Okres jesienny to pora, kiedy widoczność ma największy wpływ na powstawanie kolizji i wypadków drogowych. To czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Jesienią widoczność może być zła nawet w ciągu dnia. Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice. Przy takich warunkach atmosferycznych kierowca widzi go w ostatniej chwili i nie zawsze zdąży w porę wyhamować. Nie trudno wtedy o tragedię.

Jesienią szczególnie zagrożoną  grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Aura, która panuje na zewnątrz, ma niekorzystny wpływ na samopoczucie i często rozprasza uwagę kierowców. Do tego dochodzi wcześnie zapadający zmierzch, co ma związek ze słabą widocznością pieszego na drodze.

O tej porze roku piesi zazwyczaj ubrani są w ciemną odzież, to znacznie ogranicza  ich widoczność.  Kierowca samochodu widzi pieszego w ostatniej chwili. Przy mokrej nawierzchni droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża – kierowca nie jest w stanie szybko zareagować i na drodze często dochodzi do potracenia.

W trosce o bezpieczeństwo Policja apeluje apelujemy o:

– korzystanie z elementów odblaskowych. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie, widoczny jest z odległości około 50 metrów. Gdy ma kamizelkę odblaskową lub inny odblaskowy element jego widoczność sięga od 150 nawet do 300 metrów.

– o korzystanie z chodnika, a w razie jego braku – z pobocza drogi. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, wówczas można poruszać się przy jezdni, ale pod warunkiem, że  pieszy korzysta z niej najbliżej krawędzi i ustępuje miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, należy poruszać się lewą stroną drogi.

– o zachowanie ostrożności przy przejściach dla pieszych.  Nie należy wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd nawet w pobliżu przejść dla pieszych.

Z kolei do kierowców policjanci apelują o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i szczególnej ostrożności przy podjeżdżaniu do przejść dla pieszych.

Nie mamy wpływu na panujące warunki atmosferyczne, jednak zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących, jak i pieszych z pewnością przyczyni się do zmniejszenia wypadków i kolizji na drogach!

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o