Większość z nas myśli już o wakacyjnym wypoczynku.  Wtedy często tracimy czujność, co doprowadza do wielu przykrych zdarzeń. Jak zadbać o bezpieczeństwo własne i bliskich? – radzą olkuscy policjanci.

W ostatnich dniach policjanci z komendy przyjęli zawiadomienie o kradzieży samochodu, do której doszło  15  czerwca br. Złodziej z otwartego garażu znajdującego się przy jednej  z posesji w gminie Olkuszu, ukradł samochód osobowy marki Volkswagen Polo. Sprawą kradzieży zajmują się śledczy z Olkusza. Wczoraj na palcu targowym, złodziej ukradł mieszkance Olkusza, telefon komórkowy o wartości kilkuset złotych.

Policjanci apelują do mieszkańców o dbanie o własne mienie. Czasem chwila nieuwagi, czy brak czujności, może doprowadzić do utraty własnego mienia np. portfela, telefonu komórkowego, czy innych cennych przedmiotów.  Złodziei  nie  brakuje w sklepach, na targowiskach, na ulicy, w autobusach czy tramwajach. Panujący w takich miejscach tłok,  jest łatwą okazją dla złodziei. Osoby, które podejrzanie się zachowują powinny wzbudzić nasza czujność.  Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani przez kieszonkowców, którzy czekają tylko na naszą nieuwagę. Kieszonkowcy bardzo często i szybko wykorzystują takie okazje. Jak temu zaradzić? Oto kilka porad:

1.    Sprawdzaj, czy nie jesteś obserwowany w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.

2.    Wsiadając do autobusu lub do minibusu zachowaj  czujność, zwłaszcza gdy jest tłoczno.

3.    W zatłoczonych miejscach nie trzymaj telefonów komórkowych i wartościowych przedmiotów w kieszeniach zewnętrznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by paść ofiarą przestępstwa.

4.    Nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bo łatwo ją przeciąć.

5.    Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.

6. Gotówkę noś w kilku różnych miejscach. Zwłaszcza jeśli wybierasz się w daleką podróż.

7. Kobietom odradzamy przechowywania dużej ilości gotówki  w torebkach. Złodziej może przeciąć pasek lub torebkę, a potem spenetrować jej zawartość.

Zadbajmy też o własne mienie. Apelujemy,  aby zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub  obserwują nasze domy czy  mieszkania.  Uwagę powinny również zwrócić samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek, dokonują rozpoznania terenu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie powiadomić policję pod numerem 112.

Jak chronić swoje mienie?

Istotne jest dokładne zabezpieczenie (zamknięcie okien, zamknięcie drzwi na klucz, zastosowanie systemów antywłamaniowych, alarmowych, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych, garaży zwłaszcza podczas wyjazdów wakacyjnych.

Najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Złodzieje szybko znajdują ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach i innych oczywistych dla nich skrytkach.

Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. Zabezpieczmy w sposób należyty drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy solidne zamki. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie.  Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody, może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych.

Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do naszego mieszkania np. w sprawie sprzedaży złota, dywanów, sprzętu AGD i RTV oraz tych, którzy oferują nam usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny. Nie wpuszczajmy ich bez uzasadnionych powodów.

Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.

Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.

Telefon 112 jest dostępny dla każdego. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze