dawne starostwo1

Ostatnio kilkakrotnie na naszych łamach poruszaliśmy temat budynku dawnego starostwa. Jego właściciele, gmina Olkusz i powiat olkuski, nadal nie doszli do porozumienia w sprawie przyszłości zabytku. Rozmowy na ten temat trwają, a co pewien czas pojawiają się różne koncepcje.

Władze powiatu wstępnie zaproponowały oddanie gminie połowy udziałów w zabytku w zamian za segment w szkole przy ul. Kochanowskiego, gdzie mieści się Zespół Szkół Specjalnych oraz działkę w centrum miasta pod budowę parkingu. Miejscy radni sceptycznie odnoszą się do tego pomysłu i sugerują inne rozwiązania.

Radny Beniamin Bujas ponownie zwrócił się do olkuskiego burmistrza z propozycją pozyskania środków zewnętrznych na modernizację dawnego kwartału królewskiego i stojącego tam gmachu starego starostwa. Tym razem z funduszy Narodowego Programu Rewitalizacji Miast, który ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Do wykorzystania będzie 25 mld złotych. Na dzień dzisiejszy wolę przystąpienia do programu musiałaby wyrazić nie tylko gmina, ale i powiat. W ubiegłym roku drugi z tych samorządów nie był zainteresowany aplikowaniem o zewnętrzne fundusze. – W przypadku ponownej odmowy ze strony władz powiatowych proszę pana burmistrza o wystąpienie z żądaniem bezwarunkowego zwrotu darmo przekazanych powiatowi udziałów w nieruchomości zabytkowego gmachu dawnego starostwa. Przekazanie władzom powiatu 50 proc. udziałów w 2006 roku było warunkowane wspólnym aplikowaniem o środki unijne dla ratowania niszczejącego zabytku, z jednoczesnym połączeniem obustronnych sił budżetowych, które pozwoliłyby sfinansować własny wkład dla tej inwestycji. Mimo początkowego porozumienia, władze powiatu nie dotrzymały umowy, wielokrotnie odmawiając dalszego działania na rzecz pozyskania funduszy unijnych i tym samym ratowania zabytkowego gmachu. Uważam, że tego typu zachowanie z przyjęciem postawy biernej dla pozyskania środków zewnętrznych jest działaniem szkodliwym dla zabytkowej budowli i dziedzictwa kulturowego Olkusza – pisze do burmistrza radny Beniamin Bujas,.

Radny informuje, że unijne wsparcie dla rewitalizacji zabytków Olkusza można w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020 może zostać wsparte regionalnym programem operacyjnym w pakiecie „Ochrona promocji i dziedzictwa kulturowego i naturalnego”. Dotacje można pozyskać na rewitalizację zabytków wraz z otoczeniem czy tworzenie wirtualnych instytucji kultury. Gdyby miasto skorzystało z unijnych środków, w zabytkowym starostwie mogłoby powstać muzeum górnictwa i sztuki menniczej, siedziby dla organizacji pozarządowych i miejskiego konserwatora zabytków, pracownie Miejskiego Ośrodka Kultury. Beniamin Bujas proponuje również, by stworzyć tam archiwum cyfrowe m. in. z fotokopiami starodruków, map czy starych fotografii. Na zapleczu kwartału królewskiego można zaprojektować ogród gotycki. Ograniczona działalność komercyjna w zabytkowym obiekcie pozwoliłaby na pozyskanie środków na jego utrzymanie.
– Dofinansowania na tego typu działania mogą wynieść nawet do 75 proc. kosztów refundowanych. Dziś, kiedy znamy rządowa propozycje wspierania miast polskich w latach 2014 – 202 trudno godzić się z opiniami głoszącymi brak możliwości udźwignięcia kosztów wkładu własnego dla proponowanej Olkuszowi drogi rozwoju kulturalnego, intelektualnego i turystycznego. W tym przypadku raczej należałoby zapytać, czy nas jako Gminę stać na to, żeby nie skorzystać z oferowanego wsparcia finansowego

Olkuski burmistrz przypomina, że sprawa przyszłości budynku dawnego starostwa od dawna jest przedmiotem analiz finansowych i programowych zagospodarowania samego obiektu, jak i nieruchomości, która jest z nim historycznie związana. – Budynek jest obiektem znaczącym, zarówno dla historii miastem, jak również kompozycji pierzei rynku, a jego wygląd ma bezpośredni wpływ na odbiór całego wnętrza. Relikty zabytkowej zabudowy, będące świadkiem historycznego ukształtowania kwartału królewskiego, definiują konieczność integralnego zagospodarowania obiektu i rozciągającej się w kierunku południowym nieruchomości. Gmina Olkusz w ramach wstępnej listy przedsięwzięć rekomendowanych do kontraktu terytorialnego dla Małopolski na lata 2014 – 2020 złożyła projekt „Skarby olkuskiej starówki”, która obejmuje swym zakresem m. in. budynek dawnego starostwa – twierdzi burmistrz Dariusz Rzepka.

Włodarz miasta dodaje, że gmina planuje skorzystać ze środków na ochronę dziedzictwa kulturowego w nowej, unijnej perspektywie finansowej. Aby przystąpić do programu, konieczna jest dokumentacja projektowa. Obecnie powinna być ona finansowana przez gminę i powiat. – Obecnie prowadzone są intensywne rozmowy w tej sprawie – dodaje burmistrz Rzepka.

Kiedy zakończą się intensywne rozmowy i jaki będzie ich rezultat? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

40
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
40 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
3 Autorzy komentarzy
duchEmilktoś z Olk.Wegar7najnormalniejszy Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
duch
duch

Pan radny Bendżamin Maciej Bujas to jest najsłabszy radny jaki kiedykolwiek w Olkuszu był wybrany. To jest zwykły nemo.

Emil
Emil

Dobrze ,że w ogóle jest taki radny , który chce wskrzesić kulturę naszego umarłego miasta. Nie wiem , kim jest radny Bujas, ale jedno mu trzeba przyznać-jest pozytywnie zakręcony na punkcie olkuskich zabytków.

Thierry la Fronde
Thierry la Fronde

[quote name=”Nigdy więcej….”]Panie Piaśnik nic z tych wyświechtanych pańskich chwytów nie przemawia do społeczeństwa. To co pan proponuje to dziecinada i pobożne życzenia a nie fachowe, ekonomiczne i logiczne myślenie. Żaden z radnych nie popiera pana pomysłów, bo one są tylko pod publiczkę i nie mają nic wspólnego z porządnym zarządzaniem naszą gminą. Pan nie jest w stanie tego udźwignąć, ponieważ pan jest już Kodeksowym Emerytem. Już mieliśmy rządy takiego „wybitnego emeryta lekarza” w latach 2002-2006 i była to kompletna klapa i z panem by było tak samo.[/quote]
Dokładnie tak jest, dziękuję za ten komentarz.

ktoś z Olk.
ktoś z Olk.

[quote name=”Thierry la Fronde”]
[quote name=”Piaśnik”] – Dla kogo Burmistrz szykuje tę posadę?[/quote] Nowy wicedyrektor to nowe wyzwania dla kultury, rekreacji i sportu – zamiast policyjnych patroli i pał… panie Piaśnik, nie chcę pana we władzach Olkusza.[/quote]

Co cię tak ubodło Thierry, a może ta posadka jest dla ciebie? 😀 😆 🙂

Wegar7
Wegar7

[quote name=”Nigdy więcej….”]Panie Piaśnik nic z tych wyświechtanych pańskich chwytów nie przemawia do społeczeństwa. To co pan proponuje to dziecinada i pobożne życzenia a nie fachowe, ekonomiczne i logiczne myślenie. Żaden z radnych nie popiera pana pomysłów, bo one są tylko pod publiczkę i nie mają nic wspólnego z porządnym zarządzaniem naszą gminą. Pan nie jest w stanie tego udźwignąć, ponieważ pan jest już Kodeksowym Emerytem. Już mieliśmy rządy takiego „wybitnego emeryta lekarza” w latach 2002-2006 i była to kompletna klapa i z panem by było tak samo.[/quote]

Gdyby tak było, to nie musiałbyś wypisywać takich długich elaboratów.

najnormalniejszy
najnormalniejszy

[quote name=”Młody”]Teraz to jest ostatni dzwonek aby zdecydować o remoncie budynku siedziby Miasta i Gminy pod zegarem bo obecny stan elewacji wróży że niedługo będzie kolejnym kandydatem na muzeum … czy władze tego nie zauważaja idąc np do kościoła ?[/quote]
Niestety największą wadą olkuskich władz jest to, że chadzają do kościoła! 😆

Nigdy więcej....
Nigdy więcej....

Panie Piaśnik nic z tych wyświechtanych pańskich chwytów nie przemawia do społeczeństwa. To co pan proponuje to dziecinada i pobożne życzenia a nie fachowe, ekonomiczne i logiczne myślenie. Żaden z radnych nie popiera pana pomysłów, bo one są tylko pod publiczkę i nie mają nic wspólnego z porządnym zarządzaniem naszą gminą. Pan nie jest w stanie tego udźwignąć, ponieważ pan jest już Kodeksowym Emerytem. Już mieliśmy rządy takiego „wybitnego emeryta lekarza” w latach 2002-2006 i była to kompletna klapa i z panem by było tak samo.

Kibic
Kibic

[i]Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad regulaminu.[/i]

Kibic
Kibic

[quote name=”Thierry la Fronde”][quote name=”Piaśnik”]…zaproponowałem budżet obywatelski w wysokości 2% wydatków[/quote]Jaki ma sens „budżet obywatelski” jeżeli obywateli reprezentują radni? Ilu obywateli tyle pomysłów, ta kwota zostałaby roztrwoniona jak za socjalizmu.[/quote]Co prawda to prawda. Gadanie o społeczeństwie obywatelskim staje się ostatnio modne, podobnie jak wystrzeliwanie kwot – 2,7 mln zł robi wrażenie! (Orkisz też uwielbia wyssane z palca liczby) I jeszcze ten śmieszny argument, że niektóre państwa takie budżety mają! Nic tylko dać obywatelom rządzić, KAŻDEMU Z OSOBNA! A przecież obywatele mają możliwości wykazania się, mogą zakładać stowarzyszenia i produkować się do woli, miewać pomysły, zdobywać środki, przykładów w Olkuszu aż… Czytaj więcej »

theon
theon

A mnie żaden radny nie reprezentuje 😐

Thierry la Fronde
Thierry la Fronde

[quote name=”Piaśnik”]…zaproponowałem budżet obywatelski w wysokości 2% wydatków[/quote]Jaki ma sens „budżet obywatelski” jeżeli obywateli reprezentują radni? Ilu obywateli tyle pomysłów, ta kwota zostałaby roztrwoniona jak za socjalizmu..[quote name=”Piaśnik”]…zaapelowałem o wprowadzenie głosowania imiennego[/quote]Radni nie muszą głosować zgodnie z tym co obiecywali, po to są aby współpracować i pójść na ustępstwa jeżeli trzeba.. [quote name=”Piaśnik”]…zwróciłem się z apelem o zwiększenie liczby patroli policyjnych[/quote]Proponuję, aby zwrócił się pan o wybudowanie ośrodka kultury na osiedlu młodych, chuliganów ubędzie. Za socjalizmu na jednego mieszkańca przypadał jeden milicjant, ormowiec lub kapuś..[quote name=”Piaśnik”] – Dla kogo Burmistrz szykuje tę posadę?[/quote] Nowy wicedyrektor to nowe wyzwania dla kultury,… Czytaj więcej »

Optymista
Optymista

j. kanty, jeśli interpelacji Bujasa nie potraktujesz wybiórczo to zauważysz, że jego propozycja to nie tylko muzeum. Radny także proponuje pozyskanie środków z regionalnego programu operacyjnego w pakiecie „Ochrona promocji i dziedzictwa kulturowego i naturalnego”, który zakłada dofinansowanie rewitalizacji zabytków wraz z ich otoczeniem oraz tworzenie wirtualnych instytucji kultury. A tak na marginesie, Olkusz w bardzo szybkim tempie się wyludnia.

J.Kanty
J.Kanty

Program Rewitalizacji Miast przewiduje działanie w trzech obszarach. Pierwszy to przywrócenie życia w wyludniających się śródmieściach. Dotyczy raczej wielkich miast, z których ulic zniknęły sklepy, a całe handlowe życie przeniosło się na peryferia, gdzie zlokalizowano centra handlowe. Drugi obszar: ożywienie i poprawa jakości życia na osiedlach mieszkaniowych. Trzeci: rewitalizacja obszarów poprzemysłowych i powojskowych. Nawet, gdyby Olkusz usiłował załapać się do obszaru pierwszego, to jest wątpliwe, aby zaakceptowany został projekt przewidujący przeznaczenie budynku starego starostwa na muzea itp. Program Rewitalizacji nie przewiduje tego typu ożywienia śródmieść, raczej idzie o ożywienie czysto ekonomiczne. Poza tym podobne instytucje zlokalizowane są o rzut kamieniem… Czytaj więcej »

Zapiekanka
Zapiekanka

Cóż to za pomysły radnego Piaśnika, co ich nie chce poprzeć żaden radny, nawet z jego opcji politycznej – SLD. Populizm, populizm, populizm.

Młody
Młody

Teraz to jest ostatni dzwonek aby zdecydować o remoncie budynku siedziby Miasta i Gminy pod zegarem bo obecny stan elewacji wróży że niedługo będzie kolejnym kandydatem na muzeum … czy władze tego nie zauważaja idąc np do kościoła ?

obserwato.
obserwato.

Zwykła zazdrość i podłość przemawia przez obecnych tu krytykantów działań radnego Romana Piaśnika. Nie dość, że sami nic nie nie chcą lub nie potrafią zrobić dla Olkuszan to na dodatek boli ich, że ktoś inny próbuje. Prowincjonalna, prostaczkowata zawiść.

Kibic
Kibic

Tiri gdzieś ty się podziewał! Tęskniłam! Ja z kolei zauważam podobieństwo w zachowaniu Orkisza i Piaśnika, ci panowie starają się być za wszelką cenę obecni na Przeglądzie. Jasno widać że trzymają się zasady, że nawet przy kiepskiej reklamie można sprzedać najgorszy towar. Liczą w Olkuszu na naiwnych i niewymagających klientów, jakich niestety nie brakuje. I tak się dowiozą do emerytury, a pożytek z nich żaden.

kursvs
kursvs

Burmistrz blokuje zmiany, ale już niedługo.

dowodoleja
dowodoleja

[quote name=”Thierry la Fronde”]Szanowny Panie Piaśnik. Oto właśnie przedstawiłeś nam pan niezwykłe świadectwo własnej niekompetencji i nieudolności na jakie żaden rozsądny kandydat na jakiekolwiek stanowisko w Olkuszu nie powinien się odważyć. Skarżysz się pan, że żaden z pańskich pomysłów nie został poparty przez burmistrza Rzepkę. Według mnie są dwa tego powody. Po pierwsze nie jesteś pan wystarczająco przekonujący, ale i zdeterminowany. A po drugie, już na pierwszy rzut oka widać, że pańskie pomysły są po prostu NIEDORZECZNE. Cieszę się że burmistrz je odrzuca, cieszę się że pan się tymi pomysłami publicznie chwailisz, wyjątkowo źle one świadczą o pańskiej wiedzy i… Czytaj więcej »

Thierry la Fronde
Thierry la Fronde

Szanowny Panie Piaśnik. Oto właśnie przedstawiłeś nam pan niezwykłe świadectwo własnej niekompetencji i nieudolności na jakie żaden rozsądny kandydat na jakiekolwiek stanowisko w Olkuszu nie powinien się odważyć. Skarżysz się pan, że żaden z pańskich pomysłów nie został poparty przez burmistrza Rzepkę. Według mnie są dwa tego powody. Po pierwsze nie jesteś pan wystarczająco przekonujący, ale i zdeterminowany. A po drugie, już na pierwszy rzut oka widać, że pańskie pomysły są po prostu NIEDORZECZNE. Cieszę się że burmistrz je odrzuca, cieszę się że pan się tymi pomysłami publicznie chwailisz, wyjątkowo źle one świadczą o pańskiej wiedzy i kondycji jako radnego.Nie… Czytaj więcej »

myślący real.
myślący real.

A, ja zagłosuję na burmistrza D. Rzepkę. U niego zero populizmu i realne inwestycje.

orzesz wy...
orzesz wy...

Radny Piaśniak, mydli oczy bo myśli, że się ktoś nabierze na te populistyczne chwyty. Podobnie jak Bujasek, cały rok na komisjach i sesjach prawie milczy oprócz populistycznych wyskoków, nic nie dających bezpośrednio obywatelowi tego miasta.

Sprawdź
Sprawdź

Brawo Panie Romanie ! Układ się boi i dlatego atakuje, jednak zmian już nie zatrzyma…

theon
theon

Jakie znowu muzeum ? Pogięło was ? A kto bedzie do tego dopłacał i z czego ? Zdaje się że zadłużać już się bardziej nie bardzo da a muzeum to dyrektor, zastępca, ze cztery panie Jadzie, media, ochrona i parę znudzonych wycieczek szkolnych w tygodniu ! Ocknijcie się wreszcie, zwalcie tą ruderę a działkę sprzedać za konkrtną kasę.

do kimono
do kimono

[quote name=”kimono”]Artykuł sponsorowany radnego Piaśnika to zwykły populizm. Już nawet nie można patrzeć ani czytać.[/quote]

Kimono przypuszczam, że jesteś zawistnym, zazdrosnym radnym, który sam nic dla ludzi nie zrobił, a drugiemu broni. 🙂 Typowe w Olkuszu.

kimono
kimono

Artykuł sponsorowany radnego Piaśnika to zwykły populizm. Już nawet nie można patrzeć ani czytać.

lelek
lelek

Demostens, to chyba sam radny Bujas. Jego ciekawa propozycja to tylko taka, jakby się tu załapać do następnej rady. Na razie radny Bujas to najsłabsze ogniwo tej rady. Brak mu rozeznania i merytoryki. A jak już z czymś wyjdzie to raczej jest to zwykły populizm pod publiczkę.

....i jeszcze
....i jeszcze

Z logicznym myśleniem jest u nas duży problem. Jak inaczej niż przez artykuły przez siebie napisane i przez siebie opłacone ma zwrócić uwagę na siebie i na swoje poglądy ktoś, kto jako jedyny lub jeden z nielicznych próbuje się przebić przez układy z jakimiś sensownymi zmianami i pewnie startować w wyborach. Jest jakiś sposób który nie zostałby przez olkuskich krytyków wszystkiego i wszystkich zaakceptowany? Mnie jest daleko do formacji politycznej Pana Piaśnika i na pewno na SLD nie będę głosował, ale ręce opadają Panowie jak się czyta Wasze komentarze. Myślenie naprawdę nie boli, spróbujcie chociaż czasem.

Komentarzx
Komentarzx

[quote name=”Thierry la Fronde”][quote name=”Kibic”]No nie, Piaśnik znowu wystawił swoją słodką buźkę do publiki, i znowu napisał co on próbował zrobić a czego nie zrobił bo coś tam. Ludzie, to już staje się nudne, chyba zbliżają się jakieś wybory. Czy chcielibyście kogoś takiego na burmistrza albo na radnego, bo ja w życiu nie![/quote]Kibic, Przyjacielu, a nie zauważyłeś Ty że to jest artykuł sponsorowany który radny Piaśnik sam o sobie napisał?! Pisze jak byk na czerwono! Papier wszystko przyjmie. Zauważyłeś też że jak zwykle nie ma możliwości komentowania jego wypocin pod oświadczeniem. A ja zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość, Piaśnik świadomie i… Czytaj więcej »

na TAK
na TAK

[quote name=”Kibic”]No nie, Piaśnik znowu wystawił swoją słodką buźkę do publiki, i znowu napisał co on próbował zrobić a czego nie zrobił. Ludzie, to już staje się nudne, chyba zbliżają się jakieś wybory. Czy chcielibyście kogoś takiego na burmistrza albo na radnego, bo ja w życiu nie![/quote]

A w mojej opinii radny Roman Piaśnik wyróżnia się bardzo pozytywnie w radzie miejskiej Olkusza. Co widać po jego dotychczasowych inicjatywach. Tylko on coś sensownego proponuje mieszkańcom.

Thierry la Fronde
Thierry la Fronde

[quote name=”Kibic”]No nie, Piaśnik znowu wystawił swoją słodką buźkę do publiki, i znowu napisał co on próbował zrobić a czego nie zrobił bo coś tam. Ludzie, to już staje się nudne, chyba zbliżają się jakieś wybory. Czy chcielibyście kogoś takiego na burmistrza albo na radnego, bo ja w życiu nie![/quote]Kibic, Przyjacielu, a nie zauważyłeś Ty że to jest artykuł sponsorowany który radny Piaśnik sam o sobie napisał?! Pisze jak byk na czerwono! Papier wszystko przyjmie. Zauważyłeś też że jak zwykle nie ma możliwości komentowania jego wypocin pod oświadczeniem. A ja zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość, Piaśnik świadomie i z uporem maniaka… Czytaj więcej »

Kibic
Kibic

No nie, Piaśnik znowu wystawił swoją słodką buźkę do publiki, i znowu napisał co on próbował zrobić a czego nie zrobił. Ludzie, to już staje się nudne, chyba zbliżają się jakieś wybory. Czy chcielibyście kogoś takiego na burmistrza albo na radnego, bo ja w życiu nie!

Cordialisus Mizerico
Cordialisus Mizerico

Długo się zastanawiałem na co by ta ruina sią nadawała i nic nie udało mi się wydumać, chociaż może nie do końca jest tak jak mówię. Przebiegają mi w myślach różne pomysły, ale czy oprą się one totalnej krytyce, która, jak zwykle zaraz się pojawi? Po pierwsze budynek ten winien stanowic oryginalna monumantalną bryłę architektoniczną, stanowiącą pewną namiastkę naszej kulturowej i powiatowej tu obecności. Niechby potomni z podziwem potrzyli na ten pomnik odświeżając sobie za każdym razem , że taki był kiedyś olkuski powiat i miasto Olkusz. A takżę, niechby stanowił pewien wzorzec dla tych, którym przydzie poprzez sprawowanie władzy… Czytaj więcej »

Młody
Młody

Nie można tworzyć przyszłości tylko historią, muzeami, archiwami i dobrych czasów wspomnieniami …

O nie!
O nie!

Przez siedem lat i parę miesięcy gospodarzenia że pożal się Boże i bylejakości we wszystkim nagle zaczęto myśleć. Czyżby wybory się zbliżały? Tylko że u nas myślenie jest trudnym i długotrwałym procesem. Założę się, że do wyborów powstaną ambitne plany, którymi się nas oczaruje, a realizacje obieca po wyborach, bez precyzowania po których 😉 Ciekawe czy obecne w kampanii wyliczą ilu inwestorów i ile miejsc pracy nam przybyło za ich ośmioletnich rządów?

felik4
felik4

Muzeum górnictwa i sztuki menniczej w podziemiach starego starostwa to bardzo dobry pomysł – popieram!

demostenes
demostenes

Propozycja Pana radnego Bujasa jest bardzo ciekawa.Wreszcie ktoś przedstawił propozycję funkcji dla budynku dawnego Starostwa, bo od tego należy zacząć.Ja także jestem zwolennikiem funkcji publicznej dla tego budynku.Także moim marzeniem byłoby umieszczenie tam Muzeum Historycznego Miasta Olkusza.Muzeum z prawdziwego zdarzenia – gromadzącego zbiory z historii i współczesności Olkusza w tym także historii olkuskiego górnictwa i sztuki menniczej, organizującego różnorodne wystawy dotyczące dziejów miasta, wydającego publikacje.Interesujący jest też pomysł z siedzibami dla stowarzyszeń.Przeciwny byłbym tworzeniu kolejnych pomieszczeń dla urzędników i MOKu.Wypowiedż Burmistrza natomiast jest jakaś sztuczna i napuszona .Parafrazując mógłbym napisać, że :”Ruiny zabytkowego budynku starostwa będące świadkiem niegospodarności burmistrzów końca… Czytaj więcej »

oooo
oooo

Taaa, teraz Rzepka myśli. A jak był zastępcą burmistrza to oddał połowę budynku starostwu.

felik3
felik3

jakie muzeum co tam będzie 🙂 😆

mmmmmm
mmmmmm

Myślę, że burmistrz Rzepka sobie poradzi z tym wszystkim po wygranych wyborach samorządowych na jesień.