Sosnowiec

W ostatnią sobotę. 22 czerwca 2024 r. odbył się oficjalny ingres, czyli uroczyste przejęcie władzy nad diecezją nowego biskupa sosnowieckiego Artura Ważnego, który otrzymał biskupi pastorał i został wprowadzony na katedrę biskupią przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp Antonia Guido Filipazziego.

Bp Artur Ważny święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie. 22 czerwca objął diecezję sosnowiecką po okresie sede vacante, który trwał od 24 października 2023 do 8 maja 2024 r. W tym czasie administratorem apostolskim diecezji był abp Adrian Galbas. W czasie uroczystości homagium (hołd symbolizujący oddanie się władzy) biskupowi Arturowi Ważnemu złożyli przedstawiciele Kościoła sosnowieckiego: przedstawiciele duchowieństwa, wikariusz generalny, prepozyci kapituł katedralnej sosnowieckiej oraz kolegiackich – jaworznickiej i olkusko-pilickiej, osoby życia konsekrowanego i przedstawiciele wiernych świeckich.

Bracia i siostry, bez krzyża Chrystusa prawdziwa miłość jest niemożliwa. Bez niego Kościół staje się fałszywym znakiem i narzędziem, stając się skostniałą instytucją, która nie ma już nic do zaoferowania współczesnemu człowiekowi.  To dlatego nie jesteśmy wiarygodni jako Kościół, bo nie idziemy drogą Chrystusa, tylko szukamy innych alternatywnych dróg – niestety takich, które wykluczają mądrość krzyża – mówił bp Artur Ważny w homilii wygłoszonej podczas ingresu do katedry sosnowieckiej 22 czerwca 2024 r. – Dziękuję wszystkim tutaj obecnym, którzy tak rozumieją Kościół, którzy odczytują znaki czasu i mają odwagę, tak jak ten człowiek z dzisiejszej Ewangelii, przybiec do Jezusa. Jego kroki nie były spokojne, ale był to bieg, który doprowadził go do spotkania z Miłością.  Dziękuję, że chcecie biec, jak ten człowiek, mimo tego, że tak często w naszym Kościele słyszymy, że nie trzeba nic zmieniać, że trzeba się zatrzymać, czy nawet cofnąć. Musimy przyśpieszyć kroku, zapraszając do marszu innych. To jest właśnie Kościół, który papież Franciszek nazywa Kościołem synodalnym, czyli właśnie Kościołem zmieniającym myślenie, żyjącym pastoralnym nawróceniem, kruszącym skostniałe formy. Kościołem nastawionym  na słuchanie wszystkich, którzy pragną iść Chrystusową drogą.

BP Ważny podziękował też młodym ludziom za zachęty, by “nie stał się ekscelencją za zamkniętymi drzwiami”, ale by był kimś, kogo chce się zaprosić choćby na wspólnego grilla. Dodał, że Kościół ma swoje problemy: jest szereg  spraw do załatwienia, prawd do odkrycia, ran do zagojenia, krzywd do zadośćuczynienia, win do przebaczenia oraz zerwanych relacji, które wymagają  pojednania.

Podczas uroczystości głos zabrał też abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, który życzył diecezji sosnowieckiej, aby sobotni ingres stał się nowym rozdziałem jej historii – tak, by ci, którzy pełnili dobro – wciąż trwali w nim i nadal się doskonalili, a ci którzy popełnili zło – zrozumieli, że mają szansę na zmianę i pozytywne działanie w przyszłości.

 

Nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny jeszcze przed uroczystym przejęciem diecezji odwiedził wspólnoty i większość dekanatów w swojej nowej diecezji, zapoznając się z lokalnymi sprawami, problemami i dobrymi dziełami, prowadzonymi przez duchownych i wiernych. Dokonał też pierwszych zmian personalnych: powołał moderatora kurii diecezjalnej, którym został powołany na 5-letnią kadencję dotychczasowy wiceoficjał Sądu Biskupiego w Sosnowcu – ks. dr Tomasz Smalcerz, prawnik kanonista, absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Nowy moderator kurii będzie w diecezji jednocześnie wikariuszem generalnym. Bp Ważny zdecydował też o utworzeniu sekretariatu biskupa sosnowieckiego – w jego skład nowy biskup powołał ks. dr. Pawła Sproncla, pastoralistę, absolwenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który będzie pełnił rolę jego kapelana i ceremoniarza oraz pochodzącego z Wolbromia ks. Przemysława Lecha, absolwenta wydziału komunikacji społecznej Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Ks. Lech został mianowany sekretarzem biskupa sosnowieckiego oraz rzecznikiem prasowym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Bp. Ważny poinformował również o powołaniu nowego kurialnego wydziału ds. ewangelizacji – jego szefem został ks. Szymon Wojciechowski, członek kolegium konsultorów i rady kapłańskiej diecezji sosnowieckiej oraz opiekun duchowy wspólnoty „Miasto Ocalenia”. Pracę ks. Wojciechowskiego będzie wspierał świecki asystent, który będzie wybrany w niedługim czasie.

Wśród ogłoszonych 21 czerwca decyzji personalnych znalazła się również nominacja ks. Mirosława Toszy na koordynatora Światowych Dni Ubogich w Diecezji Sosnowieckiej oraz animatora promocji opcji preferencyjnej na rzecz ubogich. Ks. Tosza to założyciel i wieloletni opiekun jaworznickiej Wspólnoty „Betlejem”, która jest miejscem życia i modlitwy z ubogimi.

Jak wyjaśnia bp. Artur Ważny, wprowadzane zmiany mają służyć dobru lokalnego Kościoła oraz realizacji jego synodalnego charakteru.

Zdj. arch. Diecezji sosnowieckiej, więcej na: https://diecezja.sosnowiec.pl/news/katedra:-ingres-bp-artura-waznego-7220

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze