zlot militarny1

Zabytkowe pojazdy różnych armii, sprzęt wojskowy, a także możliwość obsługi armaty przeciwlotniczej – to najważniejsze atrakcje sobotniego Zlotu Militarnego, jaki odbył się na olkuskim rynku i pod zamkiem w Rabsztynie.

Niektórzy na ten dzień czekali od dawna. – Gdy tylko dowiedziałem się, że na własne oczy będę mógł zobaczyć samochody, które do tej pory widywałem jedynie w amerykańskich filmach, wiedziałem, że nie może mnie tutaj zabraknąć. Uwielbiam takie auta, wiem o nich niemal wszystko, ale do tej pory nie miałem jeszcze okazji usiąść za ich kierownicami – mówił na rynku pan Sławomir, miłośnik militariów.

Zachwytów było więcej, bo przecież niecodziennie można poznać historię zabytkowych samochodów, czy poczuć się jak prawdziwy łącznik obsługujący wojskową radiostację. Zarówno ona jak i wyrzutnia rakietowa ZUR 23 2K przyjechały do Olkusza dzięki 34. Śląskiemu Dywizjonowi Rakietowemu Obrony Powietrznej z Bytomia. Wśród owianych historią pojazdów przeważały Willysy MB, choć na starówce zaparkowały też radzieckie GAZ-y 69 i duży Dodge.

{GGPKG file=”zl1_xmp.ggpkg”}

Najmłodsi mieszkańcy chętnie pozowali do zdjęć, a ci trochę starsi chętnie wsłuchiwali się w opowieści właścicieli pojazdów i żołnierzy obsługujących na co dzień wystawiony dla publiczności wojskowy sprzęt. Była także możliwość zejścia do podziemi ratusza, z czego skorzystała spora grupa gości oraz mieszkańców. Lekcję historii poprowadził Jacek Sypień – Prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

W tym samym czasie na olkuskiej strzelnicy przy ul. Szpitalnej odbywały się zawody strzeleckie, w których udział wzięło 36 zawodników. Najmłodszy z uczestników – Filip Jeleń miał raptem 6 lat. Wygrał Marcin Pietruszka, drugi był Oskar Konieczny, a trzeci Bartosz Tyliba. Zwycięzca otrzymał pamiątkowy puchar, a całe podium mogło także liczyć na medale i dyplomy, które wręczył Jerzy Lisowski – prezes Zarządu Powiatowego LOK w Olkuszu.

zlot militarny4

Drugą część zlotu zaplanowano na wzgórzu rabsztyńskim. Tam zlokalizowano stoiska Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy IV LO i Stowarzyszenia „Po prostu działaj”. Można było podziwiać mundury i wyposażenie wojskowe z czasów II wojny światowej oraz wziąć udział w konkursach. Pod zamkiem stanął obóz partyzancki przygotowany przez członków olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którym przeprowadzono zawody w rzucie granatem. Pokaz musztry oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej to już zasługa uczniów olkuskiego Zespołu Szkół ZDZ, a strzelanie promieniem laserowym zafundowali uczestnikom zlotu żołnierze z Bytomia. O ASG opowiadali natomiast członkowie grupy „STOS”.

Nie można zapomnieć o stoiskach UMiG Olkusz i Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn, gdzie poza folderami informacyjnymi, można było zgarnąć pamiątkowe nagrody, czy skosztować wojskowej grochówki. Bezpłatne w sobotę było też wejście na zamek, oczywiście pod opieką przewodnika.

Na zakończenie organizatorzy I Zlotu Militarnego wyróżnili Krzysztofa Skwarę. To głównie jego zasługa, że do Olkusza i Rabsztyna zjechały się zabytkowe auta, i kierowcy przebrani w mundury różnych armii.

zlot militarny2

– Mam nadzieję, że pierwszy tego typu zlot podobał się mieszkańcom i turystom, którzy odwiedzili nasze miasto. Sądzę, że takie imprezy skutecznie łączą edukację z dobrą zabawą i przyczyniają się do promowania regionu. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc, bez Was trudno by nam było się zorganizować. Osobne podziękowania należą się właścicielom zabytkowych pojazdów wojskowych, prawdziwym pasjonatom, którzy chcą swoją pasją dzielić się z innymi – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.

zlot militarny3

Organizator Zlotu Militarnego Rabsztyn 2016: Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu. Współorganizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Restauracja „Podzamcze” w Rabsztynie, Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu, stowarzyszenie „Po prostu działaj”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach, Liga Obrony Kraju, Klub Strzelecki LOK „Lokus” Olkusz, olkuska grupa ASG „STOS”, oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, który przybył do Olkusza na zaproszenie posła Jacka Osucha.

Zachęcamy do oglądania naszych zdjęć z pierwszej części zlotu, tej na olkuskim rynku.

{joomplu:63742}{joomplu:63740}{joomplu:63761}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments