Olkusz

Olkuscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na zdalny pulpit”. Kradzież dokonuje się dosłownie na oczach ofiar. Przy użyciu legalnego oprogramowania, za pełną zgodą „klienta”. Ludzie nie tylko tracą wszystkie oszczędności zgromadzone na kontach bankowych ale i popadają w długi, gdyż oszuści biorą na nich kredyt. Uważajmy na wszelkie oferty, w których musimy dać komuś dostęp do naszego komputera czy telefonu. Taka sytuacją może być np. „pomoc” konsultanta banku, biura maklerskiego czy szkolenie z obsługi platformy inwestycyjnej.

Na terenie kraju odnotowano wiele przypadków oszustw dokonywanych za pomocą metody „na zdalny pulpit”. Oszuści kontaktują się z osobami telefonicznie lub przez Internet. Przekazują swoim przyszłym ofiarom informację o odnotowanych próbach przejęcia ich kont bankowych lub oferują bardzo zyskowną inwestycję w kryptowaluty. Chodzi o to, aby namówić osobę do zainstalowania w pełni legalnego programu  zdalnej obsługi komputera lub telefonu.

Zwykle jest tak, że ofiara najpierw namawiana jest do skorzystania z jakiejś usługi finansowej.  Często  podczas takiej rozmowy  występuje nagły “problem techniczny”. Wtedy do działania wkracza “konsultant”, który „wspiera” ofiarę przez zdalny pulpit. Oszuści proszą o sprawdzenie ruchów na koncie, przy okazji podstępem wypytują osoby o stan konta i ilość zgromadzonych środków finansowych. Nalegają również, aby sprawdzić urządzenie pod kątem wirusów i niebezpiecznych aplikacji i proszą o zainstalowanie  nowego oprogramowania.  Osoby nieświadome zagrożenia, instalują program do zdalnej obsługi i tym sposobem dają możliwość do dalszego działania przestępcom. Właściciele rachunków bankowych „widzą”,  jak z ich kont  znikają pieniądze, ale nie reagują od razu, bo wierzą, że jest to warunek skorzystania z atrakcyjnej oferty. W ten sposób tracą swoje oszczędności.

Jeśli skontaktuje się z Tobą osoba podająca się za pracownika banku, operatora lub innych instytucji finansowych, która przez telefon lub Internet zachęca cię do niepowtarzalnych okazji i szybkich zysków, zachowaj ostrożność! Nie  daj się zwieźć pozorom i wizji szybkich zarobków ! Pamiętaj, to może być oszustwo! Tylko właściciel  konta może na nim wykonywać operacje finansowe — pracownicy banków i innych instytucji finansowych nigdy nie poproszą Cię o zalogowanie się na konto i nie dokonują na nim zdalnie zmian.

Olkuska policja radzi, jak uchronić się przed tym oszustwem:

– nie instaluj na prośbę konsultanta, pracownika banku lub  innych instytucji finansowych dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej,

– nie udostępniaj danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej,

– nie  udostępniaj danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych,

– chroń swoje dane i nie przesyłaj skanów dowodu osobistego,

– w przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „konsultant” prosi Cię o wykonanie takich czynności — w ten sposób nieświadomie możesz uczestniczyć w przestępstwie.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze