawówce po 2 nie prdl taki pierdół że, tb wyżarło mózg to nie znaczy,że i nam wyżre?[/quote]

Spokojnie! Mnie nie wyżarło bo śmieci z Makdonalda nie jadam, ale widzę te tłumy co tam żrą a każdy zjedzony śmiećburger to 1 mln. komórek mózgowych mniej.